baner cook&love wejście do sklepu

Czerwone wino

  • Porcje : 4
  • Porcje: 4Czerwone wino przepisy kulinarne

Czy istnieje zasada serwowania czerwonego wina i potraw tak by ze sobą komponowały się idealnie? Jak dobrać wino do dania by przy tym nie popełnić faux pas przy gościach? Na początek należy odpowiednio dobrać kieliszek, bowiem od jego kształtu zależy jak podany trunek będzie smakować. Czerwone wino podaje się w kieliszkach z gładkiego i przezroczystego cienkiego szkła, z dużą zwężającą się czaszą i dość krótką nóżką. Zwrócić należy uwagę na podanie gościom wina w odpowiedniej temperaturze czyli młode chłodniejsze, a dojrzalsze – cieplejsze. Głównie podaje się do mięs z rusztu czy też mięs smażonych krwistych, ponieważ mniej intensywniej odczuwa się posmak dębu. Wino należy też potraktować jako dodatkowy składnik potrawy, tak jak się przyprawia czy komponuje marynatę do mięs. Każdy dodany składnik posiada swój specyficzny smak i aromat. Tak samo jak śmiało możemy łączyć wino z czekoladą. Można by pomyśleć, że takie połączenie skrajnie do siebie nie pasuje, lecz na samo wspomnienie o czekoladkach w winie, które można kupić w sklepie, od razu intuicja kulinarna podpowiada, by poeksperymentować w kuchni z właśnie takim połączeniem. Powinno się pamiętać, że słodkie wina podane do słodkich deserów wyjdą po prostu wytrawne. Dlatego czerwony trunek powinien być słodszy od samego deseru. Taka zasada łączenia to sztuka i harmonia smaków z satysfakcją i udaną kolacją.

Czerwone wino to alkohol, który nie tylko ma wspaniały, szlachetny, smak, ale także wykazuje właściwości prozdrowotne. Pod tym względem wino czerwone ma ogromną przewagę nad białym. Skład właściwie biorą się właściwości prozdrowotne czerwonego napoju? Według specjalistów wynikają one z faktu, że do produkcji czerwonego wina wykorzystuje się owoce winogron wraz ze skórkami. To właśnie skórki owoców są doskonałym źródłem polifenoli.
Oczywiście polifenole możemy dostarczać naszemu organizmowi także podczas jedzenia winogron. Jednak, jak wykazały liczne badania, lepiej przyswajalne są te obecnie w czerwonym winie. Jak to możliwe? Chodzi oczywiście o to, że w procesie fermentacji polifenole zostają rozbite na stosunkowo proste związki, które są przez nasz organizm szybciej i łatwiej trawione.
Jakie jeszcze zalety ma czerwone wino? Przede wszystkim napój ten jest także cennym źródłem flawonoidów, czyli między innymi resweratrolu, katechiny oraz kwercetyny. Flaowonoidy mają bardzo dobry wpływ na kondycję naszego układu krwionośnego oraz pracę serca. Regularne picie niewielkiej ilości czerwonego wina pozwala dostarczyć do serca więcej tlenu. Oprócz tego zmniejsza się ryzyko wystąpienia zakrzepów. Czerwone wino jest polecane także osobom, które maja podniesiony poziom cholesterolu. Spożywanie wina czerwonego pomaga zapobiec miażdżycy. Wspomniana katechina skutecznie zwłaszcza tak szkodliwe dla naszego organizmu wolne rodniki. Z kolie epigallokatechina jest wartościowym związkiem o potwierdzonych właściwościach antynowotworowych. Oczywiście z ilością wypijanego wina czerwonego nie należy przesadzać. Kieliszek wina do obiadu to ilość optymalna, jeśli zależy nam na korzystaniu z jego prozdrowotnych właściwości.