Kuchnia egipska
Kuchnia egipska przepisy kulinarne
Polacy chętnie odwiedzają Egipt i poznają jego kulturę. Wielki uznaniem cieszą się jednak nie tylko tutejsze zabytki, ale i tradycja kulinarna. Jakich przysmaków koniecznie trzeba spróbować w czasie podróży po tym kraju? Czym może oczarować gości kuchnia egipska?
Jakie cechy są najbardziej charakterystyczne dla kuchni egipskiej?
Wszystkie przepisy znane na terenie Bliskiego Wschodu łączą się ze sobą na terenie Egiptu. W efekcie jest to kuchnia dość specyficzna, która mimo charakterystycznych cech wyróżnia się wielkim bogactwem i różnorodnością. Ogromny wpływ na jej charakter mają obowiązujące w świecie arabskim zasady islamu. Oznacza to brak alkoholu oraz rezygnację ze spożywania mięsa wieprzowego. Najważniejszymi produktami spożywczymi są tu warzywa strączkowe oraz pieczywo, do których podawane są takie napoje, jak kawa lub herbata.
Największe przysmaki kuchni egipskiej
Przepisy na dania egipskie są proste i niezwykłe jednocześnie. Kuchnia egipska to przede wszystkim chleb, który pojawia się jako dodatek do każdego posiłku. Równie popularna jest tu gotowana fasola, a sporządzona z niej pasta jest jednym z najpopularniejszych dodatków do wielu potraw. Fasola pojawia się również w wielu innych formach. Z suszonej fasoli można przygotować m. in. smaczne kotleciki, które doprawia się aromatycznymi ziołami. Usmażone w gorącej oliwie często pojawiają się jako samodzielne danie, choć bywa i tak, że są one serwowane jako dodatek do innej potrawy. Świetnie smakują z chlebem, sałatą oraz piklami, a przepisy na takie przekąski są w Egipcie bardzo popularne.
Kuchnia egipska bardzo chętnie sięga też po takie warzywa, jak bakłażany lub papryka. Są one podawane z farszem lub pastą sezamową. W Egipcie znane są również gołąbki. Zamiast liści kapusty wykorzystuje się tu liście winogron, którymi owijany jest farsz. Jego podstawę stanowi mielone mięso oraz pomidory, a stosowaną tu przyprawą jest mięta oraz cebula. Równie popularnym dodatkiem smakowym do wielu potraw jest cynamon, który pojawia się w kuchni egipskiej dość często. Egipcjanie sięgają też po dania mięsne. Największym uznaniem cieszy się tu baranina, rzadziej na stołach pojawia się mięso wołowe. Pieczone na ruszcie kawałki mięsa, znane na całym świecie jako kebab, stanowią jeden z największych przysmaków w tym kraju. Kebab wraz z duszonymi warzywami jest jedną z tych potraw, której koniecznie trzeba spróbować podczas wizyty w Egipcie.
W świecie egipskich słodyczy
Egipcjanie lubią też słodycze. Tu największym przysmakiem jest baklawa, czyli słodkie cisto francuskie. Podaje się je pistacjami oraz syropem pomarańczowym. Innym słodkim przysmakiem jest kunafa powstająca z ubitej i upieczonej piany z dodatkiem sera. Ten przysmak jest szczególnie popularny w czasie ramadanu – postu trwającego od świty do zmierzchu. Kasza manna z miodem oraz kremowe puddingi i ryżem i bakaliami to kolejne słodkie smakołyk, którymi może oczarować turystów egipska kuchnia.
Jakie napoje są tu najpopularniejsze?
Kawa i herbata to napoje, bez których trudno sobie wyobrazić egipską dietę. Są one przyrządzane w taki sposób, by były nie tylko mocne, ale i słodkie. Częstym dodatkiem do herbaty jest w Egipcie mięta, z kolei kawę zazwyczaj doprawia się cynamonem. Takie napoje nie tylko pobudzają, ale i zachwycają swym aromatem.
Kuchnia egipska to wspaniałe dania, a przepisy pozwalające na ich sporządzenie we własnym domu cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim można przywołać wspomnienia z wakacji w tym kraju oraz zachwycić swych gości niezwykłym menu.
Blog Kulinarny na Facebooku
Najnowsze artykuły
- Domowe sposoby na oczyszczanie wątroby
- Jak podnieść odporność? Złote mleko czyli eliksir z rumianku i kurkumy!
- Kumkwat – słoneczne wspomnienie lata
- Nadczynność i Niedoczynność Tarczycy, Choroba Hashimoto i Gravesa-Basedowa – Objawy, Dieta, Leczenie, Badania – Kompendium Wiedzy!
- Alternatywa dla plastikowych butelek PET i nieporęcznych bidonów? Poznaj hit – antybutelkę!
Sprawdź jak poprawić jakość powietrza!
Poradnik kuchenny
Ostatnie przepisy kulinarne
-
Tadżin z warzyw
Specjał kuchni marokańskiej. Garnki tagine dostępne są w naszym sklepie....
Autor przepisu Anna Werelich | -
Oczyszczający sok z buraka
Mieszanka buraków, imbiru, cytryny i jabłka pozytywnie wpływa na oczyszczanie...
Autor przepisu Anna Werelich | -
Jaglanka z czerwoną soczewicą i wędzoną papryką
Pożywny, sycący pomysł na zupę krem z kaszy jaglanej i...
Autor przepisu Anna Werelich | -
Sok „marchewkowe oczyszczanie”
Idealny sok na wzmocnie funkcji immunologicznych organizmu. Wykazuje właściwości przeciwzapalne,...
Autor przepisu Anna Werelich | -
Sok „Zielony eliksir młodości”
Sok na bazie szpinaku, kiwi, geranium, cytryny, gruszki i imbiru....
Autor przepisu Anna Werelich |
- Ostatnie
- Popularne
- Losowe
Ostatnie komentarze