baner cook&love wejście do sklepu

Stoliczku nakryj się! Czyli jak nakryć do stołu?

jak nakryć do stołu
Według często przeprowadzanych raportów społecznych, można wywnioskować, że my Polacy uwielbiamy spotkania towarzyskie! Nie ważne ile mamy lat, jak bardzo jesteśmy zapracowani i gdzie mieszkamy. Obecnie, blisko 50% respondentów deklaruje, że znajduje czas np. na kolację w gronie przyjaciół, rodziny. Przynajmniej raz w tygodniu!

Wspólne biesiadowanie od zawsze było czymś ważnym, symbolicznym, zacieśniającym więzi społeczne. W mentalności ludzkiej, do dziś pod tym względem, niewiele się zmieniło. Mimo codziennej gonitwy, zapracowania znajdujemy czas na chwilę oddechu. Wspólne konsumowanie posiłków przy pięknie nakrytym stole, jest zawsze czymś odświętnym. To również forma komunikowania się z innymi ludźmi. Nikt przecież nie lubi jeść w samotności! Wspólne biesiadowanie, na przestrzeni lat wykształciło w ludziach pewne normy postępowania przy stole. Na tym polu utarło się bardzo dużo zachowań, które uchodzą za dobre maniery. To tzw. savoir-vivre przy stole. Warto zapoznać się z jego najważniejszymi elementami.Pierwszą ważna kwestią jest ładnie nakryty stół. To przy nim gromadzą się nasi goście, którzy muszą czuć, że poświęciliśmy temu elementowi również trochę czasu. Sposób nakrycia stołu wyraża szacunek wobec współbiesiadników. Nie bez powodu mówi się, że jemy także oczami!
Na nakrycie stołu składają się poszczególne elementy tj. szkło, naczynia, sztućce, serwety, a czasami bilety wizytowe. Istnieją dwa rodzaje nakrycia stołu: podstawowe i rozszerzone.

Odświętny obiad zwykle składa się z trzech dań. W nakryciu podstawowym potrzebny jest widelec i nóż do dania głównego, łyżka do zupy, widelczyk i łyżeczka deserowa, kielich do wody i kieliszek do wina oraz serweta. Ułożenie sztućców nie jest przypadkowe. Nóż układamy po prawej stronie talerza, ostrzem skierowanym w lewo, a równolegle do niego po prawej stronie umieszczamy łyżkę.
Widelec ułożony jest po lewej stronie talerza, brzuszkiem skierowanym do dołu. Ważne jest, by odległość między sztućcami a brzegiem stołu była jednakowa. Jeśli po obiedzie przewidziany jest deser, widelczyk deserowy musi znajdować się bezpośrednio nad talerzem, a łyżeczkę powyżej. Wtedy trzonek widelczyka znajduje się po lewej stronie a trzonek łyżeczki po stronie prawej. Nożyk deserowy pomocny będzie w momencie, gdy na deser podawane będą również owoce. Wówczas umieszczamy go bezpośrednio nad talerzem, trzonkiem w prawo. Jeżeli chodzi o szkło, kieliszek do wina ustawiamy najczęściej po prawej stronie nakrycia, powyżej noża, a na poziomie nakrycia deserowego. Serwety papierowe lub z materiału układamy w centrum nakrycia albo powyżej nakrycia. Pomiędzy sąsiednimi nakryciami należy pozostawić odstęp około 80 cm, który liczy się od centrum jednego nakrycia do środka kolejnego.

Nakrycie rozszerzone obowiązuje w przypadku przyjęcia, na którym podawanych jest wiele dań i różne rodzaje trunków, napojów. Dokładany jest tu nóż do przystawek, nóż do ryb, widelec do przystawek i do ryb, talerzyk na pieczywo, nóż do pieczywa. Szkło uzupełnia się kieliszkiem do wina białego. Przy tak oficjalnej formie nakrycia, nie może zabraknąć podtalerza. Na nim ustawia się całą zastawę. Jest on zwykle platerowany. Od razu nasuwa się pytanie: jak ułożyć wszystkie sztućce? Otóż kolejno od talerza po prawej stronie układamy: nóż do dania głównego, nóż do ryb (z ukośnie ściętym wierzchołkiem), łyżkę do zupy i najbardziej zewnętrznie nóż do przystawek. Od strony lewej talerza leży duży widelec, widelec do ryb, widelec do przystawek. Bardzo estetycznie wygląda przesunięcie środkowego widelca lekko do góry. Z lewej strony od nakrycia umieszcza się jeszcze talerzyk na pieczywo, z ułożonym na jego prawej krawędzi nóż do pieczywa, z ostrzem skierowanym w lewo. Ważna jest jeszcze sprawa ustawienia kieliszków. Ten używany w pierwszej kolejności ma stać zawsze najbliżej. Tutaj możliwe jest ustawienie kieliszków na planie trójkąta, gdy trzy kieliszki mamy do dyspozycji. Kielich do szampana ustawiony jest w tym ułożeniu na prawo, lekko powyżej kieliszka do wina czerwonego.

Dodatki stołu tj. piękna porcelana, śnieżnobiały obrus i kolorystycznie dobrane serwety tworzą spójną całość. Aby urozmaicić wrażenia wizualne można dołożyć dodatki w postaci nastrojowych świec, albo niewielkiej wiązanki niezbyt intensywnie pachnących kwiatów. W przypadku przygotowywania stołu do uroczystego obiadu czy kolacji, trzeba pamiętać jeszcze o bardzo ważnej zasadzie. Mianowicie, przy elegancko nakrytym stole, brzeg krzesła musi dochodzić do krawędzi stołu. Obrus nigdy nie może być wepchnięty pod stół poprzez podsunięte siedzenia.

cook&love wejdź do sklepu

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz