baner cook&love wejście do sklepu

Degustacja wina na Marsie?

lanzarote

Umiarkowane spożywanie wina ma swoje zalety. Jeden kieliszek tego trunku dziennie, w 60% obniża ryzyko zawału, gdyż usprawnia krzepliwość, a także poprawia płynność krwi (rozszerzanie naczyń krwionośnych). Reguluje trawienie, przemianę materii oraz zwiększa wydolność płuc.
Wszystko jest dla ludzi, ale zacznę od początku…

Podróżując po jednej z hiszpańskich Wysp Kanaryjskich – Lanzarote, miałam okazję degustować płynny dar regionu La Geria.
Lanzarote (Isla del Fuego) to bez wątpienia urzekające i unikatowe miejsce. Jedną z najważniejszych atrakcji wyspy są rozległe krajobrazy wulkaniczne i ukształtowane przez lawę liczne formy skalne. To one sprawiają, że miejsce to wygląda bardzo tajemniczo, wręcz nieziemsko!

park timanfaya lanzarote

Wyspa nazywana przez tubylców Wyspą Ognia otwiera swe wulkaniczne podwoje turystom. Na terenie Parku Narodowego Timanfaya, znajdującego się w Górach Ognia (Montañas del Fuego) mamy okazję podróżować po innej „planecie”!

Niedaleko Parku Timanfaya w regionie La Geria powstają winnice. Zakładane na żyznej, wulkanicznej glebie rodzą, w każdym sezonie doskonałe winogrona. Nigdzie indziej w Europie nie natkniemy się na podobne widoki.

la geria lanzarote wino

Region rolniczy La Geria ceniony jest ze względu na obecność winnic, z których pozyskiwane jest „złoto” Lanzarote. Mowa o winorośli, z której powstają unikalne wina. Winorośla rosną w stożkowatych rowkach. To właśnie w nich kumulowany jest wulkaniczny żwir tzw. lapilla. Tego typu charakterystyczna dla tego regionu grządka zwana picón otoczona jest specjalnym kamiennym murkiem zoco (chroni delikatne, młode zawiązki winorośli przed suchym, porywistym wiatrem wiejącym z kontynentu afrykańskiego).

Skąd pomysł, by właśnie na tufie wulkanicznym, gdzie odnotowuje się niedobór słodkiej wody, uprawiać winorośla? Wbrew pozorom, takie podłoże jest idealnym magazynem wilgoci dla tych roślin. Żwir wulkaniczny jest jak gąbka, ponieważ 30 cm warstwa z łatwością wchłania nocną wilgoć z powierza. W zamian – wyjątkowy smak uprawianych tu owoców!

winnice la geria lanzarote

W przypadku upraw winorośli zasada: im mniej tym lepiej, sprawdza się tu w 100%! Winogrona pęcznieją od nadmiaru słodyczy, bogactwa polifenoli i minerałów. Wino powstałe w takich warunkach jest pyszne, unikalne w  smaku. Najpopularniejszą odmianą winorośli, z którego powstają najlepsze wina białe z Lanzarote, jest Malvasia.

Najczęściej podawane jest ono z papas arrugdas – gotowanymi w mundurkach ziemniakami z dużą ilością soli oraz bardzo smacznymi sosami – czerwonym mojo rojo oraz zielonym mojo verde.

Inną szlachetną odmianą jest szczep listán negro. Czarno-niebieskiej barwy, stożkowate owoce winorośli doskonale zaadaptowały się na tufach wulkanicznych regionu La Geria na Lanzarote. Wino powstałe z nich cechuje dość spłowiały czerwonawy koloryt, który rekompensują: niespotykany bukiet smaków i wyrazistość. Szczep listán negro zaliczany jest do odmiany endemicznej, czyli bardzo rzadko występującej i wymagającej wyjątkowych warunków do rozwoju.

wina el grifo lanzarote

Winorośla odmiany listán negro są bardzo odporne na susze i choroby. Dzięki unikatowemu smakowi, wina ze szczepu listán negro często nagradzane są na międzynarodowych konkursach winiarskich.

Podczas wyprawy w te regiony wyspy, odwiedziłam słynną XVIII-wieczną winnicę El Grifo, gdzie mogłam zgłębiać tajemnice powstawania wulkanicznego trunku i zaopatrzyć się w kilka pamiątkowych butelek Malvasi, w której przebijają delikatne nuty białego pieprzu, wanilii i dojrzałych owoców. Te wartościowe wina doskonale komponują się potrawami z owoców morza i ryb oraz z serami. Białe wina poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego. Korzystnie wpływają na pojemność płuc i zdolność oddychania. Ponadto podwyższają poziom dobrego cholesterolu HDL.

wulkany klify lanzarote

Czerwone wino i winogrona zawierają resweratrol w dużych stężeniach (źródło substancji to skórka owoców). W mniejszych stężeniach związek ten występuje również w: borówkach, jagodach, morelach, owocach morwy, żórawinie, granatach, czarnych porzeczkach, ananasach i orzeszkach ziemnych.

Resweratrol to silny antyoksydant – polifenol (fitoaleksyna), wykazujący m.in. działanie przeciwgrzybiczne i przeciwstarzeniowe, zapobiega otyłości, wrażliwości na insulinę obniża ryzyko choroby Alzheimera.
Wina białe, które wytwarza się z miąższu winogronowego resweratrolu nie zawierają.

cook&love wejdź do sklepu

1 komentarzy o Degustacja wina na Marsie?

  1. Ania 19 lutego 2015 at 10:30 #

    świetny blog:) inspirujesz! pozdrawiam

Dodaj komentarz