baner cook&love wejście do sklepu

Awokado – owoc na 6!

awokado

Upały dają Wam się we znaki?! Uff…Przyznacie, że ostatnią rzeczą, o której teraz można myśleć jest jedzenie. Aby jakoś przetrwać ten gorący okres trzeba(!) przede wszystkim regularnie uzupełniać płyny. Jednak nie samą wodą żyje człowiek 😉 Ważne jest też dobrze zbilansowane pożywienie, które nie tylko powinno mieć działanie chłodzące, ale ma również dostarczać najważniejszych składników odżywczych.

Dziś chciałam Wam przypomnieć o uniwersalnym awokado. To owoc idealny, kompletny, choć większość z nas unika go przede wszystkim ze względu na wysoką kaloryczność (221 kcal w 100 g owocu) i maślany, mdławy posmak. A przecież awokado to odżywcze bogactwo, które warto docenić, a w połączeniu z ziołami, przyprawami czy sokiem z cytrusów nabiera niezłego charakterku. W upalne dni, proponuję Wam kilka ulubionych pomysłów orzeźwiających dań na bazie awokado, które sprawią, że poczujecie się syci, ale pełni energii!

smaczliwka

Awokado (zwane również krokodylą gruszką lub smaczliwką) to owoc, który może z powodzeniem zastąpić tłuszcze zwierzęce. Łatwo przyswajalne jednonienasycone kwasy tłuszczowe (z grupy omega-3: kwas alfa-linolenowy, zawierające beta-sitosterole) zawarte w maślanym miąższu to doskonałe uzupełnienie pełnowartościowej diety. Spożywanie owoców awokado zwłaszcza wytłoczonego z nich oleju polecane jest przede wszystkim osobom chorującym na miażdżycę czy nadciśnienie (roślinny zamiennik masła – dojrzały owoc doskonale się rozsmarowuje).

Dla mnie bardzo ważną informacją jest kwestia „organiczności” tego pożywienia. Awokado znalazło się na liście produktów wolnych od GMO i pestycydów (sporządzonej przez amerykańską organizację Rich Food Resource Center).
Wskazówka – inne najmniej zatrute gatunki warzyw i owoców to: ananas, kapusta, groszek, szparagi, mango, melon, grapefruit, arbuz, kiwi, batat, bakłażan, brokuł, cebula.

Oto kolejne zdrowotne walory awokado, które potwierdzają, że warto spożywać te owoce:

1. Wysoka koncentracja witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (wit. A, D, E, K), dzięki dużej zawartości tłuszczów (w 100g około 23,5g) z wysokim odsetkiem kwasów tłuszczowych jednonienasyconych – w towarzystwie tych kremowych owoców witaminy i ważne składniki odżywcze zawarte w warzywach czy owocach, będą lepiej przyswajalne przez organizm.

2. Awokado wspomaga pracę serca ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego, żelaza oraz witaminy B6, składników niezbędnych w obniżaniu poziomu niekorzystnej dla zdrowia homocysteiny, będącej m.in. prekursorem chorób serca. Pracę serca wspomaga również obecność beta-sitosteroli w miąższu awokado, które pozwalają obniżać poziom złej frakcji cholesterolu LDL.

3. Zawiera luteinę oraz zeaksantynę – fitochemikalia niezbędne w procesach prawidłowego widzenia, obniżające ryzyko degeneracji plamki żółtej w podeszłym wieku.

4. Chroni przed ryzykiem osteoporozy, dzięki wysokiej zawartości wapnia i witaminy D oraz witaminy K (podwyższa absorpcję wapnia do kości).

5. Działanie antynowotworowe – poprzez wysoki udział folianów m.in. kwasu foliowego (obniża ryzyko zachorowania na nowotwory: jelita grubego, piersi, żołądka, trzustki).

6. Obniża ryzyko zapadalności na depresję – wysoki udział folianów w owocach awokado obniża stężenie homocysteiny we krwi, uszkadzającej wyściółki naczyń krwionośnych, prowadzącej do arteriosklerozy (uniemożliwiającej m.in prawidłowe odżywienie komórek mózgu, blokującej produkcję hormonów szczęścia: serotoniny, dopaminy, norepinefryny – regulatorów dobrego nastroju, wartościowego snu).

7. Lepsze trawienie – duża zawartość błonnika pokarmowego (ok. 7g w połówce awokado) usprawnia perystaltykę jelit a tym samym sprzyja oczyszczaniu przewodu pokarmowego ze złogów.

8. Naturalne oczyszczenie organizmu – zawartość błonnika pokarmowego sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu, odgrywa rolę w regulacji układu immunologicznego, wykazuje działanie przeciwzapalne.

9. Kontrola ciśnienia krwi, dzięki wysokiej zawartości potasu.

10. Regulacja poziomu cukru we krwi

11. Zwalcza wolne rodniki – wysoka zawartość antyoksydantów, opóźnia procesy starzenia się, dodatkowo glutation wspomaga układ nerwowy.

12. Z owoców awokado można przygotować najlepsze dla zdrowia naturalne, nieprzetworzone, łatwe dania, które pomogą przetrwać nawet największe upały 🙂

Nic dziwnego, że gruszka awokado jest tak lubianym dodatkiem stosowanym w kuchniach całego świata, w których to znajduje różnorodne zastosowanie. Wystarczy wskazać na wegetariańskie sushi, meksykańskie guacamole czy vitamina de abacate tj. napoje mleczne z dodatkiem lodu i awokado (Brazylia) itd.

Smaczne i zdrowe przepisy z awokado

Gdzie jeszcze można przemycić awokado?

sok z awokado

Tonik z awokado, kiwi i cytrusów

– 2 pomarańcze
– 1 grejpfrut
– 2 kiwi
– 1 awokado
– kilka listków bazylii

świeżo wyciskany sok z awokado i kiwi
Tonik przygotowany ze świeżo wyciskanych owoców wspaniale pobudza i dodaje energii. Dzięki dodatkowi kremowego awokado, soki nabierają aksamitnej struktury. Przy tym są bardzo odżywcze.

Niebiańsko gładki chłodnik z awokado

letni chłodnik z awokado
– 2 obrane ze skórki owoce awokado,
– 3 obrane ze skórki ogórki gruntowe,
– sok z 1 limonki,
– 1 kubek zimnej przegotowanej wody,
– 1 kostka lodu,
– kilka kropli tabasco albo szczypta płatków chili,
– 1/2 kubka mleka kokosowego,
– 1 płaska łyżeczka soli,
– kilka gałązek kopru włoskiego

chłodnik z awokado
Wszystkie składniki blendujemy do konsystencji kremu. Przelewamy do schłodzonych szklanych miseczek. Z wierzchu garnirujemy posiekanym szczypiorkiem, gałązką koperku, posypujemy prażonym słonecznikiem, pestkami dyni i lekko skrapianym dobrą oliwą.

Czekoladowy mus z awokado

awokado z malinami
– 1 obrane ze skóry awokado,
– 1-2 obrane ze skórki banany,
– 3 łyżki naturalnego masła orzechowego lub migdałowego,
– 4 łyżki kakao lub karobu
– 1 łyżka miodu lub syropu klonowego
– owoce do dekoracji (najlepsze są maliny:))

awokado miód
Wszystkie składniki (oprócz malin) porządnie blendujemy na gładki mus. Przekładamy do miseczek i dekorujemy owocami.

mus awokado

To świetna alternatywa zdrowego deseru. Dobrze schłodzony fantastycznie zastępuje kupione w markecie lody.
krem z awokado maliny
Nie wierzysz? Spróbuj jakie to pyszne!

cook&love wejdź do sklepu

2 komentarze o Awokado – owoc na 6!

  1. Awokado 7 sierpnia 2015 at 09:25 #

    Awokado, czyli smaczliwka wdzięczna to jeden z najzdrowszych owoców jaki istnieje. Nie bez przyczyny jest zaliczany do najzdrowszych produktów żywnościowych, ponieważ choć bardzo tłusty to jednak bogaty w te najbardziej wartościowe dla ludzkiego organizmu tłuszcze. Jakie więc są prozdrowotne walory awokado? Przede wszystkim jest bardzo pożywne, a przy tym bardzo odżywcze, dlatego tak polecane jest w dietach odchudzających. Pozwala szybko się nasycić, dostarczając niezbędnych naszemu ciału składników odżywczych, w tym także zdrowych tłuszczy. Jest także bogatym źródłem witaminy E czy C. Awokado zawiera sporo więcej potasu niż banany, dzięki czemu dobrze wpływa na pracę mięśni, warto jest więc wprowadzić je do menu jeśli uprawiamy sport. Potas ma też duży wpływ na regulację ciśnienia tętniczego, jeśli więc cierpimy na nadciśnienie, awokado może być pomocne w uporaniu się z tym problemem. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe, których dostarczamy do naszego organizmu wraz z maślanym miąższem awokado, niezwykle korzystnie wpływają nasze serce. Owoce awokado są również bogate w błonnik, który jest bardzo korzystny dla procesów trawienia oraz bezpośrednio przyczynia się do zachowania szczupłej sylwetki. Jedzenie tych smacznych owoców ma również niebagatelny wpływ na obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu, obniża więc ryzyko powstania złogów miażdżycowych. Awokado obfituje w naturalne antyoksydanty, które pozwalają naszemu ciału zwalczać wolne rodniki i wzmocnić odporność organizmu. Wybierając awokado, szukajmy takiego które ma skórkę w miarę w jednolitym kolorze bez znacznych przebarwień czy uszkodzeń. Jadajmy wyłącznie dojrzałe owoce, ponieważ tylko one są smaczne. Dojrzałe awokado można poznać po tym że w miejscu uciśnięcia skórki palcem miąższ swobodnie poddaje się naciskowi, a po tym zabiegu pozostaje wgłębienie. Jeśli wszystkie owoce w sklepie są jeszcze zbyt twarde wybierzmy najładniejszy i schowajmy go na kilka dni do kuchennej szafki gdzie z pewnością dojrzeje. Najbardziej znaną potrawą z wykorzystaniem awokado jest meksykańska salsa guacamole. Dzięki wyrazistym przyprawom w postaci soku z limonki, czosnku i chili, awokado zyskuje niepowtarzalny smak. Owoc ten sprawdza się również jako składnik urozmaiconych sałatek czy kanapek. Z uwagi na jego pyszny smak oraz cudowne wręcz walory zdrowotne warto jeść awokado nawet kilka razy w tygodniu.

  2. AD 8 sierpnia 2015 at 10:24 #

    Polecam przepis na awokado faszerowane, czyli „Pocałunek Kupidyna” 🙂

    Składniki:
    • 2 dojrzałe awokado
    • 2 pomidory (mięsiste, z małą ilością pestek)
    • Nieduża cebula
    • Pęczek natki zielonej pietruszki
    • 2 łyżki soku z cytryny, świeżo wyciśnięty
    • ¼ łyżeczki otartej skórki z cytryny
    • ¼ łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
    • Sól
    • Pieprz czarny

    Przepis:
    1. Sparz pomidory wrzątkiem i obierz ze skórki. Pokrój w drobniutką kostkę.
    2. Obierz cebulę i pokrój w drobniutką kostkę.
    3. Obmyj i osusz awokado. Przekrój wzdłuż na pół. Usuń pestkę. Małą łyżeczką delikatnie wydrąż miąższ. Miąższ drobniutko posiekaj.
    4. Obmyj i osusz natkę zielonej pietruszki. Drobno posiekaj.
    5. Miąższ połącz z pomidorem, zieloną pietruszką, cebulą, skórką otartą z cytryny i sokiem z cytryny. Dopraw solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Wszystko utrzyj razem na gładką masę. Odstaw do schłodzenia na 15-20 minut do lodówki.
    6. Po tym czasie nadziej masą połówki awokado. Ponownie wstaw do lodówki, tym razem na około godzinę.

    Przed samym podaniem udekoruj zieloną pietruszką.

    Pychotka :)))

Dodaj komentarz