baner cook&love wejście do sklepu
sok z brzozy

Sok z brzozy

Brzoza to piękne drzewo, które nieodmiennie kojarzy się z delikatnością i pięknem. Już pradawni Słowianie upatrywali w tym drzewie symbolu kobiecości. Smukły pień pokryty biała korą znają wszyscy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sok z brzozy (nazywany też bzowiną lub oskomą) ma niesamowite właściwości zdrowotne i unikalny smak – to dwa podstawowe powody, dla których warto włączyć sok z brzozy do swojej codziennej diety.

Dlaczego warto pić sok z brzozy?

Sok z brzozy to przede wszystkim skarbnica przeróżnych cennych składników mineralnych i witamin. Znajdziemy wśród nich niezwykle ważny dla organizmu wapń, fosfor, potas, magnez i żelazo. To także rezerwuar witamin z grupy B, kwasu jabłkowego oraz cytrynowego i związków żywicznych. Sok z brzozy jest idealnym napojem dla wszystkich osób z osłabionym układem immunologicznym – w głównej mierze powinni zainteresować się nim ludzie ze skłonnościami do infekcji oraz osoby, które odzyskują siły po poważnych chorobach, rekonwalescenci i osoby starsze. Sok z brzozy od dawna znany jest w medycynie ludowej jako lek wzmacniający energię witalną i pobudzający do regeneracji organizmu. Jak pokazują najnowsze badania, jest to również bardzo silna substancja o działaniu przeciwnowotworowym. W dzisiejszych czasach rak jest ogromnym zagrożeniem dla każdego niezależnie od wieku i płci – a zatem sok z brzozy może pomóc zapobiec poważnym chorobom w przyszłości. Bzowina to także doskonały sposób na zneutralizowanie odłożonych w organizmie konserwantów oraz polepszaczy smaku z przetworzonej żywności, gdyż dzięki temu sokowi można bardzo szybko i skutecznie pozbyć się niebezpiecznych jonów chloru i sodu.

Sok z brzozy – jak stosować?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że witaminy i składniki mineralne nie lubią wysokich temperatur oraz silnego światła słonecznego – aby zachować wszystkie właściwości soku z brzozy należy pić go bez podgrzewania. W trakcie kuracji sokiem z brzozy nie powinno także przyjmować się niektórych substancji. Aby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw oskomy najlepiej zrezygnować na jakiś czas z kawy, alkoholi i czekolady. Soku z brzozy nie trzeba pić dużo – znacznie ważniejsza jest regularność i systematyczność. Najlepiej jeżeli sok przyjmowany jest bez przerwy przez dwa lub trzy tygodnie po dwa-trzy razy dziennie. W praktyce wystarczy każdorazowo 100 ml, ale miłośnicy tego przyjemnego smaku spokojnie mogą zwiększyć dawkę. Sok z brzozy może być przyjmowany przez osoby w każdym wieku i stanie zdrowia – to doskonałe uzupełnienie diety dla ciężko pracujących osób dorosłych, uczących się dzieci i seniorów.

Ocena przepisu

  • (3.4 /5)
  • (5 Rating)

Autor przepisu

Anna Werelich

Kocham jeść:))) Zdrowo, kolorowo i smacznie. Wartościowe jedzenie sprawia, że czuję się lepszym, sprawniejszym, tryskającym energią człowiekiem! Nie wyobrażam sobie życia bez aktywności. Biegam, ćwiczę jogę i fitness, podróżuję. Jako biolog ( ...