baner cook&love wejście do sklepu

Kuchnia rosyjska




Kuchnia rosyjska przepisy kulinarne

Rosyjska dieta jest tak różnorodna, że specjały pojawiające się na talerzach mieszkańców tego kraju mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych miłośników gotowania. Liczne przepisy sprawiają, że z prostych produktów można przyrządzić wiele wyjątkowych przysmaków. Kuchnia rosyjska to bogactwo smaku i aromatu. Choć dieta ta z pozoru jest w Polsce dobrze znana, o wielu specjałach wiemy jeszcze niewiele. Co zatem warto wiedzieć na temat tej tradycji kulinarnej? Czym mogą zaskoczyć nas jej przepisy?
Kuchnia rosyjska to przede wszystkim wyjątkowa różnorodność, co jest efektem rozmiarów tego kraju oraz silnych wpływów kulinarnych tych państw, które niegdyś wchodziły w skład Związku Radzieckiego. W efekcie w tutejszych przepisach znajdziemy dania dość typowe dla kręgów słowiańskich, jak i potrawy inspirowane tradycją tatarską. Na to wszystko nakładają się również wpływy kuchni francuskiej, która w XIX wieku dla obszarze imperium carów cieszyła się ogromnym powodzeniem.
Kuchnia rosyjska to nie tylko różne wpływy kulinarne, ale też szeroki asortyment produktów. Ryby słodkowodne oraz morskie, mięsa różnych gatunków oraz ogromna ilość warzyw i owoców – to charakterystyczna cecha tej diety. Efekt? Szeroki asortyment dań obiadowych i zakąsek, niezwykłe wypieki oraz niepowtarzalne zupy, które podbiły niemal cały świat.

Rosyjskie zupy

Zupy są popularnymi potrawami w niemal każdej części świata. Szeroki asortyment takich dań występuje również w kuchni rosyjskiej, a niejeden ciekawy przepis pozwala uczynić ze zwykłej zupy wyjątkowe danie. Jakie zupy preferuje zatem kuchnia rosyjska? Jakie przepisy na zupy cieszą się największą popularnością?

Kuchnia rosyjska ceni sobie zupy jako pierwsze danie, choć często na śniadanie przyrządzana jest zupa mleczna. Zupy, które są traktowane jako część obiadu, powstają na bazie wywaru. Może on powstać z warzy, mięsa, ryb oraz z grzybów. Przepisy na chłodniki bazują natomiast na zakwasie chlebowym lub buraczanym. Z kwasu ogórkowego powstają z koeli zupy ogórkowe. Kuchnia rosyjska dzieli zupy na kilka grup. Można zatem mówić tu o zupach czystych, zupach podprawianych, przecieranych. Te najczęściej pojawiają się jako pierwsze danie. Znane są też chłodniki, zupy mleczne oraz zupy owocowe.

Charakterystyczną cechą zup rosyjskich jest spora ilość dodawanych do nich przypraw. Prym wiodą tu przyprawy korzenne, jak pieprz lub ziele angielskie. Często stosowane są też świeże przyprawy, jak koperek bądź też liście selera.

Najsłynniejsze zupy w kuchni rosyjskiej to pożywne i gęste dania, do których zazwyczaj są podawane paszteciki. Czasami podaje się je również z kaszą lub blinami. Znane są przepisy na tak pożywne zupy, że mogą one stać się samodzielnym posiłkiem, a nie tylko wstępem do właściwego obiadu.

Bardzo popularne są w Rosji zupy z warzyw liściastych. Zazwyczaj ich podstawowym składnikiem jest kiszona kapusta. Liczne przepisy na takie dania pozwalają przygotować bez problemów zarówno kapuśniak z mięsem, jak i kapuśniak ze słodkiej kapusty z rybą. Inną ciekawostką, którą może zaskoczyć kuchnia rosyjska, jest zupa z pokrzywy.
Inną, bardzo popularną grupą zup, są w Rosji barszcze. Ich rodziną jest wprawdzie Ukraina, jednak kuchnia rosyjska szybko przyjęła je do swej kulinarnej tradycji. Można je przygotować zarówno na wywarze mięsnym, jak i na wywarze jarskim. Jednym z najbardziej popularnych jest tu barszcz syberyjski z pulpecikami z mięsa wołowego, wielkim powodzeniem cieszy się również barszcz z uszkami. Klasyką wśród tych zup jest jednak barszcz ukraiński.

Rosjanie chętnie jedzą i zupy ogórkowe, a ciekawe przepisy pozwalają na sporządzenie takich rarytasów, jak zupa ogórkowa z nerkami po moskiewsku oraz zupa ogórkowa z drobiem. Z zup jarzynowych wyróżniają się takie specjały, jak zupa jarzynowa z fasolą oraz zupa z kabaczków z grzybami. Ciekawą grupę w kuchni rosyjskiej stanowią też zupy ziemniaczane, które powstają z ziemniaków oraz przeróżnych dodatkowych składników: ryby, grzybów i fasoli.

Świat rosyjskich zup jest bardzo urozmaicony, a na miłośników takich potraw czekają tu liczne przepisy. Dzięki nim można przyrządzić wyjątkowy posiłek, który nie tylko dostarczy cennej energii, ale też zachwyci swym smakiem.

Dania z ryb w kuchni rosyjskiej

Ryby są smaczne i zdrowe, a im częściej pojawiają się na naszych stołach – tym lepiej. Dania z ryb to szeroki asortyment możliwości, dzięki czemu rybami znudzić się nie można. Ci, którzy szukają nowych pomysłów, chętnie spoglądają na przepisy z różnych części świata. Wiele ciekawych receptur może tu zaoferować kuchnia rosyjska, w której potrawy z ryb cieszą się dużym uznaniem. Co warto wiedzieć na ich temat?

Kuchnia rosyjska chętnie sięga po ryby, co wynika przede wszystkim z naturalnych warunków oraz łatwego dostępu do ryb. W efekcie tutejsze przepisy na dania z rybą w roli głównej mogą zaskoczyć i swym bogactwem, i pomysłowością. Chętnie zjadane są tu zarówno ryby smażone i duszone, popularna jest też ikra oraz rybie podroby. Z ikry powstaje jeden z najbardziej znanych przysmaków rosyjskich – kawior.

Do najsłynniejszych potraw rybnych w kuchni rosyjskiej zalicza się ucha, czyli zupa rybna. Ryby są tu również cennymi dodatkami do kanapek. Tu najchętniej wykorzystywane są ryby śledziowate, w tym sardela. To ona często pojawia się w pastach rybnych oraz rosyjskich sałatkach, a znana jest doskonale na całym świecie jako anchovis.
Kuchnia rosyjska to liczne i ciekawe przepisy na ryby gotowane. Tu jednym z najciekawszych przysmaków jest karp w czerwonym winie oraz dorsz gotowany w zalewie z kiszonych ogórków. Znanym w całej Rosji przysmakiem są raki gotowane oraz raki gotowane w winie. Z innych specjałów wyróżnia się tu dorsz gotowany z cytryną oraz z rodzynkami, a także flądra w sosie cebulowym. Z dań rybnych gotowanych na parze ciekawym specjałem są bitki z rybich filetów, które podaje się ze świeżymi grzybami oraz fasolką szparagową.

Ciekawą grupę dań w kuchni rosyjskiej stanowią także ryby duszone. Tu na uwagę zasługuje karp duszony z grzybami oraz duszona ryba z ryżem lub chrzanem. Wielkim przysmakiem, znanym i cenionym na rosyjskich stołach, jest również sandacz w śmietanie.

Ciekawe są też te przepisy, których głównym bohaterem jest ryba smażona. Popularna jest zatem ryba smażona ze świeżymi grzybami oraz rybne filety smażone w panierce. Prym wiodą tu takie gatunki, jak okoń, karp oraz amur. Ciekawymi daniami są też karp smażony w śmietanie oraz ryba smażona na grzankach. Kuchnia rosyjska oferuje w tym temacie również tak ciekawe przepisy kulinarne, jakim jest przepis na karasie nadziewane cebulą i jajami. Wśród dań smażonych popularnością cieszą się również ryby smażone w cieśnie.

Kuchnia rosyjska jest też znana z ogromnej ilości przepisów na potrawy z ryb smażonych i zapiekanych. Zapiekaną rybę można podawać zarówno z warzywami (najlepiej z pomidorami), jak i z grzybami. Popularna jest też ryba zapiekana w kruchym cieście oraz śledzie zapiekane z cebulą czy też dorsz pieczony z papryką. Dla miłośników dań z ruszty również znajdzie się w tej tradycji coś ciekawego. Doskonałym daniem może się tu okazać sandacz z rusztu.

Rosyjskie sałatki


Przepisy na rosyjskie sałatki mogą zaskoczyć, a szeroki asortyment takich potraw – przyprawić o zawrót głowy. Kuchnia rosyjska to idealna kuchnia dla tych, którzy kochają sałatki i chętnie sporządzają je we własnych domach. Co świadczy o ich wyjątkowości?

Podstawowymi składnikami rosyjskich sałatek są gotowane warzywa, które po doprawieniu można podawać z daniami mięsnymi lub rybnymi. Można je również serwować jako smodzielne zakąski – w tej formie świetnie sprawdzają się w trakcie przyjęć.

Kuchnia rosyjska to liczne przepisy na smakowite sałatki, którymi można zaskoczyć swych gości. Najczęściej wybieranymi składnikami są tu takie warzywa, jak marchew, seler, groszek, fasola i cebula. Bardzo popularne są tu wszelkiego rodzaju sałatki ziemniaczane, które doprawiane są majonezem lub śmietaną. Kuchnia rosyjska znana jest też z sałatek, do których dodawane są buraki.

Jeden z ciekawszych przepisów na rosyjską sałatkę to przepis, z którego powstaje sałatka stołeczna. Do jej przygotowania potrzebne są ryby, ziemniaki oraz kiszone ogórki, jaja i majonez. Taką sałatkę przyprawia się pieprzem, solą oraz liściem laurowym. Ciekawym przysmakiem może się okazać również rosyjska sałatka z kalmarów, której głównymi składnikami są filety z kalmarów, marchew oraz ziemniaki. Zielony groszek, cebula i kiszone ogórki to kolejne składniki, które powinny się pojawić w takiej sałatce. Dodatkami to niej są śmietana i majonez, a z przypraw – sól, pieprz oraz dowolna zielenina.

Kuchnia rosyjska znana jest też z takich przysmaków, jak sałatka z raków oraz sałatka z dziczyzny. Z bardziej oryginalnych sałatek zwraca na siebie uwagę przepis na sałatkę z drobiu z pomidorami i jabłkami. Pojawia się w niej nie tylko drób, pomidory i jabłka, ale również ziemniaki, ogórki konserwowe oraz jajko i czosnek. Doprawia się taką sałatkę solą oraz odrobiną cukru, dzięki czemu nabiera ona wyjątkowego smaku. Inna ciekawa sałatka łączy w sobie takie składniki, jak ser oraz orzechy. Jak zatem widać świat rosyjskich sałatek może zaskoczyć swą różnorodnością oraz wyjątkowym bogactwem smaków.

Rosyjskie desery

Znana na całym świecie kuchnia rosyjska to nie tylko przepisy na tradycyjne dania, znane na terenie państwa rosyjskiego oraz byłych krajów ZSRR. To również niejeden ciekawy przepis, dzięki któremu można wyczarować wspaniały, słodki przysmak. Jakie desery najchętniej sporządza się w Rosji? Na które z nich warto zwrócić uwagę? Oto garść informacji na temat rosyjskich deserów, które z pewnością mogą zaskoczyć swą oryginalnością. To, wbrew pozorom, nie tylko herbata z konfiturami i miodem, ale dość szeroka grupa słodkich przysmaków.

Desery w kuchni rosyjskiej to przede wszystkim owoce oraz słodkie ciasta – najczęściej z owocami. Popularne są też słodkie zapiekanki oraz francuskie suflety. Szczególnie popularne są w Rosji kisiele oraz sałatki owocowe.

Sałatki owocowe to ciekawe przysmaki, na które w Rosji znane są liczne przepisy. Jeden z ciekawszych to przepis na sałatkę z dyni i jabłek, ciekawa sałatka owocowa może też powstać z suszonych śliwek połączonych z żurawiną. Deserem są też w Rosji kompoty, przy czym do tych najbardziej popularnych zalicza się: kompot z wiśni i jabłek oraz kompot z jabłek i mandarynek.

Ciekawą grupę deserów, którymi kusi smakoszy kuchnia rosyjska, są kisiele. Smaczny kisiel może powstać z żurawiny, ciekawy jest też kisiel mleczny, do którego dodaje się mleko (lub śmietankę) oraz laskę wanilii. Taki deser można też doprawić karmelem, a podać z dodatkiem soku lub syropu owocowego. Rosjanie chętnie serwują i kremy. Krem kawowy czy też waniliowy – oto desery najbardziej typowe dla kuchni rosyjskiej. Znane są też kremy i musy owocowe (np. mus z manny i żurawin) oraz galaretki (szczególnie te z żurawiną w roli głównej). Równie popularne, szczególnie latem, są lody: zarówno śmietankowe, jak i owocowe.

Innym słodkim przysmakiem, który kuchnia rosyjska przyjęła z kuchni francuskiej, jest suflet owocowy, który podawany jest tuż po upieczeniu – jako deser ciepły. Najpopularniejszy suflet w Rosji to ten z jabłkami, który można posypać cukrem pudrem lub dodatkowo ozdobić śmietanką.

Liczne są też desery z owocami w roli głównej. To można wyróżnić jabłka pieczone z jarzębiną, jabłka nadziewane ryżem i orzechami oraz gruszki podawane z sosem z wina. Specjałem dość oryginalnym jest smażona w cieście jarzębina.

Warzywa i grzyby w kuchni rosyjskiej

Zarówno grzyby, jak i warzywa, są składnikami z których chętnie korzysta kuchnia rosyjska. Szczególnie długą tradycję mają tu warzywa, z których już przed wiekami popularnym dodatkiem do wielu dań była brukiew oraz rzepa. Nic dziwnego – dawniej były to najtańsze warzywa. W późniejszych czasach zostały one wyparte przez ziemniaki, choć do dnia dzisiejszego w wielu regionach Rosji popularne są dania z rzepy. Z warzyw ogromnym uznaniem cieszą się w kuchni rosyjskiej ogórki kiszone oraz kapusta. Liczne przepisy sięgają po nie zarówno jako po główne składniki dań, jak i cenne dodatki do nich. Rzodkiew, cebula oraz czosnek to kolejne warzywa, które bardzo często są używane w Rosji.

Ciekawy jest też asortyment dań z grzybów. Grzyby, podobnie jak warzywa, często są cennymi dodatkami do dań mięsnych oraz rybnych, choć można spotkać i takie przepisy, w których to właśnie grzyby zajmują najważniejsze miejsce.
Na rosyjskich stołach często pojawiają się surówki. Niektóre przepisy na te dodatki do dań głównych są już dobrze znane na całym świecie. Bardzo popularne są surówki z kapusty, choć i tu można znaleźć specjały typowe dla kuchni rosyjskiej. Dobrym przykładem może tu być surówka z kapusty z żurawiną. Surówki mogą powstawać również z grzybów marynowanych, które doprawiane są zazwyczaj śmietaną.

Warzywa i grzyby w kuchni tego kraju to jednak nie tylko surówki, ale i ciekawe dania podawane na gorąco. Popularne są zatem ziemniaki, które można podawać jako duszone w śmietanie lub jako gotowane na mleku. Ciekawym daniem są ziemniaki nadziewane śledziem oraz smażone ziemniaki z grzybami.

Popularne są w tym kraju także placki ziemniaczane oraz zapiekanki z ziemniaków. Z kapusty mogą powstać smaczne sznycle, znane są też liczne przepisy na kapustę duszoną. Zapiekana rzepa ze śmietaną oraz zapiekany kalafior – oto kolejne specjały, na które przepisy oferuje właśnie kuchnia rosyjska. Rzodkiew z grzankami oraz papryka smażona w cieście, dynia zapiekana w cieście – to kolejne przysmaki, którymi może nas zaskoczyć kuchnia rosyjska. Inną ciekawostką dla tych, którzy szukają ciekawych inspiracji, mogą okazać się kotlety z marchwi, które najlepiej smakują ze śmietaną.

Ciekawe dania można też przygotować z kabaczków. Przykład? Ciekawy przepis można znaleźć na kabaczki nadziewane mięsem lub ryżem.

Z dań z grzybami na uwagę z pewnością zasługują takie specjały, jak rydze duszone oraz borowiki smażone z cebulą. Grzyby można też podawać jako duszone z ziemniakami oraz jako zapiekanki. Można także przygotować z nich ciekawe kotleciki oraz gulasz, do którego cennym dodatkiem jest czerwona papryka oraz świeże pomidory. Pudding z suszonych grzybów oraz grzyby serwowane z białym winem to kolejne przysmaki, którym ciężko się oprzeć.

Kuchnia rosyjska – dania mięsne

Kuchnia rosyjska znana jest z wielu ciekawych potraw, a ogromnym powodzeniem cieszą się tu dania mięsne. Przepisy są w tym zakresie bardzo urozmaicone, a często pojawia się w nich nie tylko mięso wołowe lub cielęce, ale także drób oraz dziczyzna. Jednym z najbardziej typowych dla rosyjskich przepisów czynnikiem jest bardzo szeroki wybór dań z podrobów. Z podrobów często powstaje nadzienie mięsne. Mięsa w kuchni rosyjskiej są sporządzone zgodnie z tutejszą tradycją. Dominują tu dania pieczone oraz zapiekane, do których dodawane są chętnie przyprawy ziołowe.

Z mięs gotowanych w kuchni rosyjskiej wyróżniają się takie dania, jak gotowane flaki oraz pulpety z wołowiny. Ciekawym przysmakiem jest tu również cielęcina gotowana z grzybami oraz gotowana baranina, którą podaje się z białym sosem.

Ciekawy jest tu również asortyment dań z mięsa duszonego. Dużą popularnością cieszy się wołowina duszona z białym winie oraz wołowina duszona w kwasie chlebowym. Ciekawym przysmakiem jest także pieczeń wieprzowa duszona z cebulką, znana również jako pieczeń po moskiewsku. Duszona baranina z fasolą lub z miodem, pilaw z baraniny oraz cielęce roladki duszone w mleku – to kolejne ciekawostki, na które przepisy znajdziemy właśnie w kuchni rosyjskiej. Nie brak tu również oryginalnych pomysłów na duszone podroby. Duszone nerki cielęce czy nerki w śmietanie to tylko dwa najbardziej znane przykłady takich potraw.

Mięsa pieczone to kolejna ciekawa grupa dań, na które w kuchni rosyjskiej znane są ciekawe i unikalne przepisy. Pieczone prosię lub królik pieczony, szaszłyk po moskiewsku oraz zrazy zapiekane w mlecznym sosie to tylko kilka wybranych przykładów na tego typu potrawy. Z potraw smażonych wyróżniają się z kolei takie dania, jak kotlety schabowe w cieście oraz filety cielęce z grzybami.

Chętnie sporządzane są tu również medaliony cielęce, które zazwyczaj podaje się na grzankach. Znaleźć można także przepisy na mięsa smażone, w których podstawą są podroby. Smażony mózg oraz nerki smażone z pomidorami – oto przykładowe dania, z których tak dumna jest kuchnia rosyjska.