baner cook&love wejście do sklepu

Granat

  • Porcje : 1
  • Porcje: 1Granat przepisy kulinarne, właściwości

Wśród całego mnóstwa owoców dostępnych na polskim rynku jest jeden, wyjątkowy, o wybuchowej nazwie, zapewniający równie wybuchowe doznania smakowe. Mowa tu o owocach granatu pozyskiwanych z drzewa, bądź też ciernistego krzewu, z rodziny krwawnicowatych. Krajem pochodzenia granatu są głównej mierze Indie, ale także obszary dawnej Persji, kraje leżące na wybrzeżach Morza Śródziemnego oraz Bliski Wschód, na którym owoce granatu uważane są za święte. W Europie owoce te są znane dzięki Arabom, którzy sprowadzili granatowce przez terytorium Hiszpanii. W chwili obecnej owoce granatu uprawiane są także w krajach Afryki a także w południowej Europie, dzięki czemu ułatwiony dostęp do tego owocu mają także graje Europy środkowej. Od ponad pięciu tysięcy lat, owoc granatu uważany jest za cudowny, poprawiający nastrój oraz dodający sił. Według mitologii greckiej to Afrodyta, grecka bogini piękna, miłości i pożądania, sprowadziła granatowiec na Cypr, co skutkuje tym, że owoce tego krzewu uznaje się za afrodyzjak zwiększający doznania erotyczne. Również niektórzy znawcy Biblii są zdania, że zakazanym owocem w rajskim ogrodzie nie było jabłko, lecz właśnie granat. W średniowieczu z kolei, granat uznawany był za owoc gwarantujący długowieczność, być może za sprawą Kleopatry, która, jak podają źródła, swoją niezwykłą urodę zawdzięczała właśnie częstemu spożywaniu nasion granatu.
Granat, bogaty między innymi w witaminę C, wapń oraz żelazo, cieszy się opinią owocu pomagającego w łagodzeniu objawów PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Krążą także opnie, że dzięki wysokiej zawartości fitoestrogenów, nasiona granatu zmniejszają objawy menopauzy, a dzięki polifenolom działają leczniczo w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego. Lecznicze właściwości tego owocu odkrył już Hipokrates, który za jego pomocą leczył bezpłodność oraz wspomagał gojenie ran. Warto jednak podkreślić, że leczniczo nie działają jedynie same nasiona granatu, ale także jego skórka – używana jest przeciw biegunce czy próchnicy, oraz kwiaty pomagające w walce z cukrzycą. We współczesnej Grecji, granat uważany jest za symbol dobrobytu i powodzenia, co ma swoje odzwierciedlenie w trakcie uroczystości weselnych, kiedy to goście rzucają nasiona granatu pod nogi nowożeńców. Jednak z dobroci tego owocu nie powinny korzystać jedynie kobiety. Jedzenie granatu zaleca się również mężczyznom w celu zapobiegania rakowi prostaty oraz impotencji. Działanie granatu zachwalają także sportowcy, którzy podkreślają, że w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego sok z granatu wspaniale gasi pragnienie i orzeźwia organizm.
Oprócz przemysłu spożywczego owoce granatu wykorzystuje się także we włókiennictwie – do barwienia jedwabiu, garbarstwie – do garbowania bardzo drogich i szlachetnych skór typu safiano, przy produkcji farb, a także w przemyśle kosmetycznym, w którym granat zajmuje zaszczytne miejsce składnika cudotwórczego zarówno na skórę, jak i na kondycję włosów.