baner cook&love wejście do sklepu

Kuchnie Dalekiego Wschodu

Fascynują i zachwycają swym niezwykłym smakiem i aromatem. Orientalne przyprawy i egzotyczne składniki to ich cecha charakterystyczna, najbardziej fascynująca dla mieszkańców państw Zachodu. Kuchnie Dalekiego Wschodu fascynują nas, i choć nadal są dla nas nieco egzotyczne i tajemnicze, już dawno podbiły nasze serca. Kuchnie te zwykliśmy kojarzyć z kuchnią chińską, która faktycznie odgrywa główną rolę w tradycji kulinarnej tej części świata. Inne kuchnie, jak ta japońska czy koreańska, choć posiadają własne cechy indywidualne, w dużej mierze kształtowały się pod wpływem diety chińskiej. Dziś wkraczają one coraz pewniej na europejskie i amerykańskie stoły, zachwycając i intrygując. Mają coraz większą grupę zwolenników, zatem warto lepiej je poznać i zgłębić wiedzę na ich temat.
Jak prezentują się poszczególne kuchnie Dalekiego Wschodu? Co jada się w poszczególnych państwach tego rejonu?

Kuchnia chińska: smak, aromat i estetyka.
Wśród wszystkich kuchni Dalekiego Wschodu to właśnie ona jest najważniejsza. Kuchnia chińska w istotny sposób wpływała na tradycje kulinarne innych państw tego rejonu, od niej też należy zacząć prezentowanie kuchni wschodniej.
To, co stawia kuchnię chińską na wysokim poziomie, to przede wszystkim zamiłowanie Chińczyków do równowagi i estetyki. Ich potrawy są zatem idealnie skomponowane zarówno pod względem smaku, jak i aromatu, zaś równie ważną sprawą jest ich ostateczny wygląd. Gotowa potrawa musi świetnie smakować, musi mieć też atrakcyjną kolorystykę. Kuchnia chińska jest też bardzo zdrowa, co z pewnością jest efektem zalecanych technik wykorzystywanych podczas gotowania oraz doboru poszczególnych składników.
Chińczycy w swej diecie uwzględnili praktycznie wszystkie te składniki i produkty, które daje im natura. Na ich talerzach bardzo często pojawiają się zatem warzywa i owoce, zaś jednym z najważniejszych składników diety jest ryż. Cenione jest również mięso, przy czym najczęściej w diecie chińskiej korzysta się z drobiu, ryb oraz owoców morza. Innym produktem, który chętnie zjada się w Chinach, jest soja oraz produkty powstałe dzięki niej. To ona zapewnia odpowiednią porcję białka Chińczykom, którzy – co warto podkreślić – praktycznie nie znają leka ani tak popularnych u nas produktów mlecznych. Soja świetnie je zastępuje.
W kuchni chińskiej bardzo ważny jest również sposób przyrządzania potraw. Gotowanie powinno trwać krótko, zaś najlepiej gdy gotuje się na parze. Dzięki temu potrawy są i smaczniejsze, i zdrowsze, gdyż podczas obróbki termicznej tracą minimum swych wartości odżywczych. Smażenie to drugi sposób przyrządzania dań w kuchni chińskiej. Tu korzysta się z oleju roślinnego, przy czym unika się oleju rzepakowego. Jego miejsce zajmują za to oleje sezamowy, sojowy lub arachidowy. Smaży się krótko na dobrze rozgrzanym tłuszczu.
Jakie potrawy jada się w Chinach?
Dość popularne są w kuchni chińskiej zupy, które sporządza się na specjalnie przygotowanym wcześniej rosole z kurczaka i wieprzowiny z dodatkiem soli oraz imbiru. Zupy w Chinach mogą zadziwiać swymi składnikami. Popularną grupę stanowią te, w których najważniejszym dodatkiem jest mięso z kurczaka bądź też mięso z kurczaka i warzywa. Znane i lubiane są też zupy typowo warzywne oraz te, które jako składniki wykorzystują ryby i owoce morza. Zupa z karpia czy zupa z krewetkami, a nawet taka z dodatkiem płetw rekina nikogo w chińskiej kuchni nie dziwią.
Ciekawe dania powstają z mięsa, głównie z wieprzowiny. To właśnie ona najczęściej gości na talerzach Chińczyków, choć nie unikają oni też takich mięs jak wołowina czy baranina. Mięso zgodnie z chińskimi przepisami można smażyć z warzywami lub w głębokim tłuszczu. Można je także gotować, gotować na parze lub dusić – zazwyczaj także z warzywami. Z ciekawych dań z wieprzowiną na uwagę zasługuje wieprzowina pikantna oraz szereg oryginalnych potraw ze schabu. Popularnym sposobem serwowania tego mięsa jest podawanie go z sosem, najczęściej słodko-kwaśnym. Duszona i podawana z sosem bywa też najczęściej wołowina. Ciekawe dania powstają jednak z baraniny. Jest wśród nich jagnię po seczuańsku oraz bardzo ciekawe danie z kociołka po mongolsku.
Zdecydowanie bardziej popularny jest jednak w kuchni chińskiej drób. Najczęściej w chińskich daniach pojawia się kurczak oraz kaczka. Nie bez powodu wśród najpopularniejszych dań azjatyckich znajduje się kaczka po pekińsku. Trzeba przyznać, że chińscy kucharze potrafią zamienić drób w fantastyczne dania. Wymaga to jednak z ich strony ogromnego wysiłku starannego przygotowania potraw z drobiu na każdym etapie. Jeszcze za życia kaczka jest specjalnie tuczona, następnie pieczona w specjalnym piecu. Podawane jest do niej specjalne ciasto… Jednym słowem jest to potrawa, której przyrządzenie wymaga cierpliwości i ogromnych umiejętności. Wśród dań z kurczaka nieźle prezentuje się natomiast kurczę w ostrym sosie oraz kurczak z migdałami.
Kuchnia chińska to jednak nie tylko mięso, ale także mniej znane w Europie dania z jaj. Z przykładowych dań z jajem w głównej roli można wymienić tu jaja smażone w sosie słodko – kwaśnym lub jaja ze smażonymi szprotkami. Chińczycy znają też omlety, przy czym jedną z ciekawszych kombinacji w ich diecie jest omlet z mieloną wieprzowiną.
Dania rybne w kuchni chińskiej to przede wszystkim ryby smażone lub gotowane na parze, podawane z warzywami. Popularne są tu również dania ze skorupiaków oraz owoce morza.
Kolejną ważną i bogatą grupą dań w kuchni chińskiej są potrawy z warzyw. Zazwyczaj gotowane i duszone warzywa są zdrowe dzięki ograniczeniu do niezbędnego minimum czasu obróbki termicznej. Wśród warzyw szczególnie popularnych w Chinach znajduje się przede wszystkim kapusta, w tym tak dobrze znana nam kapusta pekińska. Innym ważnym składnikiem potraw z warzyw są grzyby, szczególne te suszone.
Popularne dania kuchni chińskiej to również te, które powstają z mąki oraz z ryżu. Popularne są tu zatem i dania z makaronu, i potrawy przypominające nasze pierogi i knedle. Są one zazwyczaj dodatkami do innych dań. Chińczycy jedzą także potrawy zbliżone do naleśników czy krokietów. Jednym z ciekawszych, a bardzo popularnych dań w diecie Chińczyków jest smażony makaron, podawany z mięsem oraz warzywami. Ciekawie prezentują się także dania ze smażonego ryżu. Zarówno ryż i makaron są tu najpierw lekko gotowane, a następnie smażone wraz z warzywami i dodatkiem z mięsa.

Kuchnia japońska: nieznana i tajemnicza.
O ile kuchnia chińska na Zachodzie stała się dość popularna to nadal nieco tajemnicza pozostaje dieta stosowana przez Japończyków. Jest ona dla nas bardziej tajemnicza i trudniej dostępna przede wszystkim ze względu na problemy związane ze skompletowaniem składników pojawiających się w poszczególnych daniach.
Jakie potrawy są najbardziej charakterystyczne w diecie Japończyków? Jakie przysmaki podbiły Kraj Kwitnącej Wiśni?
Popularnym daniem są w Japonii zupy, które sporządzane są na bazie czystego rosołu w wodorostów morskich. Jak potwierdziły najnowsze badania wodorosty te są bardzo zdrowe i chronią Japończyków przez licznymi chorobami tak częstymi na Zachodzie. Na bazie takiego rosołu z wodorostów można przygotować m.in. zupę sojową oraz jarzynową z łopianem i smażonym twarogiem sojowym.
Kuchnia japońska to dania sporządzane z warzyw, mięsa oraz ryb, które łączy jedno – najlepiej smakują z dodatkiem sosu. Sosy są w Japonii bardzo popularne, przy czym najczęściej spotkać się tu można z takimi sosami, jak słodko – kwaśny, octowo – sojowy, sezamowo – octowy oraz jajeczno – octowy. Ten ostatni jest najczęściej stosowany do dań z kurczaka lub do skorupiaków. Ocet jest popularnym dodatkiem nie tylko do japońskich sosów, ale również do dań z warzyw. Potrawy z warzyw, w których ocet się pojawia, to m.in. sałatka z kurczaka i ogórków oraz kraby podane w sosie żółtkowym.
Dania smażone oraz przygotowane na ruszcie w Japonii reprezentują liczne dania z wołowiny oraz z kurczaka. Zrazy oraz kurczak z rusztu z typowo japońskimi dodatkami (jak sos sojowy, azjatyckie warzywa) smakują zupełnie inaczej niż ich europejskie odpowiedniki. Oprócz dań smażonych bardzo popularne są te potrawy, które wymagają starannego duszenia. Wołowina duszona z rzodkiewką, wołowina w sosie sojowym to dość „pospolite” dania. Prawdziwym rarytasem może być faszerowana kapusta, w której jako farsz pojawia się mielona wieprzowina. Z innych dań duszonym warto wspomnieć o wieprzowinie ze szpinakiem oraz o ryżu podawanym z jadalnymi kasztanami.

Kuchnia koreańska, czyli młodsza siostra kuchni chińskiej.
Kuchnia koreańska, która powstawała pod silnym wpływem diety chińskiej, ma kilka swych charakterystycznych cech. Choć w Europie jest jeszcze dość słabo znana, warto poświecić jej odrobinę uwagi. To kuchnia pełna ciekawych pomysłów, w której proste dania za pomocą ciekawych dodatków mogą zamienić się w prawdziwe rarytasy.
Spośród wszystkich dań w Korei największym powodzeniem cieszą się pikle. Jest to danie, które powstaje ze świeżych warzyw, no kapusty, ogórków, rzepy, a następnie jest mocno przyprawiane ostrą papryką oraz bardzo popularnym w diecie Koreańczyków czosnkiem. Ciekawe są również dania z ryżem w roli głównej, które chętnie są podawane w kuchni koreańskiej. Jednym z ciekawszych dań może być ryż z daktylami lub ryż połączony z kaszą perłową. Dania mięsne to głównie dania z rusztu. W ten sposób w Korei przyrządza się zarówno wołowinę i wieprzowinę, jak i kurczaka.
Wspomniane już pikle są jednym z ciekawszych elementów pojawiających się w kuchni chińskiej, jednak i inne ciekawostki są tu obecne. Jednym z takich ciekawych dodatków w diecie koreańskiej jest herbata imbirowa, którą najlepiej sporządzić ze świeżego korzenia. Dodatkiem stosowanym do przygotowania takiej herbaty są m.in. orzechy oraz daktyle. Inną „specjalnością” kuchni koreańskiej są ciasteczka sezamowe, które często bywają podawane wraz z herbatką imbirową na zakończenie posiłku.

Kuchnia filipińska, czyli między Wschodem a Hiszpanią.
Jedną z ciekawszych kuchni w rejonie Dalekiego Wschodu jest kuchnia filipińska. Wśród tutejszych potraw można znaleźć takie, które powstały pod wpływem kuchni chińskiej, znane są też te, które powstały pod wpływem kultury hiszpańskiej. Nie brak tu jednak i takich dań, które są typowe tylko dla Filipin. Kuchnia ta to przede wszystkim ryż oraz – jak na kraj położony na wyspach przystało – wszelkiego rodzaju owoce morza. Z typowych dla filipińskiej diety dań warto wymienić takie jak lumpia, czyli cienkie placki zawijane z mięsem lub też lechon. Lechon to nic innego, jak pieczony w całości prosiak. Spotkać tu można także takie smakołyki jak wieprzowina marynowana oraz kurczę w sosie sojowym i czosnku. Smaczne i cenione przez miłośników ciekawych trunków jest filipińskie piwo oraz inny miejscowy alkohol o nazwie luba. Luba powstaje ze sfermentowanego mleczka kokosowego i bardzo często bywa podawana do dań filipińskich. Znany jest również ciekawy deser, którego głównymi składnikami są ryż (a właściwie mąka ryżowa) i kokos wraz z mrożonym mleczkiem kokosowym. Taki deser jest ciekawym i oryginalnym smakołykiem.

cook&love wejdź do sklepu

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz