baner cook&love wejście do sklepu

Słodka historia – Jak powstały lody?

Lody – tradycyjny, pyszny deser dla każdego na każdą okazję i każdego dnia! Są słodkie, owocowe, waniliowe, czekoladowe po prostu magiczne jak na deser przystało. I choć wszyscy wiedzą, że są dość tuczące (zawierają ok. 10% tłuszczu), lubimy je zjeść. Jednak deser lodowy jest bardzo odżywczy – zawiera białka, sole mineralne, witaminy E i A. A co o lodach wiemy? Jaka jest ich historia?

Lody tradycyjne

Lody wymyślili Chińczycy ok. 5 tysięcy lat temu…Owoce wtedy miażdżono i podawano w miskach ze skruszonym lodem. Jednak postęp cywilizacyjny i tu miał miejsce, dlatego też ok. 2 000 lat p.n.e. w Chinach wymyślono, że papkę powstałą z gotowanego ryżu i mleka po dodaniu do niej owoców i przypraw można włożyć do śniegu i ją zamrozić. I tak powstała namiastka prawdziwych lodów.
W starożytnej Europie Grecy raczyli się „śniegiem z Olimpu”. Była to mieszanka lodu, soków owocowych, miodu i wina. Rzymianie lody urozmaicali miodem, cynamonem, wodą różaną i fiołkami. Nie stronili od migdałów, daktyli i fig. Wielbicielem lodów był Cesarz Neron.
Lody dla współczesnej Europy a potem dla całego świata odkrył najprawdopodobniej wenecki podróżnik -Marco Polo. Jak głosi legenda Marco Polo, który często gościł w Chinach, wykradł Chińczykom tajną recepturę i sprzedał weneckim cukiernikom. Dzięki tej kradzieży powstały słynne pierwsze kremowe weneckie lody śmietankowe. Ale Sycylijczycy i tak twierdzą, że nauczyli się produkcji lodów od Arabów już w IX lub X wieku i, że to oni jako pierwsi w Europie, wytworzyli lody.

Sorbety

Sorbet wymyślili Arabowie, którzy swój wynalazek nazwali szarba. Szarba była mieszkanką zmrożonych przecierów owocowych i cukru z dodatkiem alkoholu. Turcy natomiast stworzyli współczesne sorbety (dawny „szerbet”), które są niskokaloryczne i beztłuszczowe, polecane osobom z nadwagą. Grecy natomiast degustowali przysmak zwany granita (zresztą jest do dzisiaj stosowany). Są to drobiny lodowe z soku owocowego. Gdy się rozpuszczają, powstaje pyszny, orzeźwiający napój.

Lodziarnie

Pierwsza lodziarnia powstała we Francji, a dokładnie w Paryżu w roku 1686. Była to Café Procope. Jej pomysłodawcą był Sycylijczyk Francesco Procopio de’Coltelli.

Pierwsze lody z automatu

Przełomowym wydarzeniem w dziejach lodów było wynalezienie maszynki do ich robienia. Maszynka nazywana była sabotiere (sorbetiera). Maszynka składała się z dwóch naczyń. Jedno – większe było wypełnione lodem i solą. Do niego trzeba było włożyć mniejsze naczynie, w story była przygotowana masa lodowa. Zawartość mieszało się za pomocą specjalnych mieszadeł przechodzących przez pokrywkę. Jednak przełom w produkcji lodów nastąpił dopiero w XIX wieku. Niemiecki fizyk Karl von Linde w 1876 wprowadził na rynek amerykański pierwszą maszynę chłodniczą. Dzisiaj każdy z nas ma ją w swoim domu i nazywa lodówką.

Lody amerykańskie

Amerykanie poznali smak lodów dopiero w XVIII wieku. Pierwsza lodziarnia w Ameryce została otwarta przez Giovanni\’ego Bosio w roku 1770 w Nowym Jorku. Produkcję lodów na skalę masową jako wprowadził Jacob Fussel (zwany ojcem amerykańskiego przemysłu lodowego). W 1851 roku założył pierwszą fabrykę lodów w Baltimore. Jednym z pierwszych ludzi produkujących lody na dużą skalę, był także pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington.
Dzisiaj zjada się na świecie ponad 20 miliardów litrów lodów rocznie. Przeciętny Amerykanin zjada ich rocznie 23 litry, a Polacy tylko 4 litry.

cook&love wejdź do sklepu

1 komentarzy o Słodka historia – Jak powstały lody?

  1. Robert 30 maja 2017 at 11:42 #

    Ciekawe.

Dodaj komentarz