baner cook&love wejście do sklepu

Miód manuka – niezwykły dar Nowej Zelandii

kwiat manuka

Leptospermum scoparium powszechnie znany jako manuka, to niepozorny herbaciany krzew porastający zielone połacie przepięknej Nowej Zelandii i Australii. Poza tymi miejscami, rośliny tej nie spotkamy nigdzie indziej na świecie. Z delikatnych, białych kwiatuszków manuki pozyskuje się nektar, który jest bazą miodu o wyjątkowych właściwościach.

Już sam smak miodu manuka jest bardzo charakterystyczny i zupełnie niepodobny do miodów z polskich pasiek.

Czym wsławił się manuka, że dziś tak bardzo docenia się ten nowozelandzki dar?
To substancja MGO czyli methylglyoxal. W każdym miodzie obecny jest ten związek (zwykle <10 mg/kg), ale w tym przypadku osiąga on bardzo wysoki wskaźnik (w zakresie 20-800 mg/kg), istotny, funkcjonalny żywieniowo.

W 2006 roku, za sprawą badaczy z Politechniki Drezdeńskiej, zdefiniowane zostały zdrowotne właściwości miodów manuka (odkrycie opublikowane w „Molecular Nutrition and Food Research”, 2008).

Im wyższe stężenie methylglyoxalu (MGO) w miodzie, tym silniejsze jego działanie, głównie bakteriobójcze. Miody manuka znane są również ze swych przeciwzapalnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych właściwości, wspomagające leczenie wielu chorób.

Warto włączyć je do codziennej diety, aby podreperować funkcjonowanie przewodu pokarmowego, zwłaszcza w takich przypadkach, jak zaburzenia trawienia, nadkwasota, refluks, zespół jelita drażliwego, wrzody żołądka (regularne spożywanie miodu hamuje rozwój bakterii Helicobacter Pylori w żołądku).

Ponadto manuka działa antybakteryjnie na takie szczepy, jak pałeczki okrężnicy, pałeczki jelitowe, paciorkowce i gronkowce (m.in. Streptococcus Aureus).

Miody z Nowej Zelandii są efektywne w przypadku zakażenia dróg moczowo-płciowych.
Są nieocenionym specyfikiem, który łagodzi trądzik, odleżyny, sprzyja gojeniu się nawet bardzo rozległych, głębokich ran i egzemy (okłady).

Manuka zmniejsza objawy grypy, przeziębienia (ból gardła, nieżyt nosa, eliminuje chrypkę). Uzdrawiająco wpływa również na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (o grzybiczym alergicznym pochodzeniu).

miód manuka dla zdrowia

Unikatowe właściwości miodu manuka są wzmacniane również dzięki synergistycznemu wpływowi obecnych w jego składzie polifenoli.
Miodek warto spożywać każdego dnia, w kilku podejściach. Pierwsze zaczynamy rano, na czczo w postaci 2 łyżeczek, później już jako dodatek do potraw.

Oprócz ogromnych zalet apiterapii miodem manuka, charakterystyczny jest jego smak (trzeba go poznać) i dość wysoka cena, ale przecież czego się nie robi dla zdrowia:)!

Więcej informacji na miodmanuka.org.

cook&love wejdź do sklepu

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz