baner cook&love wejście do sklepu

W świecie ormiańskich przypraw

Są ważnym elementem w każdej kuchni świata. To one decydują o aromacie i smaku potraw, to dzięki nim proste danie może stać się podstawą wyjątkowej uczty. Przyprawy oraz ich umiejętne to podstawa dla każdego, kto chce oczarować smakiem swych potraw. Z aromatycznych przypraw chętnie korzysta również kuchnia ormiańska. Jakie zioła i smakowe dodatki można tu spotkać najczęściej?

Gorczyca i musztarda
Kuchnia ormiańska chętnie sięga po gorczycę, a raczej po nasiona gorczycy czarnej oraz sarepskiej. Sporządzony z nich proszek zalewany jest gorącą wodą, dzięki czemu powstaje olejek o ostrym smaku oraz charakterystycznym zapachu. Powstaje z niego popularna musztarda, którą w kuchni ormiańskiej często wykorzystuje się jako dodatek do dań mięsnych oraz rybnych.

Liście laurowe
Są doskonale znane w polskiej i w ormiańskiej kuchni. Ta przyprawa powstaje w wysuszonych liści wawrzynu szlachetnego, a jej największym walorem jest aromatyczny olejek korzystnie wpływający na smak i zapach duszonych mięs oraz warzyw. W ten sposób liście laurowe są też najczęściej wykorzystywane w kuchni ormiańskiej. Są tu jednocześnie ważnym składnikiem kiszonek oraz marynat, można je spotkać również w konserwach mięsnych oraz rybnych.

Papryka ostra, zwana też tureckim pieprzem
Powszechnie stosowaną przyprawą w kuchni ormiańskiej jest ostra papryka. Do dzięki niej powstają tak charakterystyczne dla tej tradycji kulinarnej pikantne dania oraz marynaty. Z ostrą papryką można się spotkać w większości przepisów kuchni ormiańskiej, a jako dodatek do marynat jest ona niemal niezbędna. Obok papryki bardzo ważną role odgrywa tu również pieprz: biały i czarny. Czarny stosowany jest najczęściej do marynat oraz dań mięsnych, natomiast jego biały odpowiednik – do dań rybnych oraz potraw z drobiu.

Czosnek
Popularny na całym świecie czosnek zajmuje bardzo ważne miejsce w kuchni ormiańskiej. Posiekany lub starty jest często najważniejszym składnikiem dan warzywnych lub mięsnych. Szczególnie popularne są bakłażany z czosnkiem oraz sałatki polewane zsiadłym mlekiem doprawionym właśnie czosnkiem. Jest też chętnie stosowany w potrawach z mięsa mielonego, np. do rolad mięsnych.

Kolendra i estragon
Te przyprawy można znaleźć w wielu przepisach kuchni ormiańskiej. Suszony i świeży estragon zazwyczaj ma wszechstronne zastosowanie, szczególnie ważną rolę zajmuje jednak w przypadku dań rybnych. Aromatyczną kolendrę można natomiast spotkać w wielu ormiańskich zupach, choć często służy do doprawiania mięs, ryb oraz sałatek. Kolendra jest też chętnie wykorzystywana do produkcji konserw i marynat, dzięki którym mogą one zaskoczyć swym miłym, lekko korzennym zapachem.

Inne aromatyczne przyprawy
Z wielu innych przypraw stosowanych w kuchni ormiańskiej warto zwrócić uwagę na cynamon, który w Armenii stosowany jest jako dodatek do słodyczy oraz aromatycznych likierów. Chętnie stosowane są również takie przyprawy, jak szafran oraz kardamon.
W wielu przepisach kuchni ormiańskiej znaleźć można i takie przyprawy, jak bazylia oraz cząber. Często pojawia się również macierzanka, stosowana do niektórych gatunków serów oraz ormiańskich nalewek. Do przyprawiania serów często wykorzystywana jest tu także aromatyczna mięta, którą Ormianie bardzo często uprawiają w swych przydomowych ogródkach. Ważną przyprawą jest tu również pieprzyca, znana też jako rzeżucha, która często pojawia się w ormiańskich sałatkach.

cook&love wejdź do sklepu

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz