baner cook&love wejście do sklepu

10 przykazań zdrowej skóry

Choć za oknem zimno, mokro i ponuro, a samopoczucie bardzo często wyraźnie się obniża, zadbajmy, by nie ucierpiała, w tym trudnym dla zdrowia okresie, przede wszystkim kondycja naszej skóry. Jak to zrobić?

Oto kilka wskazówek, podpowiadających jak naturalnie ujędrnić, napiąć i wygładzić skórę. Żeby faktycznie wyglądać młodo i tak się czuć, warto zacząć dbać o siebie „od środka”.

Warto pomyśleć o tym również w zimie.

1. Nawadniaj!

Najważniejsza zasada! Zarówno Twoja skóra, jak i mózg oraz inne organy ciała, potrzebują wody do właściwego rozwoju – identycznie jak rośliny. Ciało człowieka to w 70% woda. Kiedy jej ubywa (odwodnienie) zaburzone zostają m.in. procesy metaboliczne, a więc praca komórek, tkanek, narządów ciała.

Picie dobrej jakościowo, czystej wody – filtrowanej lub mineralnej – niezwykle pomaga. Dzięki niej możliwe jest wypłukiwanie toksyn, kończących swą wędrówkę właśnie w skórze.

2. Zabezpieczaj płaszcz skórny

Warstwa rogowa czyli najbardziej zewnętrzna struktura naskórka pokryta jest płaszczem hydrolipidowym. Ta wyjątkowo sprawna warstwa ochronna składa się w 20% z wody, tłuszczów zabezpieczających skórę m.in. przed bakteriami oraz z substancji wytwarzanych w procesie rogowacenia i złuszczania naskórka.

Tylko właściwe nawilżenie, jakość i ilość lipidów w tejże osłonie, gwarantuje jej prawidłowe funkcjonowanie. Płaszcz hydrolipidowy to „mur obronny” skóry. Wystarczy, że pojawi się w nim wyłom, szczelina (zabraknie „cegiełek” -> ceramidów), by całe to zabezpieczenie okazało się nieskuteczne.
Wówczas otwierają się wrota dla drobnoustrojów. Przez takie mikrouszkodzenia z łatwością „ucieka” również woda.

Skóra wytwarza mechanizmy obronne. Jednym z nich jest NMF (Natural Moisturising Factor) – naturalny czynnik nawilżający. NMF powstaje m. in. podczas pocenia się skóry, wydzielania sebum (łoju) oraz rogowacenia. Jeśli płaszcz hydrolipidowy posiada właściwą (niezachwianą strukturę) będzie dobrze wiązał wodę, zatrzymując ją w rogowej warstwie i gwarantując skórze świeży, jędrny, po prostu zdrowy wygląd.

Zbyt mała ilość NMF, sprawia, że szybciej powstają w skórze zmarszczki. Jest coraz bardziej zwiotczała, szorstka i zmęczona.

Z pomocą przychodzą cenne oleje:
kwasy tłuszczowe omega-3 – zwłaszcza kwas EPA (eikozapentaenowy) poprawia elastyczność (już po 3 miesiącach regularnego zażywania np. oleju rybiego, tranu). Kwasy te pozwalają na szybszą odnowę skóry po kontakcie z promieniowaniem UV, chroniąc DNA i zaopatrując skórę w kolagen.

kwas gamma-linolenowy (jeden z kwasów tłuszczowych omega-6 = GLA) – pozyskiwany m.in. z wiesiołka lekarskiego lub z pestek czarnej porzeczki. Najwięcej tego kwasu zawiera ogórecznik (spożywanie 500 mg oleju z ogórecznika, daje widoczną poprawę kondycji skóry już po 1 miesiącu – zabezpiecza przed utratą wody z naskórka, poprawia stan suchej, swędzącej skóry).

acetylocholina – niezbędny dla pracy mózgu, ale też dla skóry czynnik odżywczy. Jego ubytek powoduje najpierw wysychanie od środka (najpierw mózg, potem skóra;)).

Sucha, pomarszczona skóra może być ważnym sygnałem osłabienia pamięci i zdolności poznawczych. Co może podnieść stężenie acetylocholiny w organizmie?

orzechy jagody goja

Są to m.in. ryby (dorsz, łosoś), krewetki, jaja, wątroba, masło orzechowe (naturalne), migdały, nerkowce, orzechy makadamii, orzechy włoskie, otręby owsiane, białko soi.

3. Zaparz dobrą herbatę

herbata sri lanka

Najbardziej wartościowe dla skóry są: herbata zielona, biała i czarna, przez wzgląd na obecne w nich polifenole o działaniu przeciwzapalnym. Wystarczą 3 filiżanki herbaty dziennie, aby zauważyć znaczącą poprawę. Zwłaszcza biała herbata wykazuje silnie działanie anti-ageing. Chroni białka strukturalne skóry – kolagen i elastynę. Działa ujędrniająco!

4. Odżywiaj skórę

Skóra „czerpiąca pokarm” ze zdrowego pożywienia, wygląda lepiej! Tłuste, przetworzone mięso (wędzone, peklowane, konserwowane), tłuszcze nasycone, białe ziemniaki, słodzone napoje i desery – oto wrogowie młodej skóry.
Włącz „piękne” składniki diety do codziennego jadłospisu, a diametralnie poprawi się kondycja Twojej cery.

borówka amerykańska

Dla zdrowia skóry najlepsze są:

– jagody,
– morele, marchew, żółte warzywa i owoce,
– szpinak, zielone warzywa liściaste,
– orzechy,
– ryby,
– soczewica, groch, fasola
– pomidory.

Jedzenie wzbogacone w błonnik zapobiega gwałtownym skokom glukozy we krwi. Hamuje glikację białek – proces związany ze starzeniem się skóry i całego ciała.

Najlepiej opierać się na technikach przygotowania posiłków tj :
– blanszowanie (gotowanie przez 2-3 minuty),
– duszenia,
– gotowania na parze lub w szybkowarze, pieczenia.

kiełki rzodkiewki

Spore ilości kolorowych warzyw wraz z olejami tłoczonymi na zimno, orzechami, nasionami, ziołami, kiełkami, zbożami, a także świeże owoce to kluczowe komponenty kuchni lata.

W diecie, warto poświęcić więcej uwagi zielonym liściom m.in. brokułów, rzodkiewek, sałat, szpinaku, jarmużu, kapusty włoskiej, pekińskiej, pietruszki (naci) i selera – najlepiej zjadać je na surowo (np. w sałatkach). To najbogatsze źródło chlorofilu i dobrze przyswajanego magnezu i wapnia.

Chlorofil działa leczniczo: wspomaga tworzenie krwi, unieszkodliwia toksyny, neutralizuje pierwiastki ciężkie w organizmie (kadm), wzmacnia układ naczyniowy, hamuje stany zapalne, usprawnia pracę tarczycy, obniża zapotrzebowanie na insulinę, łagodzi objawy astmy, zapewnia lepsze wykorzystanie białka i poprawia wydzielanie mleka u karmiących matek.

Zielone soki to również skarbnica enzymów niezbędnych do życia, katalizujących niemal wszystkie reakcje chemiczne w każdej komórce ludzkiego ciała.

Potrawy garnirowane świeżymi ziołami: bazylią, miętą, melisą, szczypiorkiem, pietruszką, koperkiem o wiele bardziej smakują, a przyspieszając metabolizm, sprzyjają zdrowemu trawieniu.

5. Suplementacja

W preparatach przyjaznych dla skóry zwracaj uwagę czy obecne są w nich: witamina C, lizyna, witamina D, cynk, witaminy A i E, kwasy omega-3.

Istotna jest również obecność deanolu – DMAE. Jest to odpowiednik choliny (zalicza się do grupy witamin B), który ma właściwości przeciwstarzeniowe, wpływa na działanie ośrodkowego układu nerwowego.

Fenyloalanina – aminokwas pomocny przy bielactwie (depigmentacja fragmentów skóry), procesie pojawiającemu się, w wyniku obumierania komórek barwnikowych skóry (melanocytów).

Kluczowy w suplementacji jest również kwas alfa-liponowy (chroni przed uszkodzeniami komórek), a także ekstrakt z pestek winogron i probiotyki.

6. Hormony w równowadze

Pogorszona jakość skóry może być wywołana niewłaściwym poziomem: progesteronu, testosteronu, estrogenów, kortyzolu czy hormonów tarczycy. Zbilansowana dieta jest pierwszym krokiem ku poprawie gospodarki hormonalnej.

7. Witamina D i karotenoidy

20 minut słońca dziennie pozwala wytworzyć zdrowy poziom witaminy D w naszym ciele. Niestety zimą, to źródło nie jest wystarczające. Krótkie dni, przeważnie pochmurne, mroźne i wietrzne. Podstawą w tym wypadku jest suplementacja olejami z ryb. Pijmy tran. Warto od czasu do czasu zbadać poziom 25-hydroksywitaminy D.
W Twojej diecie powinny znaleźć się produkty zawierające karotenoidy. Najwięcej ich jest w: papryce, pomidorach, śliwkach, marchwi, morelach, brzoskwiniach, pomarańczach.

targ owocowy tunezja

8. Usprawnij krążenie

Dbaj o sprawny przepływ krwi, która bierze udział również w oczyszczaniu skóry. Zwróć uwagę, w jaki sposób oddychasz – głęboki oddech pomoże odprężyć ciało i usprawnić podaż tlenu do krwi. Wdychaj więc głęboko świeże powietrze, zwłaszcza tam, gdzie mnóstwo jest zieleni.
Zbadaj morfologię krwi – zwróć uwagę na poziom czerwonych krwinek, zapobiegaj anemii.
Najlepszym sposobem na poprawę ukrwienia jest regularna aktywność fizyczna.

9. Relaksuj się

Mniej stresu to mniej zmarszczek. Skóra zestresowana jest szara, traci blask, gładkość i jędrność. Znajdź czas, by się odprężyć. Pójdź na masaż, wysypiaj się (pełnowartościowy sen łagodzi stany zapalne skóry).

Jak się okazuje dobrostan skóry zależy od obecności dwóch, przeciwstarzeniowych substancji chemicznych, obecnych w mózgu – to kwas gamma-aminomasłowy (GABA) i melatonina. Pierwszy – przedłuża życie komórkom produkującym kolagen a drugi zapobiega ścieńczeniu naskórka. Niewystarczająca ilość snu oznacza niedobór tych substancji w organizmie. Śpijmy więc na zdrowie!

10. Ogranicz toksyny

Największymi wrogami pięknej, zdrowej skóry jest palenie tytoniu, nadmiar kofeiny i alkoholu, no i oczywiście cukru. Nikotyna niszczy witaminę C, utrudnia dopływ krwi do skóry, osłabia jej elastyczność, pogłębia zmarszczki. Dość szybko kształtuje się tzw. twarz palacza: zmarszczki w kącikach oczu, wokół ust, na szczęce i policzkach. Cera jest wyniszczona, pełno na niej popękanych naczynek – teleangiektazji (czerwone policzki, nos).

Aby dłużej cieszyć się młodą skórą, warto ograniczyć kofeinę. Działa mocno odwadniająco, podobnie jak alkohol, który dodatkowo jeszcze rozszerza naczynia krwionośne i drobne kapilary skórne. Alkohol niszczy witaminę A, co w efekcie zaburza regenerację struktur skóry.

Jedzenie produktów z wysokim indeksem glikemicznym, a więc m.in. słodyczy, prowadzi do glikacji, reakcji, która przyspiesza starzenie. W trakcie glikacji, zachodzącej w organizmie, białka łączą się z cukrami, tworząc szkodliwe cząstki tzw. AGE.
AGE niszczą elastynę, kolagen, uszkadzają mózg. Zależność jest wprost proporcjonalna: więcej cukrów, więcej uszkodzonych białek, szybsze starzenie.

poziomki

Spośród wszystkich smaków, to właśnie słodycz odgrywa ewolucyjnie największą rolę (podświadomie poszukujemy jej w dostępnych pokarmach). Smak słodki jako jedyny wzmacnia każdą tkankę ludzkiego organizmu, szczególnie układ nerwowy. Nic dziwnego, że mamy do niego słabość! Wybierajmy naturalne formy cukru (nieprzetworzone technologicznie), a więc świeże i suszone owoce, słodkie warzywa, zboża. To bogactwo minerałów i źródło cennego błonnika!

Co z zewnętrzną pielęgnacją skóry? Oczyść ją metodami naturalnymi (bogactwo minerałów i enzymów). Wypróbuj kilka skutecznych maseczek oczyszczających:

maseczka poziomkowa

1. Pasta poziomkowo-owsiana – pół filiżanki poziomek (źródło witaminy C, K, B1, B2 i naturalnych kwasów organicznych – min. kwas salicylowy – działających przeciwzapalnie) zmieszaj z 1 łyżeczką górskich płatków owsianych (lekko rozmoczonych, miękkich), 4 łyżeczkami gęstego jogurtu naturalnego i 2 łyżeczkami, dobrej jakości miodu.
Wszystkie składniki zmiksuj, na dość gładką masę -> do konsystencji pasty. Nałóż ją na twarz i delikatnie masuj przez kilka minut, a potem dokładnie spłucz.
Pasta ta to świetne antidotum na zaskórniki. Masaż, drobinkami poziomek i płatków owsianych, poprawia krążenie, dotlenia i wspaniale oczyszcza skórę twarzy.

2. Żel myjący z młodych ziemniaków – działa odżywczo na cerę, delikatnie ją oczyszcza i tonizuje.
Wystarczy, że 2 młode, niewielkie ziemniaki utrzesz na tarce (jak do placków ziemniaczanych:)), dodasz do tej masy łyżeczkę zsiadłego mleka (może być również naturalny kefir, maślanka) i parę kropli soku z cytryny.
Składniki dokładnie połącz ze sobą aż powstanie jednolity „żel”, który możesz wmasować w skórę, a potem zmyć ciepłą wodą.

3. Żel pomidorowy – wpływa rozświetlająco, rozjaśniająco na skórę.
Zauważysz to już po kilku dniach stosowania tego naturalnego kosmetyku. Przygotuj dojrzałego czerwonego pomidora – sparz wrzątkiem i obierz ze skórki, następnie miąższ zmiksuj na gładką masę i dolej do niej pół szklanki destylowanej wody.
Jeszcze raz zmiksuj składniki. Żel przelej do szklanej buteleczki, bo taka porcja starczy Ci na kilka zastosowań.
Przemywaj nim twarz i szyję, za pomocą wacika. Na samym końcu opłucz skórę ciepłą wodą. Uwaga! Wersja dla osób o skórze wrażliwej – czerwonego pomidora, zastąpcie żółtym.

 4. Maseczka z płatków owsianych i zielonej herbaty – działa oczyszczająco, zmniejsza stany zapalne i trądzikowe oraz łagodzi zaczerwienienie skóry.
Składniki: filiżanka płatków owsianych (lekko rozmiękczonych, podgotowanych), łyżka stołowa matcha powder tea (sproszkowanej zielonej herbaty – można dostać ją w sklepach ze zdrową żywnością), 2 filiżanki wody destylowanej, łyżka stołowa miodu, 2 łyżeczki soku z cytryny i 1 rozgnieciony banan.
Wszystkie składniki delikatnie połącz ze sobą i zaaplikuj na twarz, na ok. 10-15 minut. Maseczka, oprócz kosmetycznych walorów, jest bardzo smaczna:))

Powodzenia!

W artykule wykorzystałam informacje z:
„Wspieraj swój mózg – odmładzaj się”, Daniel G. Amen, wyd. Rebis
„Energia życia, energia pożywienia ” Bożena Żak-Cyran, wyd. Galaktyka
„Jedz i żyj zgodnie z porami roku” Bożena Żak-Cyran, wyd. Galaktyka

cook&love wejdź do sklepu

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz