baner cook&love wejście do sklepu

Jak założyć blog kulinarny za darmo?

Własny blog internetowy to dobry sposób na przekazanie innym swojej wiedzy na jakiś temat czy też podzielenie się swoimi zwykłymi przemyśleniami i wnioskami w jakiejś dziedzinie. Pisząc mądrze, a przy tym ciekawie oraz odpowiednio promując swój blog (czytelnicy muszą w końcu dowiedzieć się o tym, że nasz blog istnieje), na pewno zyskamy grono wiernych czytelników, a przy odrobinie pomysłu – możemy również na blogu zarobić. Zanim to wszystko nastąpi, pojawia się pytanie: jak w ogóle założyć blog kulinarny za darmo?

Od razu uspokajam: nie jest to wcale trudne, a już na pewno o wiele łatwiejsze niż założenie własnej strony internetowej. Można powiedzieć, że są na to dwa sposoby. Pierwszy z nich – zdecydowanie trudniejszy – polega na tym, że pobieramy na dysk jakieś oprogramowanie służące do prowadzenia bloga. Najczęściej jest to bardzo popularny WordPress (system jest darmowy, przy czym oferuje wszelkie potrzebne funkcje pozwalające na zbudowanie solidnego bloga). System taki instalujemy na wcześniej wykupionym serwerze (można wybrać jakiś z dość bogatej oferty darmowych serwerów), możemy podpiąć do niego zakupioną domenę (lub skorzystać z darmowej), dzięki czemu blog w pewnym względzie będzie unikalny. Później, korzystając z zaplecza administracyjnego systemu, możemy już zamieszczać kolejne wpisy, konfigurując przed tym swojego bloga wedle naszych upodobań i wymagań.

Jeśli chcesz aby Twoje przepisy znalazły się na naszym blogu kulinarnym Cook&Love, to napisz do nas na cookandlovepl@gmail.com a otrzymasz dostęp do profesjonalnej platformy blogowej. Najbardziej aktywni blogerzy mogą liczyć na prezenty w postaci akcesoriów i naczyń kuchennych z naszego sklepu. Zapraszamy do współpracy! 🙂

 

Jak założyć blog kulinarny? – 8 portali gdzie możesz to zrobić za darmo

Założenie bloga nie jest zajęciem wymagającym i nie potrzeba mieć żadnego wcześniejszego doświadczenia ani specjalnych umiejętności webmasterskich. W polskiej sieci znajdziemy masę serwisów oferujących darmowe założenie bloga. Oto ich krótka lista wraz z opisami:

  1. Blog.pl – najstarszy portal oferujący założenie bloga, w swych początkach pobierający za to opłaty
  2. WordPress.com – istnieje polski odpowiednik strony, na którym w ojczystym języku założymy bloga, można także ściągnąć instalację na swój dysk i dokonać tego samodzielnie, instalacja ta zajmuje 'tylko 5 minut’ – przynajmniej tak jest reklamowana
  3. Blogspot.com – sieć, które zrzesza obecnie najwięcej użytkowników (z danych z 2012 roku)
  4. Bloog.pl – ponad dwa miliony zadowolonych użytkowników i 21 milionów odsłon blogów (dane z 2012 roku)
  5. Twitter.com – jeśli nie zależy nam na długich wpisach, a jedynie informowaniu znajomych (i reszty świata) o tym co aktualnie się z nami dzieje
  6. Tumblr.com – zaledwie 2 miliony użytkowników, ale bardzo przyjemny wygląd blogów, założyć bloga można bardzo  łatwo, intuicyjny interfejs
  7. Blox.pl – drugi w rankingu polskich serwisów pod względem unikalnych wejść i posiadanej liczby użytkowników
  8. BlogOnet – dla wszystkich fanów Onetu, którzy będą mogli połączyć blogowanie z czytaniem poczty

Drugi sposób jest o wiele prostszy. Wpisujemy w wyszukiwarkę (np. Google lub Onet) frazę 'darmowy blog’ (lub 'darmowe blogi’ – to bez znaczenia), po czym wyświetli nam się lista serwisów, które zaoferują nam założenie takiego bloga. Wedle naszego uznania, wybieramy jeden z nich. Po wejściu do serwisu na pewno dość szybko odszukamy link 'Załóż bloga’ (lub coś w tym stylu – zależnie od portalu). Po kliknięciu w taki link wystarczy podać wymagane dane i po kilku minutach oficjalnie można zacząć już blogowanie. Taki blog zyskuje swój własny adres (oczywiście w domenie głównej serwisu, np. www.jakiśsystemblogów.pl/nazwa_mojego_bloga), możemy także wybrać jakąś skórkę (layout), ustawić opcje w menu, przygotować kilka kategorii, w których będą pojawiać się nasze wpisy, a także skonfigurować cały system, począwszy od możliwości dodawania komentarzy przez czytelników, przez ustawienie parametrów publikacji każdego wpisu (podpis autora, data i temat postu) po opcję subskrypcji przez użytkowników. Wszystkim zarządzamy z przyjaznego panelu administratora, dzięki któremu nasz blog wygląda i działa tak, jak tego chcemy. Gwarantuję, że nie jest to trudniejsze, niż prowadzenie swojego profilu na Facebooku.

 

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest sztuką założenie i posiadanie bloga, ale umiejętne jego prowadzenie i przyciąganie czytelników interesującymi wpisami. Tylko w takim wypadku czytelnicy będą wracać, przy okazji polecając nasz blog swoim znajomym.

Jak NIE pisać bloga?

Dużo mówi się o tym, jak powinien wyglądać blog, jednak mniejszą uwagę zwraca się na to, czego nie powinien zawierać. Niektórym przyda się jednak kilka rad w tym temacie, aby mogli rozwinąć swoje zdolności blogowania i cieszyć się popularnością swoich blogów.

 1. Nie pisz o wszystkim

Dobry blog powinien dotyczyć konkretnego tematu, a zawieranie na nim informacji z różnego zakresu może sprawić, że czytelnik nie będzie wiedział, jak się w nim poruszać i nie zorientuje się o co chodzi. Lepiej wybrać jeden temat, w którym jesteśmy dobrzy i na którym naprawdę się znamy, a potem pisać o nim jak najwięcej.

 2. Nie rób dużych przerw czasowych między postami.

Jeśli chcesz, aby Twój blog się rozwijał, pozwól mu na to i pisz często. Nawet jeśli na początku nie widać dużego zainteresowania, prawdopodobnie po jakimś czasie ono wzrośnie, a Ty będziesz cieszyć się dużą ilością odwiedzających.

 3. Nie używaj zbyt wielu emotikonów.

Emotikony są w porządku, jednak w nadmiernej ilości sprawiają, że blog wygląda nieprofesjonalnie. Poza tym, wciskanie uśmieszków gdzie popadnie nie pasuje do każdego tematu i każdego profilu bloga. Czytelnik może poczuć zniechęcenie lub nawet zażenowanie, jeśli w każdym miejscu oferuje mu się dziwne miny. Postaraj się zatem wyczuć sytuację, kiedy emotikony rzeczywiście są potrzebne i kiedy dodadzą tekstowi kolorytu. Czasem można włożyć je, aby zaznaczyć, że dane sformułowanie należy traktować jako żart (Naprawdę – nie zawsze widać to od razu!)

 4. Nigdy, absolutnie nigdy i za nic w świecie nie używaj wymyślnych czcionek.

Jeśli emotikony wyglądają nieprofesjonalnie to wymyślne czcionki tym bardziej. Ponadto, znacznie utrudniają one czytanie, a poważny czytelnik raczej od razu opuści blog, na którym nie będzie w stanie przeczytać tekstu bez narażania się na ból oczu. Czasem wymyślne czcionki są właściwe, ale raczej tylko na tytuł bloga czy tytuły wpisów – w ciągłym tekście nie należy ich używać.

 5. Nie zezwalaj na wszelkie komentarze

Nie chodzi tu o to, aby nie przyjmować krytyki, jednak jeśli już się ona pojawia, powinna być konstruktywna. Usuwaj wszelkie komentarze, w których pojawiają się wulgaryzmy i niemerytoryczne wypowiedzi. Blog będzie wtedy wyglądać o niebo lepiej i pozwoli to także na prowadzenie ciekawych dyskusji, ponieważ widoczność tych rozsądnych postów będzie o wiele lepsza.

Można by wymieniać dalej, ale właściwie każdy bloger prawdopodobnie sam będzie w stanie wyczuć, co powinien a czego nie powinien robić na swoim blogu. Odbiór tego bloga przez innych będzie najlepszym testem jego przystępności.

 

cook&love wejdź do sklepu

1 komentarzy o Jak założyć blog kulinarny za darmo?

  1. BRYGIDA 5 października 2015 at 18:35 #

    W polskim Internecie możemy znaleźć setki blogów kulinarnych. Konkurencja jest więc ogromna. Zaistnieć na tym rynku nie jest łatwo, zwłaszcza, że przepisy kulinarne w dużej mierze są powtarzalne tak więc potencjał tej branży jest ograniczony. W ogólnej liczbie blogów jest kilkanaście najbardziej popularnych, które zarabiają duże pieniądze i setki tych przeciętnych na które zagląda dziennie zaledwie kilka przypadkowych osób. Jak więc odnieść sukces? Kluczem są piękne zdjęcia. Pamiętajmy o tym, że jemy przede wszystkim oczami. Potrawa musi więc być ładnie udekorowana, podana na pięknej zastawie a zdjęcie należy wykonać profesjonalnym aparatem. Dobór potraw również ma znaczenie. Niewiele osób ma ochotę oglądać setnego schabowego czy sprawdzić przepis na typową szarlotkę. Miłośnicy kuchni pożądają potraw wyszukanych, z ciekawą kombinacją składników, pochodzących z kuchni innych narodów. Dobrze radzą sobie także blogi niszowe a więc z przepisami dla wegetarian, diabetyków czy alergików. Każdy blog trzeba odpowiednio pozycjonować. Warto wiec dodać go do popularnych katalogów, do agregatorów blogów oraz udzielać się na forach tematycznych. Gdy uda się już osiągnąć zadowalający ruch można pomyśleć o zarabianiu na blogu na przykład dzięki artykułom sponsorowanym.

Dodaj komentarz