baner cook&love wejście do sklepu

Kuchnia ormiańska

Przykro nam, ale nie znaleźliśmy żadnych artykułów ani przepisów na ten temat.




Jest stosunkowo mało znana, a jednocześnie bardzo ciekawa. Może zachwycić różnorodnością składników, a proste przepisy pozwalają na stworzenie pożywnych, smacznych i nieco egzotycznych potraw. Kuchnia ormiańska może zaskoczyć nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Co warto wiedzieć na jej temat? Z jakich składników korzysta się tu najchętniej?
Kuchnia ormiańska związana jest przede wszystkim z rolnictwem oraz uprawami, wśród których ważne miejsce zajmuje uprawa pszenicy oraz ryżu. Armenia jest jednocześnie znana z owoców, warzyw i winorośli, co ma istotny wpływ na jej tradycję kulinarną. Ormianie od wieków zajmowali się również hodowlą bydła, co znalazło odbicie w ich kuchni. W efekcie kuchnia ormiańska od wieków bazowała na zbożach, warzywach oraz roślinach strączkowych, a ważnym uzupełnieniem diety było mięso.
Najważniejszym elementem wyposażenia w każdym gospodarstwie ormiańskim był tonir, czyli piec w którym pieczono chleb, smażono i duszono mięsa oraz przyrządzano zupy. Do najważniejszych dań sporządzanych w takim piecu można zaliczyć bokon, czyli chleb mający kształt grubego placka oraz arganak, czyli wywar.
Do specjałów kuchni ormiańskiej zalicza się m. in. tak popularny do dziś szaszłyk, który sporządzano z mięsa nadzianego na drążek i opiekanego nad paleniskiem. Ormianie specjalizowali się jednocześnie w daniach rybnych, a w szczególności w tych, które można było przechowywać przez długi czas. W temacie wędzenia ryb okazali się oni prawdziwymi mistrzami, podobnie zresztą jak w temacie duszenia mięs.
Wędzone i smażone – takie mięso jest w kuchni ormiańskiej szczególnie popularne, ważną rolę w tej tradycji kulinarnej zajmują jednak i dania z mięsa mielonego, jak kołołak.
Obok warzyw i mieś kuchnia ormiańska znana jest z dań rybnych, które szczególnie popularne stały się w wysokogórskich zakątkach Armenii.
Ważne są również w tej kuchni zupy. Jednym z najważniejszych ich składników jest zsiadłe mleko, które w Armenii znano jako mazun. Z niego też powstawały tak popularne zupy, jak spas oraz tanapur.
Armenia znana jest również z produkcji piwa, które wyrabiano tu głównie z jęczmienia lub prosa. Ormianie znali również sporo przepisów na wódkę, którą produkowano m. in. z ziarna zbóż oraz owoców. Produkowano również wino, czemu sprzyjała tak popularna na terenie Armenii uprawa winorośli.
Czym charakteryzuje się kuchnia ormiańska? Jest to kuchnia znana z pikantnych dań, w której chętnie wykorzystywane są takie przyprawy, jak pieprz, kminek oraz czosnek. Wiele dań ormiańskich sporządza się również przy użyciu sporych ilości soli. Kuchnia ormiańska to przede wszystkim tak popularne ostre przekąski oraz zupy – gęste i pożywne, znane jako chasz. Oprócz zup w diecie ormiańskiej do dnia dzisiejszego ważne miejsce zajmują dania z baraniny oraz wołowiny. Spożywany jest również, jednak ma on już mniejsze znaczenie. Jak już wspomniano, Ormianie chętnie sięgają po dania z ryb. Uzupełnieniem ich menu są potrawy z jaj.
Kuchnia armeńska chętnie korzysta również z warzyw, przy czym do tych najpopularniejszych można zaliczyć ziemniaki, pomidory, kapustę oraz bakłażany. Owoce najczęściej podawane są tu na deser, przy czym bardzo popularne są owoce suszone. Ważne miejsce zajmują wśród nich gruszki i jabłka, znane są również pigwy i brzoskwinie, arbuzy oraz melony. Do dnia dzisiejszego w menu ormiańskim można znaleźć niejeden ciekawy przepis, w którym owoce są łączone w jednym daniu z mięsem lub rybą.
Kuchnia ormiańska jest bez wątpienia ciekawa, a choć jej dania są proste, mogą zaskoczyć swym smakiem. Z pewnością warto spróbować tradycyjnych dla mieszkańców Armenii dań i odkryć ich wyjątkowy smak i aromat.