baner cook&love wejście do sklepu

Rozpieszczaj swój mózg – jest tego wart!

rozpieszczaj swój mózg

Fascynujący i wciąż nie do końca poznany. Ludzki mózg. Niesamowite narzędzie w ciele człowieka i tajemnicza broń! Najbardziej skomplikowana fizjologicznie a zarazem bardzo delikatna i wrażliwa choćby na uszkodzenia i starzenie się. Jak zadbać o najwyższą jakość naszej jednostki centralnej, tak długo jak się tylko da;P? Czy jesteśmy w stanie zawalczyć o to, by nasze życie było bardziej intensywne, twórcze i satysfakcjonujące?

Badacze udowodnili, że tak! To co zrobimy tu i teraz, ma wpływ na stan naszego mózgu w przyszłości. To on jest najważniejszym ośrodkiem kontroli, dowodzenia, który nigdy nie odpoczywa.

Ostatnia lektura autorstwa doktora Daniela G. Amena – „Wspieraj swój mózg – odmładzaj się” skłoniła mnie do rozmyślań:) Amerykański psychiatra jest badaczem układu nerwowego oraz specjalistą obrazowych badań mózgu metodą SPECT.

Nie ukrywam, że publikacja ta szeroko otworzyła mi oczy na tak ważną kwestię, jaką jest wpływ żywienia na poprawę kondycji mózgu. Ważna jest świadomość, że odpowiednia dieta może pomóc i szacunek, z jakim podchodzimy do formy swojego ciała.

Efektem, a zarazem nagrodą jest dobre zdrowie, doskonała pamięć, sprawność oraz długie życie. Na gorąco, po przeczytaniu książki chciałam podzielić się najważniejszymi spostrzeżeniami autora, który od blisko 30 lat wnikliwie „przygląda się” ludzkiemu mózgowi.

Najnowsze badania wskazują, że długość życia w jedynie 30% jest zdeterminowana genetycznie. 70% zależy od nas. To jak staro czuje się mózg, a następnie ciało to efekt naszych nawyków i decyzji. Mamy zatem o wiele bardziej istotny, długofalowy wpływ na swoją kondycję niż nam się może wydawać.

Mózg człowieka stanowi zaledwie 2 procent masy ciała, a pochłania 20-30% konsumowanych kalorii. Przez wzgląd na szybkie tempo metabolizmu, mózg produkuje ogromne ilości wolnych rodników i jest najbardziej energochłonnym, a więc najdroższym organem ciała.

Poza tym składa się w 80% z wody i co za tym idzie jego prawidłowa, wydajna praca zależy właśnie od właściwego nawodnienia. Sucha masa mózgu to z kolei w 60% tłuszcze. Duże wahania zawartości tłuszczów w organizmie (zwłaszcza jeśli chodzi o niedobory „dobrego” cholesterolu typu HDL) mają katastrofalny wpływ na formę i dalsze funkcjonowanie szarych komórek.
Warto mieć świadomość, czym „nakarmić” swój mózg, by odwdzięczył się nam po stokroć.

Dobre efekty przynosi ograniczenie spożywania tłuszczów do tych zdrowych, zawierających kwasy omega-3: EPA i DHA (m.in. olej rybi). To właśnie te związki wchodzą w skład istoty szarej i neuronów, napędzając je do działania, poprawiając przepływ krwi przez struktury mózgu, a co za tym idzie ich dotlenienie. Warto uzupełnić dietę w kwasy tłuszczowe omega-3. Badania naukowe dowiodły, że ich niska zawartość w organizmie ma silny związek z otyłością, lękami, ryzykiem choroby Alzheimera, depresją, a nawet skłonnościami samobójczymi.

ryby źródło omega 3

Co jeść? Bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 są: ryby, siemię lniane, szpinak, nasiona soi, orzechy włoskie, kapusta, brukselka, brokuły, kalafior.
Kolorowe owoce i warzywa mają ogromną moc – to bomby przeciwutleniaczowe! Czerwone, żółte, pomarańczowe, zielone, niebieskie, fioletowe – tęcza na talerzu. Te składniki diety są przepyszne, a przy tym dostarczają multum wartościowej energii dla mózgu.

Opłaca się włączyć do jadłospisu m.in. awokado, buraki, paprykę czerwoną, szpinak, granaty, borówki, jagody, jeżyny, kiwi, maliny, żurawiny, truskawki, jabłka i pomarańcze.

Inne superpokarmy dla mózgu to przyprawy! To nie tylko ważne komponenty pożywienia, które poprawiają jego aromat i smak, ale też świetnie służą pracy szarych komórek. Bardzo często i chętnie z nich korzystam. Okazuje się, że słusznie.
Warto zwrócić szczególną uwagę na kurkumę (ostryż indyjski), która jest podstawowym składnikiem mieszanki curry. Jak się okazało, kurkumina jest ważną substancją chemiczną, która likwiduje białkowe blaszki starcze, które z wiekiem odkładają się w strukturach mózgu, a uważane są za główną przyczynę demencji (otępienia, choroby Alzheimera). Kurkuma eliminuje wolne rodniki, a działanie to jest 1000 krotnie większe w połączeniu z pieprzem albo chili.

warzywa Sri Lanka

Innymi cennymi przyprawami są: szafran, szałwia (wzmacniają pamięć), cynamon (afrodyzjak;) ale odpowiada za lepszą koncentrację), imbir, bazylia, oregano (jeden z najmocniejszych naturalnych środków ochrony komórek mózgowych). Czosnek usprawnia krążenie krwi w mózgu, a substancje aktywne tej przyprawy zabijają komórki nowotworów mózgu.

Ponoć najgorszym wrogiem mózgu jest nuda. To przez nią, tracimy pamięć. Brak wartościowych bodźców w postaci zróżnicowanej aktywności fizycznej, psychicznej i lekkiej, bogatej, zaskakującej diety rozleniwia nasze szare komórki, zmniejsza ilość połączeń neuronalnych. Jednym słowem rutyna otępia! Kombinacja zdrowej diety oraz aktywnego stylu życia może zmniejszać ryzyko demencji już o 40%! Warto już dziś jej zapobiegać!

W poście wykorzystałam informacje z:
„Wspieraj swój mózg – odmładzaj się”, Daniel G. Amen, wyd. Rebis
„Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka” H. Ciborowska, A. Rudnicka, wyd. PZWL

cook&love wejdź do sklepu

2 komentarze o Rozpieszczaj swój mózg – jest tego wart!

  1. Gosia 3 grudnia 2014 at 07:22 #

    Już wiem, dlaczego używamy tyle curry / wszystkie potrawy mięsne i nie tylko/
    Widocznie nasz mózg sam dba o swoje potrzeby.
    Super artykuł

  2. Anonim 12 stycznia 2015 at 01:27 #

    Nie tylko rodzaj spożywanych produktów ma wpływ,ale również wzajemne ich połączenie,np. powszechnie znane niełączenie ogórka z pomidorem czy picie czarnej herbaty z cytryną.Czasami produkty bogate w składniki mineralne w ogóle nie dostarczają ich organizmowi,ponieważ on ich nie przyswaja wcale lub w śladowej ilości,np. żelazo w szpinaku czy wapń w mleku.

Dodaj komentarz