tagineOsoby, które miały okazję odwiedzić Marrakesz albo inne rejony Maroka, wiedzą doskonale, czym jest tadżin (określany także jako tażin, albo po francuski tajine). To bardzo popularne w arabskim świecie naczynie, które wykorzystuje się do pieczenia. Z pomocą tego charakterystycznego naczynia przygotowuje się gulasz tagine z mięsa i warzyw, chyba jedno z najpopularniejszych w Europie dań arabskich.

Tradycyjny garnek tadżin

Tradycyjny arabski tadżin czy też tagine to naczynie z gliny, które już na pierwszy rzut oka wyróżnia się swoją dość niezwykłą pokrywą – stosunkowo wysoką, w charakterystycznym kształcie stożka. Tajine zakupiony podczas pobytu w jednym z krajów Maghrebu będzie z pewnością naczyniem bogato zdobionym, z reguły tadżiny dekorowane są typowymi motywami orientalnymi. Tradycyjne naczynia tego typu dostępne są w wersji emaliowanej oraz nieemaliowanej. Ta pierwsza jest lepszym wyborem, ponieważ dzięki emaliowanej powłoce do naczynia nic nie przywiera.

Przygotowywanie potraw w garnku tadżin

Tradycyjny gulasz tagine to potrawa z mięsa i warzyw, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać posiadany tajine do przygotowywania także pysznych potraw wegetariańskich. Co istotne, zastosowanie tego arabskiego naczynia pozwala na przygotowanie potraw zdrowych, bez dodatku tłuszczu. Jak to możliwe? W trakcie duszenia mięsa i warzyw odparowuje z nich woda, jednak dzięki typowej dla marokańskich tadżinów pokrywce w kształcie komina, skrapla się ona z powrotem. Osoby, które zdecydują się wykorzystać tajine w swojej kuchni, powinny uzbroić się cierpliwość. Niezależnie od tego, czy pieczemy warzywa czy mięso, musimy pamiętać, że tadżiny tradycyjne to naczynia dość wrażliwe na temperaturę. W praktyce oznacza to, że używa się ich w stosunkowo niskich temperaturach.

Hartowanie tradycyjnego tadżinu

Jeśli chcą Państwo wykorzystywać tradycyjny tadżin, nie można zapomnieć o jego zahartowaniu. Dzięki temu naczynie, nawet to gliniane, będzie mniej wrażliwe na wysokie temperatury. Jak zahartować tadżin? Przede pierwszym użyciem dobrze byłoby go najpierw moczyć w chodnej wodzie przez kilka godzin. Kolejnym krokiem jest wytarcie naczynia i umieszczenie go w piekarniku. Naczynia wkładamy do ziemnego piekarnika, następnie ustawiamy piekarnik na temperaturę ok. 150 stopni Celsjusza. Tadżin powinien być ogrzewany prze jakieś dwie godziny.

Naczynie kuchenne - Tadżin można kupić także u nas!

W tej chwili mogą Państwo zdecydować się zarówno na tadżiny tradycyjne, które wymagają hartowania, jak i naczynia typu tajine, które oferują znany producenci jak np. Le Creuset, Chasseur. W tym przypadku mamy do czynienia z naczyniami z podstawką z żeliwa, które są nadzwyczaj trwałe i w dodatku wytrzymałe na wysokie temperatury, nawet do 260 stopni. Popularność kuchni orientalnej zachęciła nas do włączenia tadżinów do asortymentu naszego sklepu. Możemy zaoferować wysokiej klasy tadżiny od wiodących producentów, które pozwolą Państwu na przygotowywanie pysznych i zdrowych potraw. Proponowane przez nas tadżiny można z powodzeniem wykorzystywać także do przygotowywania dań w piekarniku.

Chętnie odpowiemy na wszelkie Państwa pytania co do sposobu użycia oferowanych naczyń. Pomożemy także w dokonaniu wyboru. Zachęcamy do skontaktowania się z nami.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl