baner cook&love wejście do sklepu
sok z buraka

Sok z buraka

Sok z buraka do niedawna jeszcze był niedoceniany – pili go jedynie prawdziwi entuzjaści tego niezwykłego smaku. Sytuacja zmieniła się diametralnie dzięki badaniom angielskich uczonych, którzy kompleksowo zbadali właściwości soku z buraka i przemianowali go na „eliksir zdrowia”. Czy faktycznie jest to warzywo niedoceniane w naszym kraju i sok ze zwykłego buraka może być sposobem na poprawienie swojej diety, zdrowia i kondycji? Okazuje się, że tak!

Sok z buraka – właściwości

Jednym z najbardziej zaskakujących odkryć w sprawie buraczanego soku jest to, że z powodzeniem może on być alternatywą dla napojów energetycznych. Są one bardzo popularne w kręgach sportowców i osób pracujących fizycznie, ale czasami powoduję pewne wątpliwości co do ich długofalowego wpływu na organizm. Soku z buraka takie kontrowersje nie dotyczą – to naturalny napój energetyczny, który może zwiększyć wytrzymałość oraz przedłużyć aktywność fizyczną bez żadnych skutków ubocznych. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki unikalnej kompozycji soli mineralnych, które mogą poważnie obniżyć aktywność procesów utleniania i tym samym zmniejszyć zapotrzebowanie organizmu na energię. Jest to tak skuteczny napój, że w korzystają z niego obecnie sportowcy światowej sławy. Sok z buraka poprawia także metabolizm oraz zbawiennie wpływa na regulację pracy układu krwionośnego i mięśnia sercowego.

Pyszny i tani sok z buraka!

Sok z buraka można przygotować we własnym domu – świeżo wyciskany sok nie tylko pozwoli zadbać o zdrowie, ale cechuje się też naprawdę przyjemnym smakiem. Dodatkowo nie trzeba martwić się o duże koszty takiego rozwiązania, bo burak ćwikłowy należy do tanich warzyw dostępnych przez cały rok. Z pewnością będzie to znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niż kupowanie drogich i niepewnych napojów energetycznych.

Jak przygotować sok z buraka?

W praktyce przygotowanie soku z buraka nie różni się zbytnio od wyciskania większości warzyw i owoców. Buraki trzeba obrać i umyć – następnie pokroić na kawałki, które bez problemu zmieszczą się w sokowirówce czy wyciskarce. Ktoś kto nie miał nigdy wcześniej kontaktu z buraczanym sokiem, może być zdziwiony jak dużo soku można uzyskać z tego warzywa – bardzo często jeden większy burak wystarcza na całą szklankę zdrowego soku. Jeżeli komuś nie odpowiada zbytnio smak czystego soku, to rozwiązaniem jest dodanie odrobiny marchwi, która nada napojowi łagodności i słodyczy – miłośnicy kwaśnych soków mogą zmieszać go z jabłkami lub cytrusami. Sok można także rozcieńczyć wodą.

Ocena przepisu

  • (4 /5)
  • (4 Rating)

Autor przepisu

Anna Werelich

Kocham jeść:))) Zdrowo, kolorowo i smacznie. Wartościowe jedzenie sprawia, że czuję się lepszym, sprawniejszym, tryskającym energią człowiekiem! Nie wyobrażam sobie życia bez aktywności. Biegam, ćwiczę jogę i fitness, podróżuję. Jako biolog ( ...