baner cook&love wejście do sklepu

Seler
Seler przepisy kulinarne

To powszechne w Polsce warzywo ma wyjątkowo korzystny wpływ na nasze zdrowie, bardzo dobrze sprawdza się także jako przyprawa. Znany w całej Europie, Azji oraz Afryce jako przyprawa podbił serca ludzi już w czasach starożytnych. Do dziś seler jest ważnym elementem w naszych kuchniach. Smaczny i zdrowy, ceniony jest za swą uniwersalność oraz bogactwo tak ważnych dla dobrej formy składników. Czym może nas zaskoczyć seler? Jak można korzystać z tego niezwykłego warzywa?
Seler może być uprawiany niemal wszędzie. Znane są jego różne gatunki, przy czym w naszych kuchniach szczególne znaczenie mają formy liściasta oraz korzeniowa. Jako warzywo najchętniej wykorzystywany jest korzeń, choć jako lek idealnie sprawdzają się liście selera. To w nich znajduje się ogromna ilość witaminy C, są też doskonałym źródłem karotenu. W liściach tych znajdują się również olejki lotne oraz składniki mineralne. Cenne dla zdrowia olejki lotne znaleźć też można w korzeniu. W nim także znajdują się liczne witaminy: witamina C oraz witaminy z grupy B. W korzeniu selera znajdują się też cenne składniki mineralne: potas, magnes, fosfor oraz sód. Bez względu na to, czy korzysta się z liści selera czy z jego korzenia, ta roślina przyprawowa doskonale wpływa na nasze zdrowie. Seler znany jest ze swego moczopędnego działania. Skutecznie pobudza też apetyt, pozwala też na poprawę pracy układu nerwowego.

Jako warzywo wykorzystywany jest korzeń selera – w tej formie też roślina ta najczęściej pojawia się w kuchni polskiej. Jako przyprawa wykorzystywane są liście. W takie formie seler pojawia się najczęściej w krajach bałkańskich. Popularne są też liście selera w kuchni amerykańskiej i angielskiej. Idealnie pasują do zup i sosów, mogą też być cennym dodatkiem do dań z rusztu. Świeże ziele selera może być też ciekawym składnikiem tych dań, których głównym bohaterem jest drób.

Seler na reumatyzm

Dziko rosnące można je spotkać: Azji Zachodniej i Środkowej, Europie, na Kaukazie, w Afryce, a także Polsce na wyspie Uznam. Seler to warzywo które ma w Polsce wielu zwolenników. Sława o jego cudownych właściwościach obiegła cały świat. Ma on cztery odmiany różniące się nieco od siebie. Odmiany te to seler: korzeniowy, typowy, naciowy i liściasty. Od dawna była stosowany w medycynie ludowej ponieważ wzmacnia organizm a także ma zbawienne działanie w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu.

To jednak nie koniec leczniczych właściwości jakie ma seler ponieważ jest używany przy: zapaleniu oskrzeli, zapaleniu pęcherza moczowego i dolegliwościach błony śluzowej. Warzywo bardzo dobrze wpływa na potencję. Więc panowie zamiast do apteki po niebieskie pigułki lecicie do ogródka lub sklepu warzywnego po selera. Zawiera on mnóstwo witamin i minerałów przy bardzo małej zawartości kalorii. Fakt ten czyni seler warzywem doskonałym dla pań które są lub zamierzają być na diecie oraz dla wszystkich osób które chcą dbać o zdrowie.

Amerykańskie gwiazdy wielkiego ekranu wręcz bez soku z selera nie mogą żyć. Można go spożywać na surowo lub też dodawać do sałatek w takim stanie seler traci najmniej witamin i minerałów. Warzywo to doskonale oczyszcza nasz organizm z szkodliwych substancji które wchłaniamy w siebie podczas codziennego życia i żywienia. Zalety jakie ma seler można wymieniać w nieskończoność. Medycyna też zainteresowała się tym warzywem. Napar z nasion tego warzywa obniża ciśnienie tętnicze i wypływa kojącą na układ nerwowy. Trzeba jednak pamiętać by nasiona kupować w sklepach ze zdrową żywnością lub hodować samemu gdyż te ze sklepów nasienych są zanieczyszczone środkami ochrony roślin.

Ale zapomniałbym o rosole. Przecież ta tradycyjna niedzielna typowo polska zupa bez selera by nie istniała. Więc podsumowując; jak najwięcej selera w naszej diecie. W każdym wieku pozwala on zachować witalność i młody wygląd. A kto z nas nie chce młodo wyglądać. Chyba tylko osoby którym piwa w sklepie ekspedientka nie chce sprzedać i prosi o dowód co osobiście bardzo popieram.