baner cook&love wejście do sklepu

Gruszka
Smaczny i soczysty owoc, jakim jest gruszka, często pojawia się w naszej kuchni. Liczne przepisy pozwalają na wykorzystanie jej zarówno w wypiekach, jak i w owocowych kompotach. Gruszka, znana z polskich działek, pochodzi najprawdopodobniej z odległej Azji. Warto jednak pamiętać, że owoc ten dość wcześnie pojawił się w Europie, w której zyskał ogromną popularność. Cenili ją mieszkańcy starożytnego Egiptu, chętnie sięgali po nią Rzymianie. Obecnie gruszka zajmuje ważne miejsce w naszym menu i z pewnością jest cennym składnikiem zdrowej diety. Gruszka doskonale sprawdza się jako smaczny i zdrowy dodatek do deserów, warto też sięgać po ten owoc jako samodzielną przekąskę. Soczysta i smaczna może orzeźwić w letni dzień i dodać energii. Znajdujące się w niej minerały oraz witaminy pozwalają wzmocnić organizm i poprawić swą formę. Co ciekawe popularna gruszka jest jednym z nielicznych owoców, w których można znaleźć pewne ilości jodu. Mimo słodkiego smaku owoc ten jest dobrze przyjmowany przez chorych na cukrzycę, może też (ze względu na swe moczopędne działanie) skutecznie pomóc w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych toksyn. Dzięki tym właściwościom smaczna gruszka może stać się jednym z najważniejszych składników zdrowej diety – tak ważnej dla wszystkich miłośników zdrowego stylu życia.

Grusze – odmiany

a). Faworytka – jest to najbardziej handlowa późnoletnia odmiana gruszy, powszechnie uprawiana w całym kraju. Faworytka jest w zasadzie najwytrzymalsza na mróz spośród wszystkich cennych odmian. Należy wiedzieć, że drzewa wchodzą wcześnie w okres owocowania i owocują dość obficie, regularnie. Owoce (zwane w handlu klapsami) są bardzo smaczne, soczyste, poszukiwane także na przetwory. Dojrzewają one około połowy sierpnia, a po dojrzeniu nie nadają się do transportu.
b). Lipcówka Kolorowa – jest to najwcześniejsza odmiana letnia. Jej owoce trafiają na rynek pod koniec lipca. Pomimo miernego smaku są również poszukiwane. Drzewa owocują obficie, na ogół regularnie, ale na mróz są niestety niedostatecznie wytrzymałe. Owoce tej odmiany są średniej wielkości, zielonkawe oraz pokryte słabym, czerwono pomarańczowym rumieńcem. Przejrzewają bardzo szybko, dlatego też na większe odległości przesyła się owoce niedojrzałe.
c). Bonkreta Williamsa – ta odmiana uchodzi z jedną z najlepszych na świecie. Dojrzewa ona bezpośrednio po Faworytce. Drzewa są wrażliwe na mróz, natomiast dość odporne na parch. Owocują bardzo obficie oraz corocznie. Owoce Bonkrety wyróżniają się bardzo charakterystycznym i nie spotykanym u innych odmian smakiem oraz aromatem. Należy wiedzieć, że po dojrzeniu owoce nie nadają się do transportu. Bonkreta Williamsa uprawiana jest w ciepłych rejonach zachodniej i południowo-zachodniej Polski, m. in. w pobliżu rynków zbytu.
d). Dobra Szara – jest odmianą wczesnojesienną, której ogromną zaletą jest duża wytrzymałość na mróz. Odmiana ta zalecana jest jedynie dla chłodnych obszarów, w których drzewa innych odmian przemarzają. Owocować zaczyna późno i owocuje co drugi rok, bardzo obficie. Warto pamiętać, że drobne owoce Dobrej Szarej raczej nie znajdą chętnych nabywców, ale ich dużą zaletą jest to, że są dość smaczne i przydatne na przetwory. Dojrzewają na początku września.
e). Salisbury – jest to bardzo znana i powszechnie występując w sadach odmiana o owocach dojrzewających w końcu września. Drzewa wchodzą wcześnie w okres owocowania i owocują bardzo obficie, na ogół przemiennie. Są dość wytrzymałe na mróz, natomiast na parch średnio wrażliwe. Owoce średniej wielkości, smaczne. W zupełności nie nadają się do transportu. Należy pamiętać, że odmiana ta może być wyłącznie uprawiana na własny użytek.
f). Konferencja – jest to odmiana bardzo plenna i odporna na parch, natomiast na mróz niezbyt wytrzymała. Owoce są duże, bardzo smaczne, przechowują się do listopada. Odmiana ta powinna być uprawiana na dużą skalę w ciepłych obszarach.
g). Lukasówka – jest to odmiana późnojesienna, plenna, owocuje corocznie i wcześnie wchodzi w okres owocowania, ale niestety jest wrażliwa na mróz i na parch. Jej owoce są duże lub bardzo duże, smaczne. Poszukiwane są przez handel w listopadzie i można przechowywać je do połowy grudnia.