baner cook&love wejście do sklepu

Po czym rozpoznać dobre wino?

dobre wino

Wino to jeden z najpopularniejszych trunków na całym świecie. Pierwotnie wytwarzane według tradycyjnych receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a obecnie na setki różnych – lepszych i gorszych – sposobów.

Ze względu na różnorodność składników używanych do produkcji win, a także sposobów samego wytwarzania napoju, na sklepowych półkach coraz łatwiej o wina o niskiej jakości. Wbrew pozorom chcąc ocenić jakość trunku, nie należy sugerować się tylko ceną. Jak zatem rozpoznać dobre wino?

Data produkcji – powszechnie mawia się, że im starsze wino, tym lepsze. W rzeczywistości jest to jednak powtarzane powiedzenie, niemające wiele wspólnego z prawdą. Istnieją wprawdzie gatunki wina, które posiadają zdolność dojrzewania, co z biegiem czasu przyczynia się do polepszenia ich jakości, jednakże niemal każdy gatunek wina w końcu osiąga swoją wartość graniczną, powyżej której zaczyna się psuć. Najlepsze wina to zazwyczaj wina 2-3 letnie.

Szczep winorośli – na żadnym dobrym winie nie może zabraknąć informacji o szczepie winorośli, z jakiego zostało wykonane. Jest to bowiem gwarancją, że trunek nie został wykonany z byle czego.

Oznaczenie kraju pochodzenia – kupując wino, powinniśmy sprawdzić, czy znajduje się na nim oznaczenie dotyczące kraju pochodzenia. Im więcej szczegółów na temat pochodzenia wina, typu nie tylko kraj, ale też rejon, tym większa szansa na dobrą jakość wina.

Miejsce butelkowania – wino butelkowane w kraju pochodzenia naturalnie dojrzewa, natomiast transportowane musi zostać zakonserwowane na czas pokonywania trasy. Dlatego inne miejsce butelkowania niż pochodzenia wina powinno odciągnąć nas od jego zakupu.

Wygląd – zanim postanowimy kupić wino, powinniśmy upewnić się, że napój jest odpowiednio klarowny. Wszelkie zawiesiny w trunku świadczą o nieprawidłowo przeprowadzonym procesie produkcji, który bez wątpienia wpłynie na smak alkoholu. W celu sprawdzenia klarowności wina warto delikatnie potrząsnąć lub zamieszać butelką, by żadne zawiesiny nie ukryły się przed naszym wzrokiem na dnie butelki.

Zapach – dobre wino pachnie przede wszystkim owocami, z których zostało wykonane. Można w nim wyczuć także lekko alkoholową nutę. Wątpliwości co do jakości wina powinien nam nasunąć jednak zapach drożdży oraz siarki. W przypadku win z „wyższej półki” żadna z tych woni nie ma prawda występować.

Smak – wiele osób błędne sugeruje się tym, przez jak długi od połknięcia smak wina jest wciąż wyczuwany na języku. Tym czasem istnieją dwa rodzaje win, tzw. „krótkie” i „długie”, czyli analogicznie o krótkim oraz o długim czasie wyczuwalności. Nie ma to nic wspólnego z jakością wina. Testując jakość wina poprzez zmysł smaku powinniśmy natomiast zwrócić uwagę na, ile różnych smaków w nim wyczuwamy. Dobre wino, to wino dobrze skomponowane. Dlatego ważne jest, aby w winie był wyczuwalny smak przynajmniej 2-3 różnych gatunków owoców.

Należy jednak pamiętać, że nie każde dobre jakościowo wino musi nam smakować. Dlatego najlepiej te wina, które najbardziej przypadają nam do gustu.

Polecamy akcesoria do wina w naszym sklepie Cook&Love:

karafka na wino

zestaw akcesoriów do wina

stojak na wino

cook&love wejdź do sklepu

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz