baner cook&love wejście do sklepu

Jak mrozić brokuły?

Jesień, to czas kiedy obfitość warzyw i owoców sprzyja robieniu przeróżnych przetworów. Miesiąc październik obfituje w takie warzywa jak kalafiory i brokuły. Oba te warzywa są bogate w witaminy, a brokuły są świetnym źródłem antyoksydantów, które są tak ważne dla naszego zdrowia.

Niestety świeże brokuły są dostępne zaledwie parę miesięcy, dlatego ważne jest aby zgromadzić jak największe zapasy tego warzywa, tyleże w przetworzonej formie. Dobrym rozwiązaniem jest mrożenie warzyw. W prawdzie część witamin i minerałów podczas mrożenia zostanie utracona w warzywach, ale znaczna część zostanie zachowana. Należy jednak wiedzieć w jaki sposób zabrać się do przygotowania brokuł do mrożenia.

Zacząć należy od podzielenia warzywa na różyczki, następnie koniecznie trzeba wymyć warzywo, po czym wrzucić na gotującą się, lekko osoloną wodę. Brokuły gotujemy zaledwie 1-3 minut, po czym wyciągamy i od razu zanurzamy w bardzo zimnej wodzie. Ten sposób blanszowania warzyw, sprawia, że brokuły zachowują piękny zielony kolor i nie „dogotowują” się po wyciągnięciu z gorącej wody. Po blanszowaniu należy osuszyć różyczki, a następnie odpowiednio zapakować i do zamrażarki.
A w zimie będziemy się mogli cieszyć przepysznym smakiem brokuł.

cook&love wejdź do sklepu

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz