baner cook&love wejście do sklepu

Boćwina
Boćwina, często mylona z botwinką, nie jest liśćmi zwykłego buraka ćwikłowego. Jest to jego odmiana, której częścią jadalną są liście i ogonki. Boćwina uprawiana była w Polsce już w XVII wieku. Mimo to w dzisiejszych czasach nie jest zbyt popularna i rozpowszechniona. W sklepach znajdziemy ją pod różnymi nazwami między innymi burak szpinakowy, burak liściowy, czy też kapusta rzymska.
Boćwina nie wytwarza korzenia spichrzowego, a jej jadalną częścią są kolorowe (czerwone, żółte, zielone, białe) ogonki liściowe przyrządzane w sposób podobny jak szparagi, oraz bardzo dekoracyjne, gładkie, lub karbowane blaszki liściowe. Liście możemy wykorzystywać w wielu potrawach zarówno surowych, jak i gotowanych, są świetnym dodatkiem do kanapek, sałatek i surówek, można je dusić podobnie jak szpinak, przyrządzać na ich bazie zupy i zapiekanki.
Burak liściowy jest nie tylko bardzo smaczny, ale zawiera wiele cennych składników potrzebnych naszemu organizmowi. W jego skład wchodzą:
łatwo przyswajalne białko, dzięki czemu polecany jest osobom starszym i małym dzieciom,
minerały takie jak potas, żelazo i wapń, niezbędne dla kobiet w ciąży, karmiących, a także osób mających problemy z anemią,
witaminy C, oraz witaminy z grupy B,
naturalny błonnik, polecany dla osób mających problemy z zaparciami, będących na diecie i dbających o sylwetkę.
Boćwina jest łatwo strawna, ma niski indeks glikemiczny, pobudza trawienie, bez obaw mogą ją spożywać cukrzycy.
Buraka liściowego dość trudno kupić w warzywniakach, szczególnie w małych miastach. Ze względu na walory smakowe i cenne składniki warto go uprawiać w przydomowych ogródkach i na działkach. Nie jest to roślina zbyt wymagająca jeśli chodzi o glebę, nie rośnie dobrze jedynie na ziemi gliniastej i suchej, piaszczystej. Boćwina jest bardziej odporna na niskie temperatury niż burak ćwikłowy, możemy wysiewać ją już wczesną wiosną i zbierać liście aż do pierwszych przymrozków. Lubi nawożenie, lecz nie można robić tego zbyt intensywnie, ponieważ roślina kumuluje azot. W sklepach nasienniczych możemy kupić też nasiona mieszanek sałat liściastych i boćwiny do całorocznej uprawy w pojemnikach w domu.