baner cook&love wejście do sklepu

Kasza jaglana

  • Czas gotowania : 20 MinOdpowiednio przygotowana i przyrządzana kasza jaglana należy do grona najzdrowszych kasz. Co ciekawe znana jest na świecie od dawna, jednak została wyparta przez makarony i ziemniaki. Jeszcze do niedawna niedoceniana, jednak w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans i coraz częściej znajduje się w naszym jadłospisie. Kasza jaglana wraca małymi krokami do łask, ale wielu lekarzy i dietetyków wciąż uważa, że nie jest stosowana na tyle często, jak być powinna. A szkoda, ponieważ oferuje oryginalne walory smakowe. Na domiar tego doskonale pasuje zarówno do dań na słono, jak i na słodko. Natomiast warto by na stałe zagościła w naszym jadłospisie ze względu na swoje wartości odżywcze, a nawet lecznicze.

Przechodząc jednak do rzeczy warto odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania. Jakie wartości odżywcze i lecznicze niesie ze sobą spożywanie kaszy jaglanej i kto powinien dopisać ją do listy przyrządzanych potraw?

Trzeba zacząć od tego, że jest to najstarsza kasza znana ludzkości należąca do grupy kasz zasadotwórczych. Uprawiana była już w czasach neolitu. Jej walory odżywcze sprawiają, że dorównuje kaszy gryczanej. Przede wszystkim zawiera bardzo mało skrobi, ale w zamian oferuje sporą dawkę łatwo przyswajalnego białka. Kasza jaglana to także najwyższa dawka witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny). Znajdziemy w niej także odpowiednią dawkę żelaza i miedzi. Ważne jest to, że kasza jaglana jest lekkostrawna i nie wywołuje reakcji alergicznych ponieważ nie zawiera glutenu.

Wszystko to sprawia, że spożywać powinny ją osoby chorujące na celiakię, które stosują dietę niezawierającą glutenu. Polecana jest także osobom cierpiącym na niedokrwistość oraz dla ludzi z problemami żołądkowymi (lekkostrawność i zasadowość). Oprócz tego kasza jaglana ma właściwości antywirusowe, znacząco łagodzi stany zapalne błon śluzowych ponieważ wysusza wydzielinę, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na katar.