baner cook&love wejście do sklepu
sok z pokrzywy

Sok z pokrzywy

Pokrzywa zwykle dość nieprzyjemnie kojarzy się z nieprzyjemnymi poparzeniami – kto miał z nią kontakt w dzieciństwie ten już przez całe życie będzie omijać ją z daleka. Dzisiaj zwykle pokrzywa traktowana jest jak chwast, ale to wielki błąd. Przez całe stulecia wykorzystywana była w medycynie ludowej jako składnik potraw i surowiec zielarski. Z pokrzywy można także przygotowywać niezwykle zdrowy sok.

Sok z pokrzywy – właściwości

Sok z pokrzywy to idealny produkt dla ludzi cierpiących na anemię oraz osłabienie organizmu. W kwestii działania krwiotwórczego sok z pokrzywy może spokojnie dorównać bardzo profesjonalnym suplementom diety na bazie żelaza. Jest to jedno z nielicznych ziół, które może być z powodzeniem stosowane do obniżania poziomu cukru we krwi. Sok z pokrzywy posiada także naturalne właściwości antyseptyczne i jego spożywanie pomaga w usuwaniu niebezpiecznych bakterii z jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Dodatkowo pijąc sok z pokrzywy zapewniamy swojemu organizmowi całą masę niezwykle cennych witamin i mikroelementów.

Co zawiera sok z pokrzywy?

W soku z pokrzywy znajdziemy witaminy A, B2, C i K, wiele wartościowych makro- i mikroelementów: sód, jod, krzem, siarkę, magnes i fosfor. To także skarbnica związków aminowych, kwasów organicznych, olejków eterycznych, kwasu pantotenowego, soli mineralnych i flawonoidów. Sok z pokrzywy nie tylko zapewnia dobre zdrowie, ale może też poprawiać nastrój – jest to związane z zawartością serotoniny, która nie bez powodu nazywana jest „hormonem szczęścia”. W pokrzywie znajdziemy też histaminę i acetylocholinę.

Jak przygotować sok z pokrzywy?

Do przygotowania soku z pokrzywy potrzebne będą młode pędy i liście zbierane wczesną wiosną. Mają one znacznie więcej cennych składników prozdrowotnych i dodatkowo nie posiadają jeszcze nieprzyjemnie parzących włosków. Rośliny trzeba dokładnie umyć i przepuścić przez sokowirówkę. Sok z pokrzywy można przygotować w formie czystej i stosować jako wzmacniający suplement diety – jeden mały kieliszek soku dziennie spokojnie wystarczy. Można także stosować pokrzywę jako dodatek do innych soków – doskonale komponuje się on smakowo z innymi warzywami zielonymi oraz cytrusami. Kilka liści młodej pokrzywy może wzbogacić praktycznie każdy wyciskany w domu sok. Jednym z największych walorów pokrzywy jest fakt, ze można znaleźć ją w swojej okolicy i zdobyć całkowicie za darmo – będzie to więc niezwykle cenny składnik wyjątkowo zdrowych i świeżych soków, za który nie zapłacimy nawet złotówki.

Ocena przepisu

  • (4 /5)
  • (4 Rating)

Autor przepisu

Anna Werelich

Kocham jeść:))) Zdrowo, kolorowo i smacznie. Wartościowe jedzenie sprawia, że czuję się lepszym, sprawniejszym, tryskającym energią człowiekiem! Nie wyobrażam sobie życia bez aktywności. Biegam, ćwiczę jogę i fitness, podróżuję. Jako biolog ( ...