baner cook&love wejście do sklepu

Liść laurowy

  • Porcje : 4
  • Porcje: 4
  • Czas gotowania : 50 MinLiść laurowy przepisy kulinarne

Liść laurowy, zwany także wawrzynem, to przyprawa dość popularna w naszej kuchni. Cierpki, nieco piekący smak liścia laurowego powoduje, że przyprawa ta jest bardzo często wykorzystywana do różnego rodzaju marynat, chociażby do kwaszenia ogórków czy marynowania grzybów. To jednak nie wszystko. Liść laurowy jest chętnie wykorzystywany także do przyprawiania różnych zup oraz dań mięsnych, przede wszystkim dziczyzny. Liście laurowe dodaje się w całości. Przed zaserwowaniem potrawy powinno się je usunąć, ponieważ cała potrawa może nabrać nieprzyjemnego gorzkiego smaku.
Jak wspomnieliśmy, liść laurowy w większości przypadków dodaje się do potraw w całości. Jednak są także przyprawy, których częścią są sproszkowane liście laurowe. Chodzi tutaj chociażby o często wykorzystywaną w kuchni francuskiej przyprawę „bouquet garni” oraz „garam masala” – dodatek do kuchni hinduskiej.
Poza charakterystycznym smakiem liść laurowy ma jeszcze kilka ciekawych właściwości. Liść laurowy może być z powodzeniem wykorzystywany w trakcie kuracji oczyszczających. Osoby, którym zależy na usunięciu z organizmu toksyn, mogą pić napar z liścia wawrzynowego. Taka kuracja, podczas której wypija się codziennie 1,5 szklanki naparu z 5 g rozdrobnionych liści warzyw nowych, powinna trwać 3 dni. Po tym czasie można zauważyć u siebie większą zdolność koncentrowania się, lepszy wygląd skóry, więcej sił witalnych. Kurację z liściem laurowym można powtórzyć po przynajmniej tygodniowej przerwie. Mimo, że liść laurowy ma wiele cennych właściwości, nie należy go nadużywać. Spożywany w zbyt dużych ilościach działa toksycznie.