baner cook&love wejście do sklepu

Dania z ryb w kuchni ormiańskiej

Ryby są bez wątpienia ważnym składnikiem naszej diety. Są zdrowe i smaczne, a sporządzone z nich dania mogą zaskoczyć swą różnorodnością. Nic dziwnego, że chętnie sięga po nie i kuchnia ormiańska, dość słabo znana mieszkańcom Polski, za to ciekawa i nieco orientalna. Jakie ryby są w niej najbardziej popularne?

Najpopularniejsze ryby w kuchni ormiańskiej
Kuchnia ormiańska chętnie sięga po tak znaną rybę, jaką jest pstrąg. Wśród rybnych przysmaków można znaleźć wiele dań z pstrągiem w roli głównej. Ważną rolę w diecie mieszkańców Armenii zajmuje zarówno pstrąg potokowy, jak i pstrąg żyjący w jeziorze Sewan, znany przede wszystkim ze swych imponujących rozmiarów. W tym zbiorniku wodnym żyje również sieja sewańska, ryba znana z białego, delikatnego, a przede wszystkim smacznego mięsa. W kuchni ormiańskiej popularna jest tez ryba, znana jako sazan. To dziki karp, którego chude mięso jest chętnie spożywane do dnia dzisiejszego. Dość specyficzną rybą jest brzana, niewielka ryba o chudym mięsie, znana z trującej ikry.

Najpopularniejsze dania z ryb w kuchni ormiańskiej
Ryby w kuchni ormiańskiej służą zarówno jako podstawa do sporządzenia samodzielnych dań, jak i jako podstawa do sporządzania smacznych zup. Najwięcej ciekawych przepisów na dania z ryb wiąże się z pstrągiem, który podawany jest zarówno z sosach, jak i w winie. Jest on często podstawą zdrowych dań duszonych, choć popularny jest również pstrąg pieczony oraz pstrąg z rożna. W niektórych regionach znane są również kotlety z pstrąga, które podaje się z sosem pomidorowym. Wiele dań powstaje również dzięki tak znanej i popularnej w kuchni ormiańskiej rybie, jaką jest sieja. Gotowana, duszona lub podawana z warzywami, jest z pewnością podstawą pysznego i zdrowego dania.

Dania z ryb z pewnością są smaczne i zdrowe, zatem spotkać je można w kuchniach na całym świecie. Te potrawy, którymi kusi kuchnia ormiańska, z pewnością zasługują na uwagę. Z warzywami, sosami, doprawione aromatycznymi ziołami, mogą zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

cook&love wejdź do sklepu

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz