baner cook&love wejście do sklepu

Aromatycza, przepyszna, zdrowa. Moja domowa granola!

owsianka z posypką z granoli

Jest niezwykle prosta w przygotowaniu, a łączy w sobie wszystkie smaki i aromaty, które po prostu uwielbiam! Granola! Ciepły zapach cynamonu, karmelu, egzotyka kokosa i wyrazista nuta przeróżnych orzechów…Tak, jak dla mnie ideał zdrowego dodatku do śniadań w chłodne jesienne poranki. Właśnie robię zapasy na zimę:)).

granola domowej roboty

Domowa granola – w przypadku tej słodkości, nie mam absolutnie, najmniejszych wyrzutów sumienia. Bezwstydnie sięgam po nią zawsze, kiedy najdzie mnie ochota na małe, co nieco. To, co się w niej znajduje, w pełni mnie usprawiedliwia. Zdrowe płatki, orzechy, bakalie…nie mam zamiaru się im opierać:))

Przyznam, że granola w wykonaniu mojej mamy stała się dla mnie inspiracją do poszukiwań własnego, idealnego wymiaru tego przysmaku.
Chciałabym się z Wami podzielić moją wersją i mam nadzieję, że trafi ona również w Wasze gusta.

Czego potrzebujesz do wykonania granoli???

1. Orzechy pekan – 1 kubek;
2. Migdały – 1 kubek;
3. Nasiona siemienia lnianego – 1/2 kubka;
4. Nasiona słonecznika – 1/2 kubka;
5. Pestki dyni – 1 kubek;
6. Amarantus w wersji popping – 1/2 kubka;
7. Sezam – 1/2 kubka;
8. Płatki owsiane (górskie) – 1 kubek;
9. Olej kokosowy extra virgin ( organiczny) – trzy łyżki;
10. Syrop klonowy (albo daktylowy czy miód) – trzy łyżki;
11. Cynamon mielony – trzy czubate łyżeczki;
12. Rodzynki/Żurawina/Daktyle (pokrojone) – dwie garście
13. Szczypta soli

Ufff…sporo tego? Z tylu składników zrobisz, aż dwa spore słoje granoli, które możesz spokojnie przechowywać nawet do 3 miesięcy. Nieźle, prawda??

Dlaczego, orzechy pekan znalazły się w mojej wersji granoli?? Mogą być oczywiście też orzechy włoskie czy laskowe, ale mnie zależało na wyjątkowym aromacie pekanów.

Mają dość wyraźny karmelowo-masłowy posmak, który wydobywa się jeszcze bardziej w trakcie podpiekania.
Orzechy te to bogate źródło antyoksydantów (witamina E, C), białka, kwasu elagowego, żelaza, cynku, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Są dosyć kaloryczne (w 100g ok. 700 kcal), jednak jedzone regularnie, a w umiarze (ok. 1/3 szklanki dziennie) dodadzą nam potrzebnej energii.

Mało tego, odniesiemy wyjątkowe korzyści zdrowotne, w postaci obniżonego stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL-cholesterolu oraz trójglicerydów.
Co to oznacza? Nasze tętnice uwolnione zostają od złogów cholesterolowych, które są przyczyną miażdżycy. Zatem chętnie polecają je swoim pacjentom kardiolodzy.

Ok, tyle z dygresji, wracam do granoli:)

Najpierw delikatnie podprażam na patelni orzechy i migdały (aby stały się bardziej przyswajalne dla naszego organizmu). Gdy lekko ostygną, rozdrabniam je przy pomocy robota kuchennego, na mniejsze kawałki (można użyć równie sprawdzonego patentu ze ściereczką i tłuczkiem;)).
Pokruszone orzechy przesypuję do misy, dorzucam płatki owsiane, nasiona, pestki, amarantus, sezam.

A teraz kolej na „zaprawę”:) Do rondelka wrzucam trzy łyżki masła (oleju) kokosowego, trzy łyżki syropu klonowego (daktylowego lub miodu) i trzy łyżeczki cynamonu. Delikatnie podgrzewam mieszaninę, po czym wylewam ją do pozostałych, suchych składników granoli i mieszam dokładnie, aż lekko zaczną się do siebie kleić.

granola

Przenoszę całość na blachę wyłożoną papierem lub na ceramiczną formę do pieczenia. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do temp. 180°C. Piekę przez ok. 25-30 minut ( w trakcie tego czasu kontroluję – co 10-15 min – czy wierzchnia warstwa się nie przypala – delikatnie, drewnianą łyżką, obracam granolę podczas pieczenia).

Po wyciągnięciu blachy z gorącą granolą, dosypuję jeszcze kilka garści ulubionych suszonych owoców i pozostawiam do ostygnięcia (granola nabierze chrupkości).

pyszna owsianka z granolą

Lubię nią posypywać owoce, lekkie desery, dodawać do jogurtu naturalnego czy owsianki. Dzisiaj była w wersji z wyrazistymi w smaku „kryształkami” granatu…

granat moc antyoksydantów

Mmmm, błogo!

cook&love wejdź do sklepu

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz