Wątroba spełnia w naszym organizmie szereg bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim chroni nas przed toksynami, bowiem jest takim można byłoby powiedzieć filtrem dla całego organizmu. Ale aby należycie spełniała swoje funkcje, warto ją co jakiś czas oczyścić i wzmocnić. Należy wiedzieć, że wątroba odpowiada nie tylko za dobre trawienie tłuszczów. Jest najistotniejszą rolą jest odtruwanie naszego organizm.
Jej obciążenie często objawia się ogólnym spadkiem formy, ciągłym zmęczeniem, a nawet przygnębieniem. Po pierwsze, aby ulżyć wątrobie, powinno się przejść niskotłuszczową dietę, unikać leków przeciwbólowych i używek. Po drugie wspomagajmy się ziołami. Najbardziej polecane to ostropest plamisty, mniszek lekarski czy dziurawiec. Nie są one jedynymi roślinami, które działają oczyszczająco i regenerująco na wątrobę. Oto rośliny, o których mniej słyszeliśmy, a które także zatroszczą się o naszą wątrobę:
a). nagietek – od bardzo dawna zielarze zalecają przetwory z płatków nagietka do leczenia schorzeń wątroby, pęcherzyka żółciowego i innych problemów z układem pokarmowym. Wewnętrznie najskuteczniej działa nie napar, a wyciągi alkoholowe z kwiatów.
b). karczoch – leczniczą cynarynę zawierają jego liście i korzenie. Cynaryna pobudza wydzielanie żółci i przyspiesza opróżnianie pęcherzyka żółciowego. Z karczocha warto stosować odwary oraz ekstrakty w postaci płynu albo tabletek.
c). liście krzewu boldo – zawierają leczniczą boldynę, która działa żółciotwórczo, rozkurczowo oraz ochronnie na wątrobę. Dostępne są w formie suszu (w sklepach zielarskich), jako składnik herbaty yerba mate, a także bardzo znanych gotowych preparatów na bazie boldyny, (np. Boldaloin, Herbapol, za około 7, 1 zł; Boldovera, Aflofarm, za około 9, 1 zł). Należy pamiętać o tym, że wyciąg z liści boldo może działać lekko przeczyszczająco, dlatego bywa polecany na zaparcia.
d). kocanka piaskowa (zwana też nieśmiertelnikiem). Ta pospolita w naszym kraju, kwitnąca aż do października roślinka pobudza wątrobę do działania i ułatwia wchłanianie składników pokarmowych.
e). burak – zawiera w sobie betainę, która głównie wspomaga trawienie, reguluje przemianę tłuszczów i zapobiega stłuszczeniu wątroby.
f). kurkuma – kurkumina jest najcenniejszym składnikiem tej legendarnej już od dawna indyjskiej przyprawy. Ułatwia trawienie tłuszczów. Wspiera pracę wątroby, ale także i trzustki.
g). czarna rzodkiew – jej świeży sok uaktywnia wydzielanie żółci, dlatego zaleca się go nawet w stanach zapalnych wątroby (wyciąg z rzodkwi to główny składnik popularnego Raphacholinu).
A oto proste i skuteczne receptury, które zadbają o dobrą formę wątroby:
a). należy po łyżce korzenia karczocha i mniszka lekarskiego zalać nieco ponad 1 i ½ szklanki ciepłej wody, gotować na małym ogniu około 3 minut czasu. Następnie należy przecedzić i popijać po pół szklanki dziennie, przed posiłkami przez miesiąc.
b). należy 55 g świeżych płatków nagietka zalać butelką wina gronowego. Trzeba odstawić na dwa tygodnie w ciepłe miejsce. Następnie należy przecedzić i dodać 35 ml soku z dziurawca (zakupić można w aptece za około 7 zł/100 ml). Należy pić po niewielkim kieliszku (50 ml), dwa razy dziennie, przed obiadem i kolacją.
c). należy łyżeczkę suszonych boldo zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 15 minut czasu. Następnie należy przecedzić, pić raz, dwa razy dziennie przed jedzeniem.
d). należy płaską łyżeczkę kurkumy zalać szklanką wrzątku i zaparzać 15 minut czasu z dodatkiem szczypty czarnego pieprzu (wzmaga działanie kurkuminy). Kiedy napój nie będzie już gorący, należy dodać łyżeczkę miodu. Należy pić po pół szklanki, dwa razy dziennie po posiłku.
e). należy łyżkę kwiatów kocanki zalać w garnuszku szklanką ciepłej wody. Następnie należy gotować na małym ogniu przez około 5-6 minut czasu, przecedzić. Należy pić przed posiłkami, po nieco ponad połowie szklanki.
f). należy obrać jeden burak, jedną marchew i zielony ogórek. Warzywa należy umyć, osuszyć, przepuścić przez sokowirówkę. Następnie świeżo wyciśnięty sok należy pić codziennie na czczo przez 2 tygodnie czasu.
g). należy 2-3 bulwy czarnej rzodkwi obrać, pokroić i przecisnąć przez sokowirówkę. Sok należy pić trzy razy dziennie po 1 łyżce, przed posiłkami. Tę dawkę należy zwiększyć codziennie o 1 łyżkę, dochodząc do picia 3 łyżek trzy razy dziennie. Następnie należy zmniejszyć dawkę o 1 łyżkę dziennie – aż dojdzie się do wyjściowej. Taka kuracja powinna trwać 2 tygodnie czasu.
Warto pamiętać o tym, że pozytywnie na wątrobę działa także surówka z czarnej rzodkwi. Aby zrobić porcję wystarczy nam zetrzeć jedną bulwę, doprawić ją dużą szczypta soli, cukru i 4 łyżkami chudego jogurtu naturalnego.
Brak komentarzy.