baner cook&love wejście do sklepu

Kalkulator BMI

hiddenppath hiddenppath

Menu

Witaj!

W tym miejscu sprawdzisz swój indeks BMI.

Skorzystaj z menu po lewej stronie.

OBLICZ WSKAŹNIK BMI, SPRAWDŹ CZY TWOJA WAGA JEST PRAWIDŁOWA

Oblicz BMI, żeby sprawdzić, czy twój wzrost jest proporcjonalny do masy ciała. Dzięki takim obliczeniom dowiesz się, czy twoja waga jest prawidłowa, czy masz nadwagę, bądź niedowagę. Oczywiście tego typu obliczenia sugerują tylko ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, dlatego jeśli są jakieś niepokojące objawy, warto udać się do lekarza, by je skonfrontować. Jeśli nie ma żadnych powodów, by martwić się wagą,a zależy ci tylko na sprawdzeniu, czy jest w normie, to oblicz BMI samodzielnie.

Jak obliczyć BMI?

Jak tego dokonać i czym w ogóle jest wskaźnik BMI? Jest to termin, w zasadzie skrót, który pochodzi z angielskiego słownika Body Mass Index. Jest to nic innego, jak wskaźnik masy ciała. Za jego pomocą w łatwy sposób można sprawdzić, czy waga jest proporcjonalna do wzrostu. Dzięki niemu dowiedzieć się można, czy trzeba przejść na radykalną dietę, czy warto zacząć lepiej się odżywiać. Wiele artykułów, najczęściej w kolorowych pismach mówi o tym, że wskaźnik BMI nie jest niczym dobrym, wręcz przeciwnie- za bardzo sugerują się nim nastolatki, które mają problemy z nadwagą, a to sprowadza się do stosowania przez nie niewłaściwych, niezwykle radykalnych diet. Coś w tym jest, ale nie do końca jest to prawdą. Ten wskaźnik masy ciała ma duże znaczenie dla lekarzy, dietetyków, naukowców a wreszcie dla samych zainteresowanych swoja wagą. Nic w tym dziwnego, skoro zarówno nadwaga, jak i niedowaga negatywnie odbijają się na ludzkim zdrowiu. Wskaźnik BMI ma właśnie pokazać, w jakim stanie jest organizm. Wiadomo, że nie powie on niczego na temat, jak powinna wyglądać czyjaś dieta, ale z pewnością ukaże pewien obraz, jak należy postępować, by utrzymać BMI na właściwym poziomie. Bez dwóch zdań jest on ważny, ale nie należy się nim bezwzględnie sugerować, a już na pewno nie młode osoby. Wskaźnik BMI jest przeznaczony dla dorosłych osób, które chciałyby sprawdzić względną masę swojego ciała. Niestety wiele nastolatek podąża za trendami modowymi dotyczącymi ładnego i szczupłego wyglądu i bywa nie rzadko, że robią wszystko, by naśladować szczupłe gwiazdy z telewizji. Moda na chudość panuje od dawna i z pewnością na długo pozostanie w naszym społeczeństwie, nic więc dziwnego, że kiedy młoda dziewczyna sięga po artykuły na temat diety, odchudzania, widzi tekst, w którym autor pisze oblicz BMI, żeby sprawdzić, czy jesteś szczupła, to w mig to robi, a później dąży do tego, by wskaźnik był idealny. Bywa niestety, że dzieje się to kosztem zdrowia. Najlepiej, jeśli ze wskaźnika masy ciała będą korzystać dorosłe osoby, bo to głównie dla nich jest on przewidziany.

Oblicz BMI

Jak korzystać z takich obliczeń? Jak wyliczyć, czy masa ciała jest prawidłowa? Nie jest to trudne. Do wyliczeń trzeba będzie znać swoją wagę i wzrost. Oblicz BMI dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu. Kiedy masz już wynik sprawdź, czy mieści się on w wartościach referencyjnych, które mówią o prawidłowej masie ciała. Te wartości zazwyczaj podane są przy każdej wadze, którą obecnie kupuje się w sklepach, ale równie dobrze można to sprawdzić niemal na każdej stronie internetowej dotyczącej odchudzania i diet. Można tam też obliczyć automatycznie swój wskaźnik za pomocą kalkulatora BMI. Wystarczy wpisać tylko w odpowiednie miejsca swoja wagę i wzrost, a kalkulator sam wyliczy wynik. Wynik tego obliczenia wskaże prawidłową wagę, albo niedowagę, lub nadwagę. Mówią o tym indeksy BMI. Mianowicie: jeśli indeks wskazuje poniżej 18,5 to w takim wypadku do czynienia mamy z niedowagą, co może prowadzić do wielu zaburzeń zdrowotnych, wielu chorób, w tym świadczyć może o anoreksji. Jeśli wskaźnik pokazuje wynik pomiędzy 18,5 a 25 oznacza to, że waga jest proporcjonalna do wzrostu. Indeks BMI zaczynający się od 25 i kończący na 30, mówi o nadwadze, ale bez otyłości. Pierwszy stopień otyłości zobrazuje wynik mieszczący się od 30 do 35, a drugi stopień otyłości od 35 do 40. Mając taki wynik należy bezwzględnie zasięgnąć porad lekarza, czy dietetyka, by zacząć aktywnie działać i wskaźnik BMI stopniowo zmniejszać. Bardzo wysoki, trzeci stopień otyłości wskaże index powyżej 40. Jest to ekstremalna wręcz otyłość, która w wielu przypadkach doprowadzała do śmierci, w wyniku najróżniejszych chorób, które brzydko mówiąc, przyplątały się wraz z dodatkowymi kilogramami.

Kalkulator wskaźnika BMI – oblicz BMI online dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Wiele mówi się o tym, że wskaźnik BMI nie ma zastosowania dla młodzieży, ale pamiętać trzeba też o dzieciach, osobach starszych, kobietach ciężarnych a nawet sportowcach, u których waga często nie jest proporcjonalna do wzrostu ale nie w wyniku zbyt dużej ilości tłuszczu, lecz muskulatury. W takich przypadkach stosować należy inne pomiary dotyczące obwodów i poziomu tkanki tłuszczowej.

Tak naprawdę wskaźnik BMI chce znać wiele młodych dziewcząt, którym tak na dobrą sprawę niewiele on powie, a tym, którym rzeczywiście mógłby pomóc zobrazować ich sytuację, nie pomaga, bo nie chcą go znać. Na dobrą radę w stylu’oblicz BMI’ wielu ludzi w ogóle nie reaguje, więc nic dziwnego, że w Polsce jest tak duży odsetek ludzi cierpiących na nadwagę i otyłość.