baner cook&love wejście do sklepu

Kuleczki zdrowia. Bakalie pełne mocy!

sposoby na bakalie

Czy wiesz, że orzechy, migdały, nasiona słonecznika, pestki dyni, siemię lniane, nasiona chia czy sezamu to nie tylko ważne źródło cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy n-3 i n-6, ale także potężny rezerwuar białka roślinnego. W połączeniu z węglowodanami pochodzącymi z suszonych owoców, np. daktyli, fig, moreli, tworzą naprawdę zdrową bombę energetyczną.

Zachęcam do przygotowywania przepysznych surowych ciasteczek – kuleczek zdrowia, po pierwsze dlatego, że niezwykle łatwo i szybko je wykonać. Po drugie są świetną alternatywą dla słodyczy, więc na pewno pokochają je największe łasuchy, a nawet dzieci.

Do wykonania smakołyków nie potrzebujesz ani mąki, ani jajek, ani cukru (ten pochodzi wyłącznie z suszonych owoców). Nie musisz też „odpalać” piekarnika:). Kuleczki można przechowywać w lodówce nawet do 10 dni (ale wątpię, by tak długo zdążyły się komuś uchować;P).

Kuleczki sprawdzą się zawsze wtedy, kiedy czujemy chwilowy spadek energii (nasz mózg domaga się pożywienia: cukru i białka). Przy zwiększonym wysiłku zarówno fizycznym, jak i umysłowym organizm sygnalizuje, że potrzebuje więcej NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) i składników mineralnych, których sam nie jest w stanie syntetyzować.

orzechy włoskie

Bogatym źródłem kwasów Omega-6 są nasiona słonecznika, orzechy włoskie, pestki dyni, sezam. W organizmie ludzkim kwasy Omega-6 przekształcane są do kwasu gamma-linolenowego (GLA). Niedobór tego związku może skutkować m.in. zaburzeniami poziomu cukru we krwi, wysokim ciśnieniem krwi, suchością skóry (także problemami wysuszonych spojówek), chorobami o podłożu zapalnym (zapalenie stawów). Optymalną dawką dzienną kwasów Omega-6 jest choćby przyjmowanie 2-3 łyżek zmielonych ziaren, nasion, pestek.

mielone siemię lniane

Jednym z najlepszych roślinnych źródeł kwasów Omega-3 jest siemię lniane, orzechy włoskie, nasiona konopi oraz pestki dyni. Oznakami niedoborów może być: sucha skóra, podatność na infekcje, częste mrowienie rąk i nóg, pogorszenie zdolności koncentracji oraz pamięci, częste stany zapalne, a u dzieci powolny wzrost. Każdego dnia warto zjadać 2-4 łyżek np. zmielonego siemienia lnianego.
A może wybrać bardziej apetyczną formę suplementacji:)?

NNKT możemy sobie dostarczać z pożywieniem i to najlepiej w naturalnej postaci. Podgryzając orzechy, nasiona słonecznika, sezamu, pestek dyni oraz suszone owoce mamy szansę przywrócić równowagę energetyczną, kiedy czujemy się osłabieni, zmęczeni czy senni.

Połączmy zarówno walory wysokoodżywcze i smakowe w małych kuleczkach, a na pewno nie będziemy już poszukiwać innych, tych często niezdrowych, zamienników – batonów, ciastek, czekolady.

Wszystkie NNKT są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę (niszczy ona cenne wiązania kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6), dlatego nasze ciasteczka będą surowe, a więc, w pełni zachowają swoje bezcenne właściwości.

kuleczki zdrowia

Do dzieła!
Do przygotowania ok. 20 energetycznych kuleczek weź:

– po jednej garści: prażonych orzechów włoskich, mielonych migdałów, mielonego siemienia lnianego, mielonych wyprażonych nasion słonecznika i pestek dyni;
– daktyle (bez pestek), suszone figi, suszone morele (aby w sumie wypełniły kubek);
– łyżkę oleju kokosowego;
– czubatą łyżkę naturalnego kakao albo karobu (mączki z chleba świętojańskiego), wiórki kokosowe, sezam.

mielone migdały

Sparz suszone owoce, odcedź, a następnie zblenduj na gładką masę. Dosyp do niej mielone migdały, siemię lniane, nasiona słonecznika i pestki dyni, kakao i olej kokosowy. Mieszanina musi być na tyle gęsta, by można było formować z niej kuleczki (podczas tej czynności zwilżaj, co jakiś czas palce w zimnej wodzie – ciasto nie będzie do nich przywierać) i obtaczać je w posiekanych orzechach, wiórkach kokosowych lub w prażonym sezamie. Wybierz swoją ulubioną wersję kulek wypełnionych bakaliami.

raw food bakalie

Pokochasz je tak jak ja:))) Smacznego!

cook&love wejdź do sklepu

3 komentarze o Kuleczki zdrowia. Bakalie pełne mocy!

  1. Lusia 14 grudnia 2016 at 05:21 #

    Wow dzisiaj zrobię wyglądają bosko i pewnie tak samo smakują 😛

  2. Ekogram masło orzechowe 16 lutego 2018 at 13:30 #

    Wyglądają bardzo smacznie i zdrowo!

Trackbacks/Pingbacks

  1. Orzechy i nasiona - hojne dary jesieni - Blog CookandLove.pl - 16 września 2015

    […] formujemy z marcepanu małe kulki ( bardzo podobne do tych z mojego poprzedniego posta http://cookandlove.pl/blog/kuleczki-zdrowia-bakalie-pelne-mocy.html) i układamy na połówkach daktyli. […]

Dodaj komentarz