baner cook&love wejście do sklepu

Niepowtarzalny aromat cejlońskiej herbaty…

herbata cejlon

Czarna herbata ze Sri Lanki jest bardzo popularnym i cenionym napojem na całym świecie. Jej aromat znamy choćby, dzięki takim markom jak Lipton czy Dilmah.
Szczerze?! Nigdy wcześniej nie piłam tak pysznej, świeżej, aromatycznej czarnej herbaty, jakiej miałam przyjemność posmakować odwiedzając fabrykę Mackwoods’a na Sri Lance.

To właśnie tutaj miałam możliwość obserwować, jak wygląda każdy kolejny etap, prowadzący do otrzymania produktu końcowego – doskonałej herbaty o wyjątkowo intensywnym i orzeźwiającym smaku.
Sam proces produkcji herbaty nie jest jakoś szczególnie skomplikowany technologicznie.

Najpierw, liście herbaty zbierane są w odstępach 5-8 dniowych (przez okrągły rok). Plucking czyli obrywanie miękkich elementów z drzewa herbacianego – liście wraz z pączkami – to domena doświadczonych Tamilek. Kobiety te muszą być specjalnie przeszkolone, gdyż wymagana jest odpowiednia technika zrywania (nie robi się tego przypadkowo!).
Z plantacji, liście herbaciane trafiają do fabryki. W ciągu dnia odbywają się zwykle 3-4 takie regularne dostawy.

fabryka mackwoods sri lanka

Zebrane liście są ważone, po czym wykłada się je na specjalnych stołach-rynnach i czeka, aż po prostu zwiędną. W tym czasie, w wyniku naturalnej cyrkulacji powietrza, odparowuje pierwsza wilgoć z powierzchni roślin. Tego typu zmiany fizyczne i chemiczne zachodzące w liściach herbaty trwają do 10-14 godzin.

Potem poddaje się je łagodnemu rolowaniu w specjalnej maszynie. Liście stopniowo się skręcają, a mechaniczny ruch sprawia, że sok z głębi liści szybciej wydostaje się na zewnątrz. Rolowanie trwa 20-30 min. Po tym czasie liście, które zdążyły się zwinąć zostają odseparowane od niezwiniętych.

Kolejnym krokiem jest fermentacja. Świeży sok pokrywający zwinięte liście, utlenia się szybko, pod wpływem enzymów w nim zawartych. Proces ten, to wstęp do fermentacji, która pozwala wydobyć głęboki aromat, moc i kolor: od zielonkawego po brązowy. Stopień fermentacji określa się właśnie przez intensywność koloru i aromatu.

mackwood nuwara eliya

Sfermentowane liście poddaje się suszeniu, polegającym na usunięciu z nich reszty wilgoci (aż 45-50%!). Aby proces ten był jak najbardziej efektywny, odbywać się musi w specjalnie przygotowanych suszarniach.

Suszenie trwa od 20-25 minut. Początkowa temperatura to 50°C, zaś końcowa osiąga 93-105°C. Po upływie wymaganego czasu, wilgoć w masie herbacianej wynosi już tylko 2%. Ponoć najlepsze suszarki to te opalane drewnem kauczukowym (nadają herbacie charakterystyczny aromat).

mackwood nuwara eliya sri lanka

Przedostatnim etapem jest tzw. przesiew, podczas którego w zależności od rozmiaru liści, kształtu i innych wytycznych, wyodrębniane są konkretne gatunki herbaty. W procesie tym, separuje się masę herbacianą od resztek roślinnych, zanieczyszczeń m.in. suchych łodyg, gałązek, szypułek itp. Gdy wystarczająca ilość herbaty zostanie zebrana i oczyszczona, pakowana jest do specjalnych skrzyń i trafia do masowej dystrybucji.

mackwoods factory sri lanka

Po każdym takim cyklu produkcyjnym herbata jest testowana przez wykwalifikowanych kiperów. Ponoć najbardziej wartościowa herbata, to pochodząca z plantacji położonych powyżej 1200 m n.p.m. tzw. high grown tea (ta jest najdroższa). Aby uzyskać najbardziej aromatyczną herbatę zbiory powinny odbywać się w słoneczne dni, najlepiej z krzewów nie starszych niż 40 lat. Na Sri Lance powstały rzadkie gatunki herbaty tj. biała, srebrna i złota (ponoć ulubione gatunki brytyjskich monarchów). Wyjątkowo drogie, ale też najbardziej cenione przez koneserów tego napoju. Do produkcji najdroższych herbat wykorzystywane są bowiem stożki wzrostu drzew herbacianych.

Herbata czarna posiada wiele dobroczynnych właściwości, dzięki którym możemy czuć się zdrowsi. Po pierwsze, herbata w codziennej diecie to ważne źródło magnezu. Jednak sztandarowymi substancjami, za które powinniśmy jeszcze bardziej docenić ten napój, są polifenole (katechiny). Związki o dużym potencjale antyoksydacyjnym, zwalczającym wolne rodniki. Jak wynika z wielu badań naukowych dotyczących wpływu tego napoju na zdrowie, regularne picie herbaty obniża zapadalność na choroby nowotworowe (szczególnie nowotwory płuc), chroni przed miażdżycą i zawałem serca.

plantacja herbaty cejlon

Działanie polifenoli polega na przerywaniu reakcji łańcuchowych, prowadzących do powstawania wolnych rodników i innych reaktywnych form tlenu. Katechiny hamują enzymy, napędzające te szkodliwe reakcje. Wolne rodniki są produktami ubocznymi przemiany materii, powstające w ludzkim organizmie w ogromnych ilościach. Każdej sekundy wyrządzają w naszym ciele, wiele mikro-szkód. Powodują m.in. uszkodzenia komórek, prowadzące do różnych zmian wielonarządowych oraz szybsze starzenie się organizmu. Skażenie środowiska, ciągły stres, niehigieniczny tryb życia, używki, małowartościowe jedzenie generują powstawanie wolnych rodników, sukcesywnie osłabiając naszą energię życiową.

Regularne picie herbaty jest więc naszym sprzymierzeńcem. Działa ochronnie, dodaje wigoru i opóźnia procesy starzenia.

cook&love wejdź do sklepu

1 komentarzy o Niepowtarzalny aromat cejlońskiej herbaty…

  1. Gosia 3 grudnia 2014 at 07:09 #

    Jestem pod wrażeniem. Artykuł bardzo ciekawy. Nie miałam pojęcia, ze herbata jest taka zdrowa.
    No to chyba czas na dawkę polifenoli dla mojego organizmu.

Dodaj komentarz