Cytryna ma silnie kwaśny smak, który świetnie współgra z innymi sokami owocowymi. Cytryny zawierają wysoką dawkę witaminy C, potasu, bio-flawonoidów oraz minerałów, dzięki czemu przeciwdziałają grypie, zmęczeniu i poprawiają kondycję skóry.
Sok z cytryny jest silnie kwaśny, dlatego zaleca się spożywanie go po posiłku.
Porada:
Kwas cytrynowy obecny w cytrynie zawiera dużo wapnia, który zapobiega osteoporozie. Wysoka dawka witaminy C świetnie działa na skórę i pozwala pozbyć się uczucia zmęczenia. Cytryny zwierają również mnóstwo witaminy P, która obniża ciśnienie krwi i zapobiega miażdżycy.
Po ten zdrowy owoc z pewnością warto sięgać jak najczęściej. Ze względu na znajdujące się w nim witaminy może się on stać cennym uzupełnieniem codziennej diety i pomóc nam w walce o zachowanie zdrowia i dobrej formy. Niewielka cytryna jest owocem, który posiada niezwykłe właściwości. Wiadomo, że z niezwykłej mocy tych owoców czerpali już starożytni Grecy. Dość szybko stały się one popularne na terenie całej Europy, do której trafiły one wraz z arabskimi podróżnikami oraz z powracającymi z wypraw krzyżowych rycerzami. Za co dziś tak wysoko ceniona jest cytryna?
Wiadomo, że ten owoc jest doskonałym źródłem witaminy C. To dzięki niej sok z cytryny pozwala na wzmocnienie naturalnej odporności organizmu i zapewnia mu skuteczną ochronę przed infekcjami. Cytryna kusi też swym aromatem, dzięki czemu jej obecność uwzględnia niejeden przepis na domowe wypieki. Jako aromatyczny dodatek cytryna (a właściwie jej skórka) może zostać wykorzystana przy sporządzaniu nie tylko ciast, ale i sosów lub zup. Ze względu na swój orzeźwiający smak idealnie pasuje też ona do licznych napojów.
Dieta cytrynowa pozwala schudnąć w ciągu siedmiu dni 3 -4 kilogramy, mimo że nie jest typową dietą przeznaczoną do odchudzania. Stosując ją dodatkowo oczyszczamy nasz organizm z toksyn oraz naładowujemy go pozytywną energią. Ponadto dieta poprawia wygląd naszej cery. Na samo słowo dieta cytrynowa, która kojarzy się z cytryną można się skrzywić, jednak dieta cieszy się sporą popularnością ( stosują ją na przykład niektóre gwiazdy telewizyjne. Dieta cytrynowa opiera się na naturalnym owocu jakim jest wspomniana cytryna. Jak można wywnioskować z nazwy głównym składnikiem diety jest cytryna, a właściwie jej sok. Wspomniana dieta może być stosowana przez 10 lub 12 dni. Dieta cytrynowa 10 dniowa polega na zużyciu 30 cytryn w ciągu całej diety, sposób przygotowania jest niezwykle prosty. Wyciskamy sok z cytryny do szklanki i wypijamy lub rozcieńczamy wodą i wtedy pijemy, można również dodać łyżeczkę miodu. Dieta 12 dniowa polega na zużyciu 200 cytryn w ciągu stosowania diety. Sposób przygotowania jest identyczny jak w diecie 10 dniowej. Sok z cytryny pijemy około 30 minut przed każdym posiłkiem. Dieta cytrynowa jest bardzo skuteczną dietą oczyszczającą i odchudzającą. Mimo, że wiele osób krzywi się na sam widok cytryny to warto wypróbować tą dietę zwłaszcza jeśli ktoś chce zgubić zbędne kilogramy lub oczyścić swój organizm.
Lato tak samo jak przychodzi, tak samo i odchodzi. Mija weekend’owe lenistwo na plaży i zaczyna się czas, gdy zamieniamy nagie stopy w klapkach na ciepłe otulone watą bambosze. Razem z ciepłymi dniami, odchodzą również i inne rzeczy, takie jak np. jazda rowerem dla przyjemności, sporty letnie, pyszne sezonowe owoce. Jesienią i zimą zaczyna nas łapać katar, kilogramy powoli i swawolnie powracają do zimowej formy. Jak zatem możemy sobie pomóc? Chociażby do herbaty dodawać sok z cytryny. Króluje on w zimnych, krótkich dniach. Odkwasza organizm, działa regenerująco. Zakwaszony organizm jest zmęczony, ból głowy doskwiera człowiekowi nieubłaganie. Cytryna zawiera wiele witamin, obniża cholesterol, działa bakteriobójczo. Używajmy zatem ile możemy, by trochę wzbogacić swoją dietę, kiedy to sport odchodzi trochę w odstawkę i wieczory z przytulnym kocem oraz szklanką gorącego napoju umilają nam mijające dni. Witamina C działa cuda. Pamiętajcie! Najlepiej wyciskać sok z cytryny tuż przed jego spożyciem. Samą czynność zdecydowanie ułatwi wcześniejsze wyjęcie owocu z lodówki, (jeśli się w niej znajduje) oraz kilkakrotne „wygniecenie” jej na stole lub blacie. Za zdrowie!