Czarna porzeczka jest owocem szczególnym – dlatego właśnie od wielu wieków chętnie stosowana była w medycynie ludowej. Nie każdy docenia specyficzny smak czarnych porzeczek w świeżej formie, ale wykonany z nich sok smakuje już znacznie łagodniej i jest ulubionym napojem bardzo dużej rzeszy miłośników zdrowego żywienia i dobrej kuchni. Słodki sok o pięknym kolorze można przygotować także w domu i cieszyć się pełnią jego niezwykłej barwy oraz ogromnym prozdrowotnym wpływem na organizm.
Co zawiera sok z czarnej porzeczki?
Przede wszystkim jest to bomba wypełniona po brzegi witaminą C. Już niespełna pięćdziesiąt gram owoców czarnej porzeczki pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na tą witaminę. Tradycyjnie sok z czarnej porzeczki stosowany był jako środek do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych i pomagał przy dolegliwościach reumatycznych oraz artretyzmie. To także doskonała propozycja dla wszystkich osób pracujących fizycznie lub bywalców siłowni czy sportowców – sok z czarnej porzeczki to idealny napój w przypadkach wyczerpania organizmu. Pomaga także przy migrenach i może być z powodzeniem używany jako środek do zwalczania problemów z układem pokarmowym. Pomocniczo zaleca się spożywanie soku z czarnej porzeczki w przypadkach anemii, problemów z krzepliwością krwi oraz przy wypadaniu zębów czy włosów. To także okazja do pozbycia się z organizmu niebezpiecznych toksyn i oczyszczenia nerek.
Dlaczego warto pić sok z czarnej porzeczki?
Przede wszystkim sok z czarnej porzeczki zastąpi skutecznie tabletki z witaminą C – to już wystarczający powód by zaprzyjaźnić się tym owocem. Dodatkowo w soku występuje spora dawka rutyny, która ułatwia wchłanianie witaminy C. Ponadto czarne porzeczki są bardzo cennym źródłem łatwo przyswajalnych przeciwutleniaczy, które zabezpieczają organizm przed gromadzeniem się toksyn prowadzących do chorób nowotworowych i przyczyniających się do przyspieszenia procesów starzenia. Ponadto spożywanie soku z czarnej porzeczki pozwoli zabezpieczyć się przed miażdżycą i pozwalają skutecznie wyregulować ciśnienie tętnicze. Antocyjany zawarte w soku mają działanie przeciwbakteryjne i pomagają zwalczyć nieżyty żołądka. To także dobre źródło kwarcetyny – substancji o silnym działaniu moczopędnym, dzięki której oczyścimy drogi moczowe i zabezpieczymy się przed odkładaniem się kamieni moczowych. To także specyfik o działaniu antyalergicznym.
Jak przygotować sok z czarnej porzeczki?
Sok z czarnej porzeczki można spokojnie przygotować w wyciskarce – wystarczy włożyć do niej oczyszczone i umyte owoce. To także idealny sposób na pozyskiwanie moszczu do produkcji win lub nalewek.
Sok z wyciskarki słabo nadaje się do wyrobu nalewek i wina. Przy winie tworzyć się będą czapy octowe, przy nalewkach i winie trudno będzie o filtrację i uzyskanie pożądanej klarowności.