baner cook&love wejście do sklepu

Cynamon. Cudowna mikstura zapachu i zdrowia!

cynamon

Sri Lanka zachwyciła mnie wyjątkowo pięknymi krajobrazami i roślinnością. Nie sposób nie docenić naturalnego bogactwa wyspy, które reprezentują choćby różnorodne przyprawy, wszechobecne plantacje herbaty, soczyste owoce i warzywa.

W wielu miejscach można dostrzec doskonale utrzymane ogrody przypraw – Spice Gardens (Matale, Negombo), w których natkniemy się między innymi na cynamon, jedną z najstarszych przypraw świata.
Uwielbiam go! Za zapach i smak, który jest tak mocno zakorzeniony w mojej kuchni, że nie wyobrażam sobie bez niego porannej owsianki czy mojej ulubionej szarlotki.

sri lanka dambula

Okazuje się, że odmiana cynamonu pozyskiwana z Cynamonowca cejlońskiego (Cinnamonum verum) jest wysoko ceniona, jako bogate źródło tanin (działanie antyseptyczne i grzybobójcze).
Przyprawę – sproszkowaną korę cynamonowca – pozyskuje się z ciętych sezonowo (najczęściej w maju i październiku) pędów tej rośliny. Tak wyizolowana świeża kora poddawana jest procesowi fermentacji, oczyszczania i suszenia na słońcu. Pod wpływem działania promieni słonecznych, kawałki kory przyjmują typową dla cynamonu żółto-brązową barwę. Natomiast brzegi kory charakterystycznie zwijają się z obu stron od zewnątrz do środka, tworząc rurki tzw. laski cynamonowe. Sri Lanka jest trzecim, po Chinach i Indonezji, największym producentem cynamonu na świecie (ok. 11% produkcji).

Przemierzając wzdłuż zachodniego wybrzeża Sri Lanki, warto odwiedzić Wyspę Cynamonową. Jej mieszkańcy bardzo chętnie pokażą, w jaki sposób pozyskuje się cynamon, opowiedzą o jego zastosowaniach i walorach odżywczych.
Kora cynamonu, którą przywiozłam sobie na pamiątkę z tej podróży, jest mięciutka, słodka, a cudownym zapachem przywodzi same najlepsze wspomnienia.

Za co warto pokochać cynamon?
Jak udowadniają badania naukowe, cynamon w czystej postaci posiada wiele leczniczych właściwości. Oto niektóre z nich:

  • zdolność do redukowania poziomu cukru we krwi oraz zwiększenie poziomu insuliny,
  • nieoceniony wpływ na poprawę funkcji mózgu i pamięci,
  • łagodzenie bólu żołądka, zapobieganie wrzodom,
  • hamowanie rozwoju bakterii, powodujących infekcje dróg moczowych oraz grzybów prowadzących do zakażeń drożdżycowatych
  • redukcja „złego” cholesterolu LDL, przy czym stężenie tego korzystnego dla zdrowia cholesterolu typu HDL, pozostaje bez zmian.

W znanym kanadyjskim magazynie, poświęconym zdrowiu „Weekly World News”, znalazło się wiele informacji, o tym w jaki sposób wykorzystać cynamon i jakie dolegliwości może on łagodzić, a nawet usuwać. Otóż gęsta pasta sporządzona ze sproszkowanego cynamonu połączonego z miodem, którą możemy np. posmarować pieczywo na śniadanie, sukcesywnie redukuje płytki miażdżycowe w tętnicach. Taki poranny rytuał może stać się doskonałą bazą prewencyjną, chroniącą przed nadciśnieniem, miażdżycą, a w perspektywie przed zawałem serca. Dzięki regularnemu stosowaniu cynamonu poprawia się oddech oraz wzmacnia bicie serca. Pasta cynamonowo-miodowa pozytywnie wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych, tętnic i żył.

Na uporczywe zapalenie stawów, może pomóc stosowanie napoju – dwóch łyżek miodu i małej łyżeczki cynamonu, wymieszanych z ciepłą wodą. Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Kopenhadze, taka mikstura, pita regularnie każdego poranka i wieczora, może wyraźnie złagodzić bóle artretyczne. Ten sam napój pity każdego dnia zapobiega również nieprzyjemnym w skutkach zakażeniom pęcherza moczowego, poprzez eliminacje chorobotwórczych bakterii.

Przyprawa ta okazuje się również świetnym antidotum na przeziębienie – wystarczy przyjmować 1/4 łyżeczki cynamonu zmieszaną z łyżeczką miodu. Trzydniowa kuracja na bazie tej mieszanki leczy przewlekły kaszel i skutecznie oczyszcza zatoki.

Cynamon z miodem eliminuje wzdęcia i inne problemy gastryczne, poprawia trawienie, wzmacnia układ immunologiczny, odświeża oddech, wspomaga odchudzanie. Codzienne stosowanie napoju miodowo-cynamonowego na pusty żołądek, pół godziny przed śniadaniem, pomaga zredukować nadwagę, ponieważ zapobiega odkładaniu się tłuszczu, również w czasie stosowania wysokokalorycznych diet.
Stosowanie cynamonu w codziennym żywieniu ma działanie pobudzające. Gdy czujemy zmęczenie (zazwyczaj spadek formy w okolicach godziny 14.00-15.00), warto dla odświeżenia popijać napój cynamonowy.

Doniesienia naukowców z Japonii i Australii, potwierdzają, że kuracja na bazie cynamonu działa antynowotworowo. Chroni głównie przed rakiem żołądka i kości. Pacjenci chorujący na ten rodzaj nowotworów powinni zażywać łyżeczkę miodu z cynamonem, trzy razy dziennie przez jeden miesiąc.

mydło cynamon kurkuma

Wreszcie nie sposób nie wspomnieć o pozytywnym wpływie cynamonu na kondycję skóry. Po pierwsze ta orientalna przyprawa pomaga w likwidowaniu infekcji skórnych, wyprysków (3 łyżki miodu połączone z 1 łyżeczką cynamonu, tworzą pastę, którą aplikuje się na wypryski, na całą noc).

Na Sri Lance udało mi się zakupić naturalne mydło Candela (ziołowe – z dodatkiem m.in. cynamonu, kurkumy, goździków). Świetnie oczyszcza i działa przeciwzapalnie (łagodzi zmiany trądzikowe).

cynamon candela

Według medycyny wschodniej, regularne picie napoju miodowo-cynamonowego, przynajmniej 3 razy dziennie zapewnia długowieczność. Dzięki takiej kuracji skóra jest odświeżona, rozświetlona, miękka, nie wydać na niej oznak zmęczenia. Odmładzające działanie cynamonu powinna docenić każda z nas! Czyż nie brzmi to obiecująco?!

cook&love wejdź do sklepu

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz