baner cook&love wejście do sklepu

Smaki z podróży po Sri Lance

sri lanka weligama rybacy

Każda podróż niesie za sobą potrzebę poznania: kultury, ludzi, miejsc oraz towarzyszących im zapachów i smaków. Ta różnorodność może inspirować i choć często wymaga odwagi, otwiera nam drogę m.in. do wspaniałego świata kulinarnych doznań. Będąc po raz pierwszy na Sri Lance zmierzyłam się z potrawami suto doprawionymi wszechobecną mieszanką przypraw tzw. curry.

Od tysięcy lat sproszkowane składniki tj. chili, kozieradka, kurkuma, gałka muszkatołowa, kolendra, pieprz czarny, imbir, cynamon, czosnek, kardamon, goździki, kmin rzymski i sól, kształtowały smak potraw południowej Azji.

curry sri lanka

Curry jest przyprawą, ale również metodą przyrządzenia potraw. W języku tamilskim –  narodowym języku Sri Lanki –  słowo to dosłowne oznacza „sos”. Umiejętne połączenie poszczególnych składników dania: warzyw, mięsa, ryb, sera z esencjonalnym ziołowym sosem na bazie intensywnych przypraw, to sekret niepowtarzalnego smaku dań kuchni lankijskiej. Wszystko to tworzy zaskakującą całość o wyrazistym orientalnym charakterze.
Jedząc tę potrawę w jej naturalnym środowisku czyli na Sri Lance, nie ma miejsca na nudę! Danie zapewnia nam szerokie spektrum doznań. Począwszy od przyjemnego, pobudzającego apetyt zapachu, ciekawej konsystencji po niebanalną kaskadę smaków, skończywszy na eksplozji pikanterii. Pożar, który powstaje w naszych ustach po skosztowaniu rice&curry, warto gasić na bieżąco sporą ilością niegazowanej wody. Bez tego będzie ciężko…

sri lanka rice curry

Kuchnię lankijską wyróżnia naprawdę ostre jedzenie. Niewątpliwie bliskość Indii od wieków wpływała na jakość kuchni Sri Lanki. Dzięki stosowanym tu unikalnym połączeniom przypraw i ziół powstała niezwykła kompozycja tzw. masala.
Niemniej jednak w kuchni Cejlonu zauważalne są wpływy wszystkich jej historycznych kolonizatorów: Portugalczyków, Holendrów i Brytyjczyków. To właśnie oni zaczęli wykorzystywać różnorodne naturalne surowce wyspy, pozyskując z nich m.in. wyśmienitą herbatę, olej, mleko, wiórki kokosowe.

rice and curry sri lanka

Potrawy regionalne Sri Lanki stały się dla mnie intrygujące nie tylko ze względu na ich mocny charakter. Kuchnia Cejlonu tętni energią, świeżością przesyconych słońcem egzotycznych warzyw i owoców, z których powstają doskonałe sosy do ryżu oraz soki (o tym w następnym artykule).

Zadziwiające jest to, w jaki sposób rdzenni mieszkańcy Cejlonu przystosowali się do spożywania tych bardzo pikantnych potraw, w tak wilgotnym, bardzo ciepłym, tropikalnym klimacie.
Czy pikantne potrawy są zdrowe? Wieloletnie obserwacje osób spożywających potrawy ostre, zawierające naturalne przyprawy tj. papryczka chili, czosnek, pierz czarny potwierdziły, że te elementy diety mogą chronić przed chorobami serca, działają bakteriobójczo, likwidują infekcje oraz przyspieszają metabolizm. Nic dziwnego, że takie walory odżywcze potraw sprawiają, że mieszkańcy Sri Lanki mogą cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją przez długie lata.

chili sri lanka

Kapsaicyna – związek wyizolowany z owoców papryczki chili to jej sekretna broń. Kapsaicyna działa drażniąco oraz rozgrzewająco na błony śluzowe i skórę. Przyspiesza ukrwienie narządów działając na zakończenia termiczne i czuciowe nerwów. Pobudzając błonę śluzową żołądka, kapsaicyna przyspiesza trawienie (zwiększenie wydzielania soków żołądkowych).

Kolejnym istotnym walorem kapsaicyny, który ma ogromne znaczenie zwłaszcza w krajach tropikalnych, jest fakt, że doprawione nią dania zapobiegają rewolucjom żołądkowym, związanym z nietolerancją tutejszych bakterii przez organizm np. Europejczyka.
W mieszance curry obecny jest także czosnek. Naturalny antybiotyk w nim zawarty to allicyna, która działa bakteriobójczo. Czosnek zawiera bardzo dużo witaminy C i witamin z grupy B, obniża stężenie cholesterolu, a ponadto rozpuszcza płytki miażdżycowe w naczyniach krwionośnych, zapobiegając rozwojowi miażdżycy.
Taki zestaw substancji chroni Lankijczyków przed chorobami i stanami zapalnymi.

Należy pamiętać, że długotrwałe jedzenie takich ostrych potraw może wywierać również negatywne efekty. Staje się często przyczyną zmian skórnych. Szczególnie powinny zrezygnować z nich osoby z reaktywną, wrażliwą skórą naczyniową. Pikantne potrawy stymulują receptory przełykowe i zwiększają czynność wydzielniczą żołądka, dlatego osoby które mają problemy wrzodowe nie mogą dodatkowo stymulować zmian w błonie śluzowej żołądka. Ostrych potraw nie powinny jeść także osoby cierpiące na refluks żołądkowo – przełykowy czy zespół jelita drażliwego. Ostre przyprawy potęgują, w tym wypadku objawy dyspeptyczne tj. wzdęcia, zgagę czy bóle nadbrzusza.

cook&love wejdź do sklepu

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz