baner cook&love wejście do sklepu
pierogi ruskie

Pierogi ruskie przepis

Nie ma chyba osoby w Polsce, która nie zna pierogów ruskich. Zawsze co jakiś czas wracamy do jedzenia pysznych, tradycyjnych pierogów ruskich. Nie każdy jednak lubi gotować z głowy, więc ten przepis na pewno też mu się przyda.

Na początku należy powiedzieć, że to czy pierogi uda nam się dokładnie zlepić, zależy przede wszystkim od jakości ciasta. Przy wilgotnym cieście niezawierającym nadmiaru mąki, nie będzie z tym najmniejszego problemu. Dobre ciasto nie wymaga także podsypywania mąką przy rozwałkowywaniu. Kiedy natomiast pierogi nie chcą się lepić, lepiej wtedy dodać trochę wody i ponownie je wyrobić. Nie zwilżajmy wodą brzegów ciasta, ponieważ będą się po sobie ślizgały i nie dadzą się dokładnie zlepić. A oto najbardziej popularne sposoby lepienia pierogów:
a). z ząbkami – to nieco upiększone pierogi lepione w sposób klasyczny. Z rozwałkowanego ciasta należy wykrawać na przykład szklanką krążki. Na środku każdego krążka należy kłaść porcję farszu (mniej więcej czubata łyżeczkę). Krążki ciasta należy składać na pół i od razu dokładnie zlepiać ze sobą brzegi tak, aby powstał półksiężyc. Pierogi należy położyć na stolnicy, miejsca zlepienia docisnąć ząbkami widelca.
b). słoneczka – jeden z bardziej ozdobnych i czasochłonnych sposobów lepienia pierogów. Z rozwałkowanego ciasta należy wykroić parzystą liczbę krążków. Na środku połowy krążków należy położyć farsz. Każdy placuszek należy przykryć drugim, zlepić brzegi dociskając je opuszkami palców. Powstały brzeg należy podnosić do góry i zlepiać pionowo co 2-3 cm.
c). z obrąbkiem – ozdobny obrąbek nada pierogom bardziej eleganckiego odświętnego wyglądu. Ciasto należy cienko rozwałkować, wykroić z niego krążki. Połowę krążków należy przykryć ściereczką, aby w czasie lepienia nie obeschły. Na środku każdego krążka należy położyć trochę farszu. Należy złożyć na pół, dokładnie zlepić brzegi ściskając je najpierw po środku pieroga, a potem po bokach. Zlepiony brzeg powinien być cienki. Powstały brzeg należy podwijać do środka spiralnie go zawijając, końce ścisnąć, aby utrwalić skręt.

Ocena przepisu

  • (5 /5)
  • (4 Rating)

Autor przepisu

Anna Werelich

Kocham jeść:))) Zdrowo, kolorowo i smacznie. Wartościowe jedzenie sprawia, że czuję się lepszym, sprawniejszym, tryskającym energią człowiekiem! Nie wyobrażam sobie życia bez aktywności. Biegam, ćwiczę jogę i fitness, podróżuję. Jako biolog ( ...