baner cook&love wejście do sklepu
Sok z czarnego bzu

Sok z czarnego bzu

Czarny bez jako składnik na soki znany jest od bardzo dawna – używany był już powszechnie w medycynie ludowej i do dzisiaj ceniony jest za swoje właściwości zdrowotne. I chociaż wiele osób uważa, że owoce czarnego bzu same w sobie nie są szczególnie smaczne, to jednak z racji swoich właściwości należy do jednych z najbardziej cenionych soków na świecie.

Sok z czarnego bzu – właściwości

Sok z czarnego bzu był przez wiele wieków jednym z najskuteczniejszym środkiem przeciwgorączkowymi i łagodzącym kaszel. Przy wszelkiego rodzaju przeziębieniach i infekcjach jest to nieoceniony lek o działaniu moczopędnym i napotnym. Sok z czarnego bzu posiada też lekkie właściwości przeczyszczające oraz pozwala nieco uśmierzyć ból. Przede wszystkim jednak sok z czarnego bzu jest doskonałym środkiem służącym do oczyszczania organizmu ze szkodliwych toksyn. Dzięki temu może być z powodzeniem używany jako środek przy terapiach odtruwających, przy leczeniu chorób reumatycznych i przy zwalczaniu problemów dermatologicznych. Sok z czarnego bzu zalecany jest także wszystkim osobom cierpiącym na stany zapalne dróg pokarmowych oraz jako pomocniczy środek przeciwbólowy przy rwie kulszowej i nerwobólach.

Jak przygotować sok z czarnego bzu?

Owoce na sok należy zbierać w sierpniu lub wrześniu. W tym celu należy ściąć całe baldachy – wszystkie znajdujące się na nich owoce muszą być jednak dojrzałe. Można to poznać po tym, że jagody są w pełni czarne i lśniące. Szypułki usuwa się dopiero po ususzeniu owoców – można w tym celu wykorzystać widelec, którym „przeczesuje” się baldachy. Jagody należy dobrze umyć i włożyć do garnka. Do każdego kilograma czarnego bzu należy dodać litr wody i cztery szklanki cukru. Tak przygotowane owoce gotujemy przez około dwie godziny do czasu aż puszczą gęsty sok . Aby to ułatwić, można w trakcie gotowania rozetrzeć jagody na miazgę – można do tego użyć prasy do ziemniaków. Gotowy sok należy przecedzić, aby pozbyć się łupin oraz pestek i zlać do butelek albo słoików. Jeszcze tylko kwadrans pasteryzacji i sok jest gotowy do przechowywania i używania. Sok z czarnego bzu pija się po rozcieńczeniu wodą lub jako dodatek do innych, świeżo wyciśniętych soków. Z racji wyrazistego smaku, dobrze komponuje się on z delikatnymi sokami z jabłek, gruszek lub zielonych warzyw. Czarny bez jest niezwykle cennym surowcem zielarskim, ale należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie należy spożywać jego świeżych owoców na surowo. Zawierają one bowiem trującą sambunigrydynę, która zostaje rozłożona całkowicie dopiero w procesie suszenia oraz gotowania.

Ocena przepisu

  • (3.5 /5)
  • (2 Rating)

Autor przepisu

Anna Werelich

Kocham jeść:))) Zdrowo, kolorowo i smacznie. Wartościowe jedzenie sprawia, że czuję się lepszym, sprawniejszym, tryskającym energią człowiekiem! Nie wyobrażam sobie życia bez aktywności. Biegam, ćwiczę jogę i fitness, podróżuję. Jako biolog ( ...