Jak minęły Wam wakacyjne dni Kochani? Mnie lato upłynęło stanowczo za szybko, zostawiając po sobie jedynie delikatną nić babiego lata, a zwiastując tym samym nadejście kolorowej jesieni.
Jakie są Wasze najprzyjemniejsze letnie wspomnienia? Do moich zaliczam bez wątpienia słodycz i radosny kolor kumkwatu, owocu spotykanego na Korfu. Te malutkie cytrusy o jadalnej cienkiej skórce, porastają dość licznie tę grecką wyspę. „Złote pomarańcze” zostały tu sprowadzone z Chin, prawdopodobnie przez szkockiego botanika Roberta Fortune w XIX wieku. Łacińska nazwa gatunkowa kumkwatu to Fortunella margarita. Ładnie prawda?
Na Korfu oprócz gęsto porastających drzewek oliwnych i cyprysów, już z daleka rozpoznać można drzewka kumkwatowe (w porze kwitnienia także poczuć – wydzielają słodką, intensywną woń). A w każdym sklepie szeroki asortyment produktów na bazie tego owocu (cała produkcja odbywa się w fabryce w miejscowości Mavromatis).
Mam na myśli aromatyczne likiery kumkwatowe (o intensywnym pomarańczowym zabarwieniu), marynowane w słodkim syropie owoce kumkwatu, kumkwatowe galaretki lokumi w delikatnym pudrze, „ciasta” figowe z dodatkiem kumkwatu i wiele, wiele innych specyfików.
W obliczu takiej mnogości, śmiało się można zreflektować, że symbolem Korfu jest owoc kumkwatu.
Kulinarne wspomnienia z wakacji na tej pięknej, zielonej wyspie wiążą się również z rewelacyjnie przygotowanymi, świeżutkimi owocami morza – zamów wielki talerz morskich skarbów, a najesz się do syta:)
Hitem okazały się dla mnie pieczone sardynki, sałatka z marynowaną ośmiornicą, pyszne świeże krewetki, skropine sokiem z cytryny. Pycha!
Wspaniałym odkryciem kulinarnym okazała się również wyprawa do górskiej wioseczki w Makrades (ciężka trasa, kręte wąskie drogi, strome zbocza, ale jak piękne widoki) – to właśnie tu tłoczone są gęste, złociste i tak wartościowe oliwy z oliwek, to tu pozyskuje się wspaniałe, klarowne miody z ziół (np. z tymianku) czy kwiatów kasztanowca, to tu znaleźć można bogaty wybór ziół (pyszna górska herbata) to tu w końcu można skosztować lokalnego wina, z którego słynie Grecja.
Miłe wspomnienie:)
Na pamiątkę letnich chwil, chętnie przygotowuję sałatkę z dodatkiem kumkwatu. Teraz z wersji jesiennej.
Kumkwat z prosciutto, fetą i rukolą – jesiennie kolorowa sałatka
Ta patchworkowa sałatka to bogactwo kontrastów smakowych. Tu ostre przeplata się ze słodyczą, słone z goryczą, gorące z chłodnym. Wszystko okala orzeźwiający jogurtowy dressing z nutą kumkwatu i rozgrzewającego imbiru. Zainteresowani, jak to się razem komponuje? Zachęcam do rychłej degustacji:)
Jogurtowy dressing kumkwatowo-imbirowy
Powinien mieć intensywnie imbirowy posmak. Ta informacja z pewnością ucieszy fanów korzennych przypraw.
Składniki sosu:
– 1/4 szklanki gęstego jogurtu greckiego
– 1 łyżka octu ryżowego bądź jabłkowego
– pół łyżeczki świeżo otartego korzenia imbiru,
– 1/2 łyżeczki mielonego czosnku,
– 1 łyżeczka miodu (ja użyłam korfiańskiego miodu tymiankowego z Makrades)
– 1 łyżka syropu kumkwatowego (z zalewy, w której moczyły się kandyzowane owoce kumkwatu – w zastępstwie można użyć marmolady z pomarańczy)
Wszystkie składniki dokładnie ze sobą miksujemy, do uzyskania konsystencji gładkiego sosu.
Składniki sałatki:
– miks świeżych sałat,
– pokrojona w cienkie piórka czerwona cebula,
– kilka cienkich plastrów prosciutto,
– kilka cienko pokrojonych w plastry kandyzowanych owoców kumkwatu,
– ser feta – grudki
– delikatnie uprażone na patelni płatki migdałów,
– figpie z kumkwatem – „ciasto” figowe przysmak kupiony na Korfu – z powodzeniem można zastąpić pokrojonymi w cienkie plasterki, suszonymi owocami figi – może być też świeża figa)
Liście sałat wykładamy na półmisek. Na nich umieszczamy resztę składników w kolejności wedle uznania. Delikatnie skrapiamy dressingiem i możemy rozkoszować podniebienie egzotyczną gamą kontrastów, które tworzą idealną całość.
Życzę smacznego:)
P.S. Poniżej kilka innych wspomnień;P
Brak komentarzy.