Newsletter - Nowości + kody rabatowe %)
Wykorzystaj taras do domowej uprawy ziół

Nie masz ogródka, a marzysz o uprawie ziół? Nie martw się! Mini ogródek ziołowy możesz założyć, nawet mieszkając w niewielkim mieszkaniu w bloku lub apartamencie. Doniczki lub skrzynki z ziołami można ustawić na domowym parapecie na stole albo w okresie letnim na tarasie.

Uprawa ziół nie jest skomplikowana i nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności. Do doniczkowej uprawy nadaje się wiele aromatycznych ziół, które możemy wykorzystać w kuchni. Zioła to także bardzo dekoracyjne rośliny, które możemy potraktować jako domowe doniczkowe rośliny ozdobne i ustawić w salonie czy sypialni. Ponadto wydzielane przez nie olejki eteryczne poprawiają jakość powietrza i wpływają korzystnie na samopoczucie. Poznaj tajniki domowej uprawy ziół.

Ziołowy mini ogródek na parapecie

Ziołowy zakątek możemy z powodzeniem urządzić na parapecie lub wykorzystać do tego taras. Wybierzmy do niego te gatunki ziół, których najczęściej używamy w kuchni lub takie, których armat najbardziej nam się podoba i wprawia nas w dobry nastrój.

domowa uprawa ziół

Mogą to być na przykład:

- bazylia,

- oregano,

- majeranek,

- pietruszka,

- koperek,

- tymianek,

- rozmaryn,

- szałwia,

- lawenda,

- mięta.

Zioła możemy wyhodować z nasion lub kupić gotowe sadzonki i przesadzić je w domu do większych doniczek bądź skrzynek. Każdy gatunek może rosnąć w osobnej doniczce lub możemy stworzyć wielogatunkową ziołową kompozycję w jednej dużej donicy albo skrzynce. W kwiaciarniach i centrach ogrodniczych dostępne są również ciekawe modele doniczek do uprawy ziół. Do szczególnie interesujących i praktycznych należą takie do uprawy schodkowej, gdzie każda roślina rośnie na nieco innym poziomie. Możliwości jest naprawdę dużo. Poszukajmy więc takiego pojemnika, który najbardziej nam się podoba i będzie pasować do naszego wnętrza.

Domowy mini ogródek ziołowy najlepiej umiejscowić na słonecznym parapecie, ponieważ zioła to w zdecydowanej większości rośliny, które kochają słońce. Sprawdzi się zarówno parapet lub balkon o wystawie południowej, jak i wschodniej czy zachodniej. Nieco gorsze będzie miejsce wychodzące na północ- rośliny mogą tam słabiej rosnąć ze względu na małą ilość światła.

Domowa uprawa ziół na tarasie

Upraw ziół nie jest skomplikowana. Najważniejsze jest ich przesadzenie do dobrej jakości ziemi od razu po zakupie oraz regularne podlewanie.

Poznaj proste zasady domowej uprawy ziół:

1. Podłoże i przesadzanie.

Sadzonki ziół dostępne w kwiaciarniach i supermarketach rosną w bardzo małych doniczkach. W dodatku są one sadzone w lekkim i nie zawsze dobrej jakości podłożu torfowym. Najlepiej więc przesadzić rośliny od razu po przyniesieniu do domu.

Do uprawy ziół sprawdzi się standardowa ziemia ogrodnicza lub specjalne podłoże do uprawy ziół i warzyw, które znajdziemy już w wielu kwiaciarniach. Wybierzmy więc odpowiednią donicę lub skrzynkę, koniecznie z otworami w dnie i przystąpmy do przesadzania ziół.

Na dno pojemnika wsypmy 2- centymetrową warstwę drenażu w postaci żwirku ogrodniczego lub keramzytu, a następnie wypełnijmy doniczkę ziemią. Przed przystąpieniem do przesadzania, podlejmy zioła, jeśli ziemi w doniczkach, w których je kupiliśmy, jest sucha. Następnie ostrożnie wyciągnijmy rośliny z doniczek, tak aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Jeżeli podłoże nie jest mocno przerośnięte korzeniami, wówczas warto nieco otrzepać z niego korzenie.
Kolejnym krokiem jest umieszczenie rośliny w docelowej donicy lub skrzynce. Robimy to ostrożnie, tak, żeby nie uszkodzić korzeni. Nie powinny one także się zawijać.

Po posadzeniu delikatnie dociskamy podłoże wokół rośliny palcami.

2. Stanowisko.

Większość gatunków ziół preferuje stanowiska słoneczne. W słońcu ładniej się rozrastają i są bardziej aromatyczne. Gatunkiem, który będzie dobrze czuł się również w półcieniu i cieniu, jest mięta.

Pamiętajmy też, by unikać stawiania ziół w miejscach narażonych na silne przeciągi.

3. Podlewanie i nawożenie.

Regularne podlewanie to podstawa sukcesu w domowej uprawie ziół. Podłoże w doniczkach powinno być stale lekko wilgotne, ale nie bardzo mokre. Sprawdzajmy więc codziennie, czy rośliny wymagają podlania- jest to szczególnie ważne podczas letnich upałów, gdy ziemia w doniczkach szybko przesycha.

Zioła warto nawozić naturalnymi nawozami na przykład biohumusem lub gnojówką z pokrzyw. Jest to wskazane szczególnie w okresie wiosenno- letnim, bez względu na to, czy zioła stoją w mieszkaniu na parapecie, czy na balkonie. Warto wtedy odżywiać rośliny raz na 10-14 dni.

4. Pielęgnacja.

Zioła nie wymagają żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jedynie usuwać na bieżąco uszkodzone czy uschnięte liście.

Jeśli nie kupiliśmy gotowych sadzonek, tylko uprawiamy zioła z siewu nasion, to warto także uszczyknąć wierzchołki pędów, gdy rośliny osiągną wysokość około 15 cm. Dzięki temu ładnie się rozkrzewią.

Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowych sadzonek ziół do uprawy domowej, zwróćmy uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze starajmy się kupować zioła w kwiaciarniach lub sklepach ogrodniczych. Najczęściej rośliny takie są lepszej jakości i w lepszym stanie niż te dostępne w supermarketach czy dyskontach spożywczych. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup ziół z supermarketu, wówczas dokładnie obejrzyjmy rośliny. Wybierzmy takie, które są ładnie rozkrzewione i gęste, nie mają żadnych plam na liściach ani uszkodzeń mechanicznych. Sprawdźmy także wilgotność ziemi. Niestety zdarza się, że zioła dostępne w sklepach są zbyt obficie podlane, co skutkuje gniciem korzeni i łodyg. Nie kupujmy więc mocno przelanych egzemplarzy, których dolne części łodyg mają brunatne plamy lub są miękkie.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl